Inspirace

Trápí vás nadměrný hluk na zahradě? Poradíme, jak s ním zatočit

Od   | 

Trávit čas na zahradě je jedním z nejoblíbenějších způsobů odpočinku. Ten se ale rychle může změnit v noční můru, když máte hlučné sousedy, bydlíte vedle hřiště nebo u rušné silnice. Naštěstí existuje poměrně dost jednoduchých způsobů, jak hluk utlumit, aniž by vznikl třeba sousedský spor.

Stromy a keře jsou ideální pohlcovače zvuku. Zdroj: Hebden Architects

Klidné prostředí, které zahrady nabízejí, je něco, co rozhodně nelze považovat za samozřejmost. Pokud vás totiž začne trápit větší rámus, než je běžné, může to být docela nepříjemné. Existují dokonce studie, že hladina hluku ovlivňuje dušení a fyzickou pohodu člověka. V zahradě jsou různé úrovně hluku, ať už jde o ten přenášený vzduchem, z okolního provozu nebo hlasitá hudba.

Které tepelné čerpadlo vybrat a proč?

 

Co znamená hluková zátěž na zahradě?

Za hlukovou zátěž můžete obecně považovat vše, co vás nebo vaši rodinu nadměrně obtěžuje. Jde o zdroj nežádoucích zvuků, které způsobují především dopravní prostředky, stroje a lidé v blízkém okolí. Naštěstí existují různé bariéry a možnosti, jak tyto obtěžující zvuky zablokovat nebo alespoň výrazně omezit.

Rostliny pohlcující zvuk

Výsadba rostlin, stromů a keřů je prvním krokem na cestě k blokování hluku. Rostliny pohlcují zvukové vlny a mohou vytvářet příjemnou kulisu proti okolním zvukům. Vybírejte stromy či keře, které mají silné větve na úrovni země. Dobře to působí proti rámusu z dopravy. Jakmile vyrostou, vytvoří vhodnou protihlukovou bariéru. Keře je nejlepší sázet blízko u sebe, aby nevznikaly mezery pro nežádoucí hluk. Pokud chcete ještě větší hustotu, vysaďte je do více řad. Pokud nemáte příliš velký prostor, zvolte druhy, které rostou hustě, ale jemně. Například bambus je dobrý příklad. Také další vysoké trávy mají tu výhodu, že ve vánku jemně šustí, což pomáhá ředit zvuk a zároveň jej pohlcovat.

Instalujte vodní prvky

Dalším skvělým způsobem, jak snížit zvukové znečištění v zahradách, je vybudování vodních prvků. Molekuly vody absorbují hluk, který proniká na zahradu. Takže nejen, že zahradní jezírko vypadá krásně, ale skutečně může pomoci, aby byl u vás větší klid. Jezírka, kam se přiletí napít ptáci nebo klidně pár kachen, když máte dostatečný prostor, s dostatek vegetace kolem, jsou ještě lepší. Proto se snažte zachovat organický vzhled pro trvale tichý prostor.

Vodní prvek je vhodné umístit k venkovnímu posezení nebo blízko domu v závislosti na tom, odkud pochází zdroj hluku.

Vodní prvek v kombinaci se zelení je ideální ochrana před hlukem. Zdroj: Canstockphoto

Květiny tlumí hluk

Květnatá louka je koberec, ideálně plná divokých květů, které jsou krásné, funguje výborně. Přidejte ještě nějaké potůčky, kaskády a malé vodopády a získáte celou plejádu příjemných zvuků, můžete pozorovat motýly, včely a další opylovače, jak se na vaší zahradě činní a mít radost, že jste si zařídili větší klid a přispěli svou mírou k ochraně přírody. Barevný koberec květů navíc dokáže dobře lapat zvukové vlny. Stačí klidně metr až dva takového záhonu s travinami a lučními květinami. To vám udělá prakticky stejný efekt, jako několik centimetrů silný plaňkový plot.

Látky, kterým nevadí slunce ani déšť

 

Zvuk lze, mimo tlumení, také tříštit a odrážet různými strukturami. K tomu jsou skvělé pergoly, altánky a různá zastřešení. Fungují, i když nejsou zastřešené, ale se střechou a pnoucí vegetací je to mnohem lepší.

