
Koupelny
Údržba sprchových zástěn: Vyhněte se častým chybám a získejte dokonale čistou koupelnu
Údržba koupelny zahrnuje samozřejmě i péči o zástěny ať už ve sprchovém koutě, nebo na vaně. Každá zástěna má jiný materiál a už při výběru byste měli dbát na to, aby byla na údržbu co nejjednodušší.

Ocet a stěrka jako prevence usazování vodního kamene na sprchové zástěně. Zdroj: Pexels
Koupelnové zástěny vybíráme i na desítky let a při sprchování musíme počítat s tím, že se na nich budou usazovat nečistoty, vodní kámen a mastnota. Zástěny mohou být rámové i bezrámové a mají také nejrůznější povrchovou úpravu či dekor.
Sprcha, na kterou jen tak nezapomenete: Jak vypadá a kam pro ni?
Bezrámové provedení je praktičtější
Sprchová zástěna je buďto vsazená do rámů a poté připevněna na zeď, nebo existuje bezrámové provedení, které se přichycuje jen na panty a v koupelně působí vzdušněji. Ať už zvolíte jakékoliv řešení, musíte počítat s tím, že rámové zástěny jsou poměrně složitější na péči a údržbu, protože právě v blízkosti rámů se usazuje veškerý prach a nečistoty, které je poměrně složité umývat. Smířit se budete muset s kartáčkem a saponátem. U bezrámového provedení pak postačí hadřík se saponátem, kterým se zástěna pouze setře.

U bezrámového provedení se neusazuje tolik nečistot. Zdroj: Hüppe
Pozor na výplně
Pokud je zástěna z bezpečnostního skla, je povrch porézní. To znamená, že se v mikrotrhlinkách snadno usazuje prach, nečistoty a vodní kámen, který pak na skle vytváří mapy a skvrny. Ideální je sáhnout po speciálním přípravku, který tyto mikrotrhliny dokáže vyplnit, a voda tak po bezpečnostním skle lépe stéká dolů a neusazuje se na něm. Takovou povrchovou úpravu, kterou si doma můžete nanést sami, je potřeba čas od času obnovovat, aby neztrácela svoji účinnost.
Pokud si zástěnu z bezpečnostního skla pořizujete, připlaťte si u výrobce za povrchovou úpravu, která se nanáší za vysokých teplot. Zaměřte se také na takové zástěny, které mají dveře uchyceny v pojezdech. Místa v pojezdech jsou špatně přístupná, a jejich údržba tak není příliš jednoduchá. Výrobci nabízí i takové pojezdy, ze kterých lze dveře jednoduše vysadit a pojezd pohodlně vyčistit vlhkým hadříkem a čistícím přípravkem. Při údržbě sprchových zástěn nezapomínejte na omytí pantů a úchytek.
Jakou baterii vybrat do sprchového koutu? Tu s poličkou!
A co rozhodně nedělat?
Při čištění zástěn se rozhodně vyhněte agresivním mycím prostředkům a přípravkům například s pískem nebo zrníčky. Sprchovou zástěnu byste tak mohli poškrábat a poničit. Ke správnému čištění si připravte jemný hadřík, ideálně z mikrovlákna, a šetrný koupelnový čistič. Mnohdy si vystačíte i s vodou, bílým octem nebo jedlou sodou.

Hrubý písek by zástěnu mohl poškrábat. Zdroj: Hüppe
Zdroj: ravak.cz, koupelny-ptacek.cz, Rady pro chytrou hospodyňku
Fotografie:
- Zástěnu je vhodné si nechat opatřit povrchovou úpravou. Zdroj: RAVAK
- Zdroj: Hüppe
- Pečlivě prověřte, kam se sprchová zástěna skládá (např. aby nepřekážela baterie) Zdroj: Hüppe
- Hrubý písek by zástěnu mohl poškrábat. Zdroj: Hüppe
- Vana se zástěnou poskytne sprchování i dlouhou koupel.Zdroj: RAVAK
- Zdroj: Sanswiss
- Pokud dáte přednost vaně, opatřete ji sprchovací zástěnou. Zdroj: Hüppe
- Ocet a stěrka jako prevence usazování vodního kamene na sprchové zástěně. Zdroj: Pexels
- Zdroj: RAVAK
- Zdroj: RAVAK
Jak získat zcela hygienickou toaletu?
You must be logged in to post a comment Login