Rady a tipy

Úklidové zlozvyky, kterých je třeba se zbavit

Od   | 

Sotva jste uklidili a už máte zase pocit, že je všude kolem nepořádek? Možná se vám to jen zdá. Možná se ale skutečně dopouštíte jednoho z úklidových zlozvyků. My vám dnes proto ukážeme, jak uklízet lépe a efektivněji.

Mikrohadřík dokonale saje rozlité tekutiny. Zdroj: Vileda

Soustřeďte se na detaily

Koupelna i kuchyň jsou místnosti, kde se bakteriím a nepořádku doslova daří. Proto je třeba je pravidelně uklízet. Zběžným úklidem však někdy opomínáme drobné detaily, které pak mohou být v uklizené místnosti trochu rušivé. I když v koupelně důkladně vyčistíte vanu a umyvadlo, stále není vyhráno. Vadou na kráse koupelny mohou být špatně vyčištěné odtoky nebo prach v nejrůznějších záhybech umyvadla, vany nebo toalety. Prach nezapomeňte odstranit také z vypínačů nebo koupelnových radiátorů. Pozornost věnujte i těsnicím gumám u sprchového koutu. V kuchyni zase neuklízejte pouze pracovní plochu. Pravidelný úklid si zaslouží také madla skříněk, sklo trouby, digestoř nebo zadní strana pracovní linky.

Používejte vhodné čisticí prostředky

Pokud jste objevili plíseň, vodní kámen nebo jiné usazeniny, je důležité k jejich odstranění zvolit vhodný prostředek. V místech, kde se hromadí voda nebo mastnota, vždy používejte k tomu určené čističe. Jedině tak můžete předcházet tvorbě zašlých nečistot a vrstev vodního kamene. Pokud tedy vše rádi umýváte vodou se saponátem, pamatujte, že jsou místa, která jsou opravdu specifická a je třeba tomu přizpůsobit i péči.

Každý prostor v domácnosti vyžaduje individuální péči. Ujistěte se, že máte ty správné přístroje. Zdroj: Canstockphoto

Pečujte o úklidové pomůcky

Po douklízení bytu si často sedneme na pohovku a vychutnáváme si klid a pořádek kolem. Ještě předtím bychom však měli přejít k čistění úklidových pomůcek. U vysavače vždy řádně vyčistěte kartáče i nádobu na prach a nepořádek. Řádně vydesinfikujte čisticí mop, postarejte se o pravidelné odstraňování nečistot z pračky i myčky. Nezapomeňte také pravidelně měnit hadry, houbičky a nástavce na prachovce. Čas od času pomůcky obměňte.

Buďte důslední

Rychlý povrchový úklid je naprosto v pořádku. Čas od času ale běžte do hloubky. Pokud pravidelně ignorujete špatně přístupná zákoutí nebo prach na knihách, vyhraďte si den právě na tyto úkoly. I když se může zdát, že do těchto míst nikdo nevidí, prach z nich se stále šíří do prostoru. Nezapomeňte také vyprat závěsy, hloubkově vyčistit koberce a zbavit prachu i pokojové rostliny.

Pro rychlý úklid použijte mop s rozprašovačem. Zdroj: Vileda

Sušte ručníky a kuchyňské utěrky správně

Zápach zatuchlé vody je jedním z těch nejméně příjemných. Drží se v ručnících, hadrech nebo houbičkách a dokáže naprosto pokazit dojem z uklizené domácnosti. Proto ručníky a osušky nenechávejte nikde pohozené a žínky a houbičky řádně ždímejte a pravidelně je měňte. Textilie tak nejenže nebudou zapáchat, ale navíc bude celý prostor vypadat uklizenější.

Vlhké ručníky vždy pověste a nechte řádně vyschnout. Zdroj: Zehnder

Nenechte kumulovat provozní nepořádek

Perfektně utřený prach, čistá podlaha, každý kout důkladně vyčištěn. Stejně ale byt působí neuklizeně. Čím to je? Na vině jsou nedbale odložené věci. Ruku na srdce. Kdo z nás občas někam nepohodí obálku, klíče, mikinu, lahev s pitím, krém na ruce nebo třeba časopis? Pokud tedy chcete, aby váš domov vypadal uklizeně a hezky, pravidelně provozní nepořádek likvidujte. Stejně je to i s přemírou dekorací a malých lapačů prachu. Přesně z toho důvodu je dobré mít v bytě dostatek úložných prostor, kde můžete všem věcem najít místo. I úložné prostory ale čas od času uklízejte.

Stelte postel každý den

Jen máloco dokáže pokazit dojem z uklizeného bytu jako zaneřáděná ložnice. Proto hned ráno věnujte pár minut jejímu úklidu a ustlání postele. Než se do toho pustíte, je dobré peřiny na chvíli roztáhnout a místnost řádně vyvětrat. Do ložnice tak dostanete čerstvý vzduch a následně i dokonalý pořádek.

Nejprve utírejte prach a uklízejte místnost shora dolů

Ať už uklízíte jakoukoliv místnost, pamatujte, že systém je důležitější než všechny čisticí prostředky. Když totiž nejprve vysajete, vytřete a pak až začnete utírat prach, přiděláte si další práci. Proto by měl být postup následující:

  • Vytřepejte všechny tkaniny a polštáře (v případě ložnice hned na začátku převlečte postel).
  • Utřete prach shora dolů. Začněte policemi, rámy obrazů a postupujte směrem dolů.
  • Vysajte pořádně místnost od prachu. Pomocí kartáčového nástavce vyčistěte také rolety, žaluzie pohovku a křesla.
  • Řádně vytřete podlahu.

Ustlaná a urovnaná postel dokáže odpoutat pozornost od drobnějšího nepořádku. Zdroj: Matějovský

Uklízejte průběžně

Nejlepším způsobem, jak domácnost udržovat v čistotě a pořádku, je průběžný úklid. Nikdo neříká, že je třeba denně běhat s vysavačem a mopem. Je ale dobré nenechávat věci někde odložené a spoléhat na to, že je uklidíte „za chvíli“. Jakmile dokončíte práci v kuchyni, umyjte pracovní plochu, po koupání zase vyčistěte vanu. Když každý den věnujete pár minut úklidu a čas od času uklidíte nějakou dlouho odkládanou záležitost, pak pro vás už úklid nebude několikahodinovou noční můrou.

Zdroj: The Spruce, Homes and Gardens, Co věděly už naše babičky

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login