Zahrada

Únor má být teplý, tak honem na zahradu. Co je tam třeba udělat?

Od   | 

Únor bílý, pole sílí! Se sněhem to bohužel v únoru asi nebude tak horké, ale i kdyby ano, práce na zahradě to nezastaví. Letošní druhý měsíc v roce hlásá průměrné teploty i srážky. Výrazné ochlazení a pokles teplot pod bod mrazu slibuje až konec třetí dekády. V těch prvních dvou si místy užijeme až 10 °C, tak honem na zahradu.

Užitková část zahrady

Únor bychom mohli nazvat přípravným měsícem na vegetační sezonu. Pomalu se totiž můžeme začít probouzet ze zimního spánku i my a pozvolna se pustit třeba do prořezávání ovocných keřů a stromků, jako jsou například ostružiníky, pozdní odrůdy maliníku, angrešty, rybízy, jabloně, hrušně či lísky. Naopak bychom se měli vyhnout peckovinám, ty přijdou na řadu až v létě, ale zato je můžeme naroubovat, zejména pak meruňky, višně a třešně. A nezapomeňte ani odebrat rouby z jádrovin.

Pozvolna začínejte prořezávat ostružiníky, angrešty,rybízy a další

Dřeviny je dobré po zimním období zkontrolovat a případně z jejich kmenů a větví odstranit odlupující se starou kůru a postižená místa opatřit bílým nátěrem na kmeny, který je ochrání před nežádoucím ohříváním a výkyvy teplot. Pokud se bude teplota pohybovat přibližně kolem 7 °C doporučuje se začít i s postřiky proti kadeřavosti listů broskvoně, puchrovitosti švestek, hnědému padlí angreštu, proti přezimujícím škůdcům či všeobecně proti strupovistosti a monilióze.

Do truhlíků nebo vytápěného skleníku můžeme vysévat rajčata, papriku, lilek, ředkvičky, pórek, mrkev, celer, rané kedlubny, hlávkovou kapustu, zelí, květák či raný salát. Zajistíme si tak kvalitní sadbu, kterou poté budeme situovat na venkovní záhony. Naopak ze záhonů skliďte přes zimu pěstovanou růžičkovou kapustu, špenát nebo zimní cibuli a následně půdu upravte rytím.

Ke konci měsíce je dokonce možné v teplejších a především nížinných oblastech vysévat na předem připravený záhon špenát, petrželku, pažitku, ředkvičky nebo mrkev. Výsev však přikryjeme netkanou textilií, abychom zabránili škodám, které by mohl napáchat mráz. Nezapomeňte také zkontrolovat uskladněnou zeleninu a ovoce. Rovněž je možné, v příznivějších lokalitách, nechat naklíčit brambory.

Okrasná část zahrady

Únorová péče o okrasné rostliny bude pravděpodobně trochu jednodušší. Pokud vaši zahradu zdobí růže, je vhodné koncem měsíce a v bezmrazém počasí začít s jejich řezem. Naopak na začátku února, klidně už i teď, si můžete zpestřit večery výsevem rostlin, jejichž doba předpěstování je delší, jde například o petúnie, surfinie, lobelky či begónie. Postačí vám speciální pěstební substrát, vhodná nádoba a okenní parapet.

Pozvolna se pusťte také do řízkování stálezelených listnatých keřů i pelargonií, do zmlazení dřevin, které přezimují v chladnějších podmínkách (například fuchsie či oleandry), nebo do odstranění starých stébel, úpravy a seřezání okrasných trav. Vaši péči neodmítnou ani na podzim zasazené trvalky. Vyplatí se je zkontrolovat, zjistit napáchané škody a ty mrazem vytažené přišlápnout do země.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login