Architektura a design

Tradiční styl v interiéru má svá specifika. Je ten pravý pro vás?

Od   | 

Bojíte se, že tradiční styl je nudný a předvídatelný? Ano, někdy takový být skutečně může, ale jen když to s ním přeženete. Mnoho jeho aspektů je nesmírně zajímavých, okouzlujících a krásných. Interiéry v tradičním stylu jsou uklidňující a pohodlné zároveň. Víte, co přesně jej definuje?

Tradiční zdobení je uspořádané a předvídatelné. V takovém pokoji nenajdete nic divokého a chaotického. Zařizovací prvky působí klasicky, někdy až zastarale. Kusy se shodují a jsou konzistentní. Všechno vypadá komplexně. Interiéry nejsou honosné, spíše neformální a nábytek většinou reprodukce, někdy originál.

Hlavní prvky tradičního interiéru

Tradiční interiér definuje hlavně detailní zpracování dřeva, vyřezávané lišty, robustní řemeslně vyrobený nábytek a půvabné linie. Obecně platí, že v místnostech se často objevují kombinace svislých a vodorovných čar. Tkaniny nebývají příliš lesklé a strukturované. Běžné jsou květiny a květinové vzory, tlumené plédy, používání tón v tónu a malé celoplošné vzory. Hodně se preferuje využití tradičního čalouněného nábytku s klasickými liniemi plné měkkých polštářů. Na okna patří elegantní závěsy a na zdi různorodé nástěnné dekorace. U barev je lepší se držet při zemi, ale není problém použít ani velmi tmavé nebo velmi světlé barvy. Základem jsou často pestrobarevné květy. Vyvarujte se neonových záblesků a rušivých kombinací.

Tradiční interiér nepůsobí přeplácaně, ale naopak klidně a velmi promyšleně.  Zdroj: Pixabay

Jídelna v tradičním domě je obvykle samostatná místnost, často s některými vestavěnými rohovými skříňkami pro skladování nádobí. Hodí se velkoplošný koberec, který se na dřevěné podlaze krásně vyjímá. Velmi dobře vypadá příborník či ozdobná skříňka a obdélníkový stůl se židlemi rozmístěnými rovnoměrně po celém obvodu. Mezi používané dekorace patří staré lampy a svítidla v klasickém stylu, zrcadla, porcelán, sbírky knih a vázy.

Inspirace 18. a 19. stoletím

Již z názvu je patrné, že tradiční styl inspiruje tradice. Vychází z 18. a 19. století a z jeho klasického umění, starožitností a děl s historií. Často obsahuje prvky z Anglie, Francie a někdy i z Dálného východu. Nábytek je těžký a mírně zdobený, ovšem ne přehnaně. Jedním z určujících prvků je design ve stylu královny Anny, který zahrnuje různě zakřivené linie, opěradla židlí připomínají housle, polstrovaná sedadla a všívané čalounění. Populárním druhem nábytku je taktéž tzv. křídlo. Jedná se o židli s vysokým opěradlem, dřevěnými nohami a okřídlenými boky.

Ve zdobené posteli s nebesy s vyřezávanými dřevěnými sloupky se vyspíte do růžova. Zdroj: Pixabay

Barvy používané v tradičních interiérech

Stěny prostoru v tradičním stylu jsou obvykle malované hlavně v béžové, krémové nebo v barvě slonová kost. Neutrální barvy mají své opodstatnění. Obvykle jsou používány hlavně kvůli vizuálnímu uzemnění veškerého vybavení v prostoru. Odvážné barvy lze použít maximálně na jednu stěnu, která pak slouží jako akcentová poutající pozornost a nebojte se ani barevných detailů v červené, hnědé a zelené.

Tradiční styl podpoříte také vhodnými dekorativními látkami se správnými vzory. Zdroj: Ateliér Orsei

Jaký je rozdíl mezi tradičním a moderním interiérem?

Moderní prostory mají úplně opačný přístup než ty tradiční v tom smyslu, že využívají čisté linie, otevřený prostor, žádné akcenty a tvary, které mají za úkol udržet klid v místnosti. Často jsou navíc tradičním stylem výrazně ovlivněno. Tradiční prostory spoléhají na použití doplňků poskytujících pocit tepla a relaxace. Majiteli přináší tradiční design naprosté pohodlí při používání barev, forem a materiálů, díky kterým vytvoří útulnější domov. Existují ještě přechodné prostory, které kombinují moderní i tradiční prvky a vytváří svůj vlastní jedinečný vzhled.

Mnoho světových celebrit se zamilovalo do tradičního interiéru, včetně Baracka Obamy, Michelle Pfeiffer, Stevena Spielberga či Dustina Hoffmana.

Koberce rozhodně k tradičnímu stylu patří. Zdroj: Canstockphoto

Musíte se vzdát všeho moderního?

Tradiční design může na někoho působit příliš zastarale. Nejde ale o styl, který musíte buď přesně kopírovat nebo máte smůlu. Nebojte se začlenit moderní prvky a obojí dobře zkombinovat. K modernějšímu vzhledu někdy stačí jen dodat pár tradičních polštářů s pruhy a květinami, několik kousků starožitného nábytku. Vhodná je kombinace tradičních polštářů, starožitného nábytku apod. Vzhled, který mícháním moderního a tradičního získáte, dokáže být opravdu lákavý a příjemný.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login