Rady a tipy
Tvrdá voda v domácnosti? Víme, jak se jí zbavit
Tvrdá voda v domácnosti není nic příjemného. Ačkoliv nemá škodlivý vliv na zdraví, na některé spotřebiče ano. Nejen, že ovlivňuje jejich účinnost a životnost, ale navíc potrápí při úklidu. Víte, jak poznáte, že máte doma tvrdou vodu a jak si s tímto problémem poradit?
Ačkoliv voda vypadá průzračně čistá, najdete v ní spoustu různých látek – a za její tvrdostí stojí právě ionty vápníku a hořčíku, které se do vody dostanou, když prostupuje půdou.
Jak se mění měkká voda ve tvrdou?
Dešťová voda, která dopadá na zem, je měkká, protože obsahuje minimální množství minerálních látek. Při prosakování půdou do hlubších vrstev, se do ní dostávají látky způsobující její tvrdost. A právě tvrdá voda dělá v domácnosti spoustu nepříjemností.
Mezi ně patří třeba vodní kámen v pračce či rychlovarné konvici (společně s účinností mýdla a pracích prostředků). Tvrdost vody lze dělit na přechodnou (způsobují uhličitany) a trvalou, za ni mohou sírany. Vodní kámen, který vidíte na kuchyňském nádobí a sanitárním vybavení, má na svědomí teplem vysrážený uhličitan vápenatý.
Parní trouba Fagor – záruka zdravého vaření
Je tvrdá voda i u vás doma?
To, zda máte doma tvrdou vodu, jistě víte. Pokud ne, můžete to zjistit za pomoci indikačních papírků. Tvrdou vodu poznáte i podle toho, že se vám rychlovarná konvice rychle zanáší bílým povlakem, že pozorujete bílé stopy ve dřezu, na vodovodních bateriích, ve sprše. Že vám méně pění mýdlo, že je vyprané prádlo tuhé. Tím, že je zanesené topné těleso uvnitř pračky nebo bojleru, stoupne také spotřeba elektrické energie.
Jak můžete proti tvrdé vodě bojovat?
Účinkům tvrdé vody můžete zabránit. Můžete používat různé změkčovače vody, které vám pomohou třeba při praní prádla. Složité není ani odstranění vodního kamene za pomoci octa. Pokud však nechcete jen likvidovat následky tvrdé vody v domácnosti, můžete se pokusit vyřešit tento problém trvale.
Pro řešení tohoto problému se používají dva způsoby. Jednou z nich je změkčení, při němž se z vody odstraňují minerály způsobující její tvrdost. Případně změkčení vody, při kterém zůstává obsah vápníku a hořčíku téměř stejný, mění se ale forma sloučenin, v nichž jsou tyto prvky obsaženy. Na trhu seženete spoustu přístrojů, které vám pomohou se změkčením vody.
Odstraňte tvrdost vody v domácnosti
Ke změkčení vody můžete použít filtry, které pracují na principu změny iontů. Pří průtoku vody přes náplň filtru dojde k výměně iontů vápníku a hořčíku za ionty sodíku. Tento způsob změkčení vody je však finančně nákladný, filtry navíc musíte pravidelně obnovovat. Kromě toho budete mít ve vodě vyšší množství sodíku, což nemusí dělat dobře vašemu zdraví.
Dalším způsobem, jak se zbavit tvrdé vody, je dávkování menšího množství fosforečnanů do vody. V tomto případě nedojde k odstranění vápníku, tvrdost vody bude „maskovaná“. To znamená, že voda zůstane tvrdou, ale bude se chovat jako měkká. Toto řešení lze použít i pro konkrétní spotřebič. Takto upravená voda není vhodná ke konzumaci.
Nežádoucí ionty lze z vody odstranit za pomoci fyzikálních principů. Při fyzikální úpravě vody se do ní žádné látky nepřidávají, ale ani se neodstraňují. Mění se však krystalická podoba vápníku. Tyto změny se vyvolávají pomocí magnetického, anodového nebo katalytického zařízení.
Zdroj: voda.cz, Tipy pro chytrou hospodyňku
Nová chladnička od Haier
You must be logged in to post a comment Login