Kdo dnes nemá na zahradě zastřešené posezení. A víte, že také dokáže efektivně tlumit hluk? Zdroj: Mountfield

Postavit třeba zeď…

Zdivo je efektivním řešením tam, kde máte hned za domem silnici nebo hlučné sousedy. Zeď s tloušťkou cca 200 mm poskytuje dobrou bariéru proti zvukovým vlnám a udržuje zahradu tišší. Dobře fungují k blokování nežádoucích zvuků beton, cihly a přírodní kámen. Tyto materiály ještě můžete nechat obložit suchým zdivem, které absorbuje přebytečnou zvukovou energii. Chybu neuděláte ani s kovovým zvukotěsným oplocením, i když ne pro každého je tak estetické jako dřevo či cihly. Skvěle ale blokuje hluk. Kov odolává korozi, vodě a je skvělou volbou, pokud chcete něco s dlouhou životností.

Zděný plot je perfektní ochranou před hlukem i zvědavými pohledy ostatních. Zdroj: Canstockphoto

Chcete něco, co vypadá lépe a přirozeněji? Dobře fungují gabiony, tedy zídky z přírodního kamene. Zvládnou rozptýlit a pohltit zvukovou energii díky vibracím. Dají dobře kombinovat například s vyvýšenými záhony a různými keři. Není problém je nechat zelení obrůst. A jejich životnost je opravdu dlouhá.

I takhle může vypadat váš plot nebo nějaká zídka na zahradě. Zdroj: Pixabay

Vyvýšené záhony

V ornici jsou miliardy maličkých částic půdy fungujících jako houba. Nasávají do sebe zvuky a snižují decibely. Zahrada, ve které chcete eliminovat hluk, musí mít co nejvíce květinových okrajů. S vyvýšenými záhony dostanete na zahradu větší objem ornice a zároveň snížíte množství nepříjemných zvuků na zahradě. Mimo těchto záhonů výrazně pomáhají různé terénní úpravy. Blokovat zvuk z ulice se dá vysazením stálezelených stromů, různých okrasných keřů  a rostlin. Oblíbené jsou túje i habry.

Vyvýšené záhony tlumí zvuk a ušetří při pletí vaše záda. Zdroj: Pixabay

Zvuk zvonků ve větru

Umístěním zvonečků a zvonkoher do zahrady a kolem ní můžete vytvořit mnohem příjemnější a snesitelnější atmosféru, která odvede vaši pozornost od hluku ze silnice. Například zvuk vlaku asi nikdy úplně nevymažete, můžete se ho ale naučit odclonit, třeba příjemným zvukem zvonkohry. Při jemném vánku cinkají a vydávají milé zvuky.

Milá dekorace a krásný zvuk. Zdroj: Pixabay

Co vzít v úvahu u protihlukových bariér?

Ať už se jedná o zeď, plot nebo zeleň, máte nyní představu, jak jsou vhodné do vaší zahrady. Zároveň je potřeba zvážit několik dalších faktorů. Ty zahrnují výšku, délku, hustotu a umístění.

  • výška a délka: čím vyšší bariéra je, tím účinněji odkloní hluk. Uzavření zorného pole je dobrý začátek, ale když ještě pár centimetrů přidáte, bude to jen dobře. Například u plotu dva metry je mnohem pravděpodobnější, že přes něj zvuk neprojde na rozdíl od nižšího.
  • hustota: zde je to trochu jinak. I když byste si mohli myslet, že čím hustší, tím lépe, není tomu tak vždy. Vlastní hustota materiálu přichází s tuhostí a tím pádem menší propustností. Pokut bydlíte blízko hodně rušné části, investujte do hustšího a zároveň hutnějšího řešení v kombinaci s vhodnými rozměry.
  • správné pokrytí: zvuk si dokáže najít cestu v každé skulince a dírce. Proto nenechávejte žádné mezery ve vašich protihlukových bariérách. Snižuje se pak účinnost.
  • umístění: správné umístění bariéru hraje taktéž důležitou roli, pokud jde o účinnost. Čím blíže je bariéra u zdroje hlukového znečištění, tím účinnější je při snižování hluku. Dalším dobrým místem je blízko něčeho, kde už něco stojí. Třeba zmíněné stromy a keře, záhony apod.

Myslete na hluk už při plánování zahrady

Ideální je se chránit před příliš hlasitým zvukem ještě dříve, než zahradu realizujete. Pak můžete chytře vymyslet, jaké bariéry použijete, abyste získali svou vysněnou oázu klidu a pohody. Nebojte se ani přizvat odborníka, který vám poradí vhodná řešení.

Zdroj info: Rady pro chytrého zahradníka, Tipy pro vaši oázu zeleně, Jak se zbavit hluku

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login