Koupelny
Úklid koupelny: Jak si snadno poradit s vodním kamenem, který se nevzhledně usazuje nejen na bateriích
Vodní kámen je náš takřka všudypřítomný nepřítel a v domácnosti se s ním potýkáme ať už máme tvrdou, nebo měkkou vodu. V koupelně kvůli němu přicházíme o lesk na bateriích, sifonech, ale často i na dlažbě. Každá voda obsahuje uhličitan vápenatý, který vytváří nevzhledné bílé skvrny, mapy a povlaky. Jak se ho zbavit?
Zkuste to po domácku
Na trhu koupíte řadu chemických přípravků, které sice vodní kámen rozpustí a dodají bateriím a povrchům nový život, ale na druhou stranu zatěžují životní prostředí a dokážou provětrat naši peněženku. Pokud vodní kámen v domácnosti objevíte, vyzkoušejte klasický kuchyňský, nebo ještě lépe bílý ocet. Ten smíchejte s vodou půl na půl a přelijte do rozprašovače, kterým povrch následně postříkejte. Kyseliny vodnímu kamenu nesvědčí a jednoduše se začne rozpouštět. Je tedy potřeba ho nechat působit alespoň 30 minut, ale klidně i hodinu. Poté místo setřete vlhkým hadrem a dosušte.
Který sprchový panel vybrat a kam pro něj?
Často se však setkáváme se silnými vrstvami vodního kamene, které je pouhým octem poměrně složité čistit. V tomto případě si vezměte k ruce ještě jedlou sodu, kterou spolu s octem a vodou smíchejte a proces opakujte. Případně lze místo jedlou sodou posypat a na ni nalít ocet. Jedlá soda se používá také tam, kde se obáváme chemických přípravků, které by povrch mohly narušit.
Skvělým řešením je také octový roztok, do kterého můžeme ponořit celé sprchovací hlavice. Stačí je jednoduše odmontovat a nechat je v lázni koupat alespoň hodinu. Nejenže se hlavice budou blýskat, ale také proud, který z nich teče se viditelně zesílí.
Pozor na drhnutí
Chromové, ale i matné baterie, nebo dlažba jsou poměrně náchylné na drhnutí hrubými povrchy, proto si k čištění koupelny vezměte vždy pouze jemný hadřík, nebo papírové utěrky. Zapomeňte na drsné houbičky, nebo čistící písek, který by povrch poškrábal a lesk byste ztratili opravdu na dobro.
Který designový koupelnový radiátor vybrat a kam pro něj?
Experimentujte
Věděli jste, že vodní kámen vyčistí i citronový džus, koncentrovaná citronová šťáva, nebo tableta pro čištění umělých zubních protéz? Zbavit se vodního kamene můžete i těmito způsoby. Stačí je nechat na povrchu alespoň 30 – 60 minut nechat působit a poté je spláchnou teplou vodou.
Usnadněte si práci a vodnímu kameni předcházejte
Aby vodní kámen vznikal co nejméně, je nutné povrch udržovat neustále v suchu. Po koupeli, nebo sprše tak pravidelně koupelnu setřete a mokré louže nenechávejte ani na umyvadle, bateriích nebo zrcadlech. Obtížně se odstraňuje také vodní kámen usazený na umyvadlových skříních. Snažte se tedy všechny povrchy v koupelně po použití vysušit čistým hadříkem. A pokud vás trápí opravdu tvrdá voda, uvažujte také o pořízení filtru, který vodu efektivně změkčuje.
Zdroj: primakoupelny.cz, koupelnyptacek.cz, Svět koupelen
Fotogalerie:
Praktické tipy pro malou koupelnu, nebo technickou místnost
You must be logged in to post a comment Login