Rady a tipy
Toustovač i topinkovač zpříjemní nejen snídani, proto by neměl v kuchyni chybět
Příprava toustů je snadná a rychlá a při použití šunky, sýra a zeleniny vykouzlíte božskou snídani během chvilky. Dobře poslouží ale i při nečekané návštěvě, kdy pokrm pro sešlost připravíte během několika minut.
Při výběru toho správného toustovače je důležité si rozmyslet, zda budete připravovat pouze tousty, u kterých stačí základní typ bez nutnosti dalších nástavců, nebo bude přístroj využívat k přípravě nejrůznějších pokrmů. Velmi důležité je také početnost členů domácnosti, a tím pádem i velikost toustovače.
Toustovač toho zvládne víc
Mezi základní typy toustovačů