Zahrada

Udělejte něco pro pestré jaro už na podzim – vysaďte cibuloviny

Od   | 

Není žádnou novinkou, že jarní cibuloviny se sázejí právě na podzim, zpravidla od poloviny září do listopadu. Takže do začátku nepříznivého zimního období stihnou v pohodě zakořenit. Díky tomu je žádné chladné počasí ani mráz nerozhodí a na jaře budou připraveny se předvést ve své plné kráse.

Pro podzimní výsadbu se hodí druhy, které jsou typickými představiteli jarního aspektu, odtud pojmenování jarní cibuloviny. Řadí se sem dokonce takzvané jarní efemeroidy. Do této skupiny spadají například naše sněženky, bledule či ladoňky, jež se objevují velmi brzy po zimě, ještě před olistěním stromů. Na podzim je ale možné sázet snad většinu cibulovin, avšak doba jejich umístění do země se může nepatrně lišit. Září je vhodné především pro narcisy, sněženky či bledule, ale také hyacinty, ladoňky, lilie, puškinie a řebčíky. V říjnu přichází řada hlavně na tulipány, krokusy i okrasné česneky. Listopad pak vyhovuje modřencům.

Hloubka výsadby jednotlivých cibulek se liší dle jejich velikosti. Zdroj: Pixabay

Většina těchto jarních cibulovin upřednostňuje slunná stanoviště s propustnou humózní půdou. Některé však výborně snášejí i polostín. Mezi takové patří například sněženky, bledule, hyacinty, ladoňky nebo puškinie, tedy především druhy s drobnějšími zásobními orgány. Před začátkem sázení je potřeba nejen dobře prokypřit půdu, ale rovněž zkontrolovat kvalitu cibulí a namořit je ve fungicidním roztoku proti napadení houbovými chorobami. Pak už je možné přejít k samotné akci. Ideální hloubka výsadby odpovídá asi dvojnásobné velikosti cibule, takže ty menší umisťujeme přibližně 5-10 cm a větší zase 15-20 cm hluboko. Stejně tak záleží i na půdě, v těžší sázíme mělčeji a v lehčí naopak hlouběji. Ke konci nezapomeneme na zálivku.

Sněženka podsněžník začíná kvést už na konci února. Zdroj: Pixabay

Pro výraznější efekt na záhonu sázejte cibuloviny do přirozeně se opakujících skupin. Asi nejlepším způsobem je výsadba do hnízd (větších jamek) cca po 5 až 15 kusech, podle velikosti jednotlivých cibulek. Pokud si přejete záhon sestávající pouze z cibulovin, vyplatí se vsadit na plošnou výsadbu. V tomto případě nejdříve odhrňte vrstvu půdy na hromadu, rozhoďte cibule, zpátky je zasypte zeminou a tu mírně udusejte.

U narcisů můžete vybírat hned z několika druhů. Zdroj: Pixabay

Velmi efektivně vypadají jarní cibuloviny vysázené v trávníku, jelikož většinou kvetou v době, kdy ještě tolik neroste. Pro takovou výsadbu se hodí spíše extenzivněji udržované trávníky a druhy s drobnějšími podzemními orgány, zejména jde o krokusy, modřence, ladoňky, puškinie, ale skvěle vypadají i narcisy nebo tulipány. Nejlepší je z nich v trávníku utvořit ucelenou plochu, klidně i nějakého tvaru, zajímavá je třeba vlnka. Před začátkem sázení nezapomeňte odstranit travní drn a teprve pod něj cibuloviny vysaďte.

Modřence jsou skvělé v trávníku i pro zplanění. Zdroj: Pixabay

Péče o cibuloviny není nijak zvlášť náročná. Přehnojení jim nesvědčí, ale kostní či rohovou moučkou ani pár dávkami dusíku nepohrdnou. Bez problémů lze aplikovat síran amonný i dostupná hnojiva pro cibuloviny a hlíznaté rostliny nebo pro cibuli a česnek. Se zálivkou se to také nemá příliš přehánět, vydatnější svědčí například bledulím.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login