Rady a tipy
Ušetří zasklení balkonu výdaje za topení?
Pokud máte doma lodžii, možná už jste někdy přemýšleli nad jejím zasklením. Obytná plocha domácnosti se tím nejen zvětší, ale také bude zasklení skvělým bezpečnostním prvkem. Pomůže ale také ke snížení tepelných ztrát v interiéru?
Trend zasklívání lodžií je čím dál rozšířenější. A není se čemu divit. Uzavření lodžie s sebou totiž přináší hned několik benefitů. Dnes si prozradíme více o tom, jak může uzavření balkonu přispět k zateplení interiéru, jak by mělo zasklení probíhat, jaké jsou jeho benefity a jak se o uzavřenou lodžii starat.
Jak má vypadat bezpečnostní zámek a klika?
Co přinese zasklení lodžie?
Zasklení lodžie je v mnoha ohledech ideálním rozhodnutím. Přináší s sebou totiž hned několik výhod:
- Zasklení funguje jako bezpečnostní prvek a odradí zloděje
- Uzavřením balkonu snížíte prašnost a nemusíte jej tak často uklízet
- Rozšíříte obytnou plochu svého bytu – balkon můžete využít jako designovou zimní zahradu
- Snížíte hlučnost až o 6 dB
- Předejdete významným tepelným ztrátám a zvýšíte teplotu až o 4 °C
Uzavření balkonu sníží tepelné ztráty
Pokud u vašeho domu ještě nedošlo k jeho zateplení nebo výměně starých oken za nová, pak je zasklení lodžie velmi efektivním nástrojem k izolaci interiéru. Obecně můžeme říct, že uzavřením balkonu se tepelné ztráty sníží o 20-50 %. Investice do zateplení balkonu se vám tedy velmi rychle vrátí.
Izolace sousedící místnosti i celého bytu
Jak moc zasklení lodžie ovlivní teplotu v bytě se odvíjí od skutečnosti, na jakou stranu máte orientovaný balkon. Pokud je otočen na neslunečnou stranu, energie na vytápění místnosti se sníží o zhruba 20 %, jestliže se do balkonu během dne opírá slunce, náklady se mohou snížit až o téměř 40 %. Obecně jsou místnosti po uzavření balkonu o 2-4 °C teplejší.
Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu
Pozor na vlhkost a nedostatek vzduchu
Uzavřením balkonu skutečně předejdete tepelným ztrátám. Důležité je však dodat, že se lodžie promění v jakýsi skleník a je třeba dbát na správnou péči. Pokud totiž zavřete okna v bytě i prosklení balkonu, prostor lodžie nevětrá a začne se zde srážet vlhkost. Takový prostor je pak živnou půdou pro plísně, které se postupně rozšíří až do vašeho bytu.
Nezapomeňte na přirozený přísun vzduchu
Balkon je tedy třeba nechat pravidelně větrat a nechat vzduch přirozeně proudit. Pokud mezi jednotlivými skleněnými tabulemi nenecháte přirozený větrací prostor, bude třeba větrat balkon v pravidelných intervalech spolu s bytem. To však může vést ke zbytečným tepelným ztrátám. Plíseň totiž není nebezpečná pouze pro vás, ale také pro zdivo a statiku celého prostoru. Klasické lodžie totiž byly navrženy jako otevřené a okolní zdivo nepočítá s jejich uzavřením a s tím související vlhkostí.
Zasklení jako lodní plachta
Kromě toho, že zasklení bez odvětrávacího systému vzduchotěsně uzavře prostor, stane se i překážkou pro nárazový vítr. Bydlíte-li ve vyšším patře, je třeba počítat s tím, že zasklení musí nápor větru vydržet. Materiál použitý pro zasklení šesti metrového balkonu totiž může vážit okolo 130 kg. Vždy se proto rozhodněte pro služby renomované firmy a instalaci certifikovaného systému. Domácí zasklení totiž nárazový vítr nevydrží a může dojít k rozsáhlým škodám.
Jaké zasklení zvolit a kolik bude stát?
Pokud se pro uzavření balkonu rozhodnete, na začátku oznamte tuto stavební úpravu na příslušném stavebním úřadě. Poté si pronajměte služby odborné firmy, která posoudí stav lodžie a navrhne řešení přímo na míru vašich potřeb. Podle stavu a parametrů balkonu určí postup na opravu zábradlí a pomůže vám rozhodnout, zda zvolit rámové nebo bezrámové zasklení. Obě varianty mají svá pro a proti, důležité je však myslet na skutečnost, že by mezi jednotlivými tabulemi neměla být přemíra těsnění. Pro přirozené větrání si proto ověřte, jakých způsobů daný systém využívá.
Připravte lodžii i na léto
Pokud se rozhodnete svůj balkón zateplit, už od začátku myslete na příchod léta. Zasklení totiž pomůže byt vyhřát nejen v zimě, ale bohužel také v létě. Zvažte proto případně pořízení termoizolačních fólií nebo vnitřních žaluzií.
Zdroj: Nazeleno, Panel Plus
Proč toaletu se sprškou?
You must be logged in to post a comment Login