Dětské pokoje
Úklid dětského pokoje: Víme, jak vyčistit hračky a co udělat s plyšáky
Pravidelný úklid dětského pokoje bude k ničemu, když nebudete věnovat dostatečnou pozornost také jejich hračkám – ať už jsou dřevěné, plastové nebo plyšové, potřebují pravidelnou a důkladnou péči. Protože právě hračky jsou něčím, co vaše ratolesti obklopuje každý den.
Pokud máte děti, jistě uznáte, že s sebou hračky nosí téměř nonstop. Nehrají si s nimi jen na zemi, ale také s nimi spí a nosí je s sebou ven. Hračka je celkem běžně takřka pořád na zemi. Jednou spadne na podlahu v kuchyni, podruhé na trávu venku, potřetí do bláta. Viditelné nečistoty však nejsou jediným, co by se mělo z hraček odstraňovat. Jsou zde i různé alergeny, bakterie či plísně. Problémy, které nejsou na první pohled patrné, ale mohou pozlobit. I proto vám dnes řekneme, jak na čištění dětských hraček, ale i velkých plyšáků, které se do pračky nevejdou.
Jak často by se měly hračky čistit?
Frekvence čištění dětských hraček se samozřejmě odvíjí od toho, jak často si vaše děti s hračkami hrají. Důkladné očistě byste se měli věnovat zejména ve chvílích, kdy je dítě nemocné, ale i nějakou dobu po uzdravení. Čím mladšího potomka máte, tím častěji budete muset hračky čistit. Plastové hračky se udržují snadno, proto není problém je jednou do týdne vydezinfikovat. Plyšové hračky perte ideálně jednou za měsíc – u nich je největší problém s prachem. Elektronické hračky pravidelně otírejte. Hračky pro novorozence a batolata můžete čistit každý den.
MÁTE DOMA NOVÉ HRAČKY: Nové hračky je třeba před použitím sterilizovat. Platí to u dudlíků, gumových hraček, kousátek, hrkátek. Takové hračky můžete bez obav vyvařit ve vodě. Mytí v myčce nestačí. Důkladná očista je důležitá zejména u hraček, které dítě strká do pusy.
Jak na čištění elektronických hraček
Mezi hračky, na které se zapomene velmi snadno, patří ty elektronické – a proto s nimi dnes začneme. Před tím, než se do čištění pustíte, je třeba hračku odpojit z elektřiny, případně vytáhnout baterie. Vzhledem k typu hračky ji můžete čistit jen na povrchu. K tomu bude stačit hadřík namočený v teplé mýdlové vodě. S hadříkem nejprve odstraňte zaschlé a ulepené skvrny, potom si hadřík opláchněte, a s čistou utěrkou hračku znovu přetřete. Při čištění si dejte pozor, aby do hračky nevnikla voda. Hračku vysušte suchým hadříkem, případně na vzduchu. K odstranění bakterií můžete použít dezinfekční ubrousek – poté však doporučujeme použít hadřík navlhčený vodou a dezinfekci smýt. Obzvlášť pokud máte doma dítě, které vše strká do pusy.
Jak na čištění hraček, které jsou určené do vody
Hračkám, které jsou určené ke hraní ve vodě, je třeba věnovat speciální pozornost. I když se to na první pohled nezdá, jsou náchylné ke vzniku plísní a choroboplodných zárodků. Po každé koupeli hračky opláchněte a nechte vyschnout. Jednou za měsíc hračky umyjte v dezinfekčním roztoku. Pokud se o hračky do vody nebudete starat, stačí tu gumovou kachničku, s otvory, kam nateče voda, vašeho dítěte rozstřihnout napůl a podívat se, co se v ní usadilo.
Jak na čištění plyšových hraček
Plyšové hračky můžete prát v pračce (ideálně je dejte do povlečení na polštář) – a to na šetrný program, při teplotě 30°C při nízkých otáčkách. Před každým praním si však zkontrolujte na štítku hračky, zda u ní není zákaz praní v pračce. Použijte prostředek na jemné praní, voda nemůže být horká, jinak rozpustí případně lepidlo na hračce. Také zkontrolujte, zda nemá plyšák nějakou dírku – tu je třeba zašít. Přebytečné nitky zastříhněte.
Jak čistit plyšové hračky, které se nevejdou do pračky
Bohužel existují i plyšové hračky, které v pračce prát nesmíte. Může za to buď jejich velikost (velkého medvěda, u kterého nemáte možnost vytáhnout z něj výplň a vyprat „povlak“), nebo barevná nestálost. V jiných je zase strojek či motorek. Takové hračky je třeba čistit ručně. Před tím, než plyšáka hodíte do pračky, zkontrolujte stálost jejich barvy kapkou vody. Pokud bude plyšák pouštět barvu, musíte se pustit do ručního čištění. A jak?
Kdy plyšová hračka nesmí do pračky:
- Pokud je v ní hrací skříňka.
- Pokud je příliš stará, křehká a v pračce by se rozpadla.
- Pokud její výplň tvoří pěnové kuličky.
- Pokud obsahuje flitry, síťky.
Na čištění plyšové hračky si vezměte navlhčený hadřík – použijte pěnový roztok, jemně hračku očistěte a nechte uschnout na vzduchu. Potom si vytvořte parní lázeň a hračkou nad ní pomalu přejíždějte. Nakonec si vezměte vysavač, nastavte nízký výkon a opatrně ji vysajte. Pomoci vám může nástavec na čalounění.
You must be logged in to post a comment Login