Zahrada
Trendy je venkovní koberec: Jak ho vybrat a co všechno vydrží?
Mnohdy vymýšlíme, jak ještě více zútulnit balkon nebo terasu. Napadly vás někdy venkovní koberce? Nejen že vypadají pěkně a exteriér zvelebí, ale zároveň můžete po prostoru chodit bosky, aniž by vás pálila chodidla od sluníčkem rozpálené dlažby. Během večerního posezení naopak nohy příjemně zahřejí. Navíc jim nevadí slunce, ani déšť. Jaké jsou možnosti a jak venkovní koberec vybrat?
Výhodou venkovních koberců je také fakt, že na trhu existují v široké škále provedení, proto je lze decentně sladit se zahradním nábytkem a ostatním vybavením. Také jsou velmi odolné a vydrží takřka všechno.
Jaký materiál zvolit?
Přírodní vlákna – jestliže jste zastánci přírodních materiálů, pak jsou ideální volbou venkovní koberce například z bambusu, kokosu nebo sisalu. Všechna tato přírodní vlákna jsou odolná proti vlhku, mokru i vlhkému vzduchu. Nevadí jim tedy ani krátký déšť, nebo nečekaný výkyv počasí. Pokud ale očekáváte delší deště, koberec raději srolujte a uschovejte na kryté místo, kterým může být i zastřešená venkovní pergola.
Polypropylen – jedná se o materiál z umělé příze (tedy ze 100% polypropylenu). Někdy se mu také říká uměly sisal, protože ho svým vzhledem spolehlivě kopíruje. Ani výběr u umělého materiálu není ošizen. Naopak na trhu najdeme nepřeberné množství barev a provedení. Kobercům z polypropylenu nevadí déšť, ani silné sluneční paprsky a zároveň po čase nevyblednou.
Umělý trávník – mezi exteriérové koberce řadíme také venkovní umělou trávu, která je v posledních letech stále více populárnější. Je příjemná na dotek a jednoduše se udržuje. Často ji umísťujeme kolem bazénů, kde je spolehlivá zejména z pohledu nebezpečných pádů dětí. V převážné většině vídáme na terasách a zahradách zelené umělé trávníky, ale lze pořídit i jiné barvy. Existují také designové kousky v oboustranném provedení, stačí je podle potřeby jen otočit.
Metráž, nebo samostatné kusy?
Stejně, jako klasické interiérové koberce, můžeme i ty venkovní pořídit v metráži, nebo v kusovém provedení. Metráž je prakticky na míru, a proto se hodí do míst, kde chcete pokrýt celý prostor. Obvykle se koberce prodávají v šíři role okolo 2, 3, nebo 4 metrů. Kusové koberce se hodí pokud chceme prostor zútulnit malým stylovým prvkem. Vyrábí se v nejrůznějším provedení, vzorech, i barvách.
Jak je to s údržbou?
Zdá se to až neuvěřitelné, ale i po několika letech může venkovní koberec vypadat jako nový. Je však potřeba se o něj starat. Jakmile se na koberec vylije pití, nebo upadne jídlo, okamžitě skvrnu vyčistěte než zaschne. Suché skvrny se odstraňují hůře a po některých můžou zůstat stopy. Každý druh materiálu se čistí trochu jiným způsobem, ale nikdy nic nezkazíte obyčejnou mýdlovou vodou. Na pomoc si můžete vzít i rýžové koště. V žádném případě se koberec nesnažte vyčistit agresivními přípravky, nebo bělicí chemikálií, která by koberec mohla zničit. Po sezóně koberec vyčistěte speciálním suchým přípravkem v prášku a koberec srolujte. Přes zimu ho uchovávejte v garáži, nebo kůlně, ve které není příliš vlhko.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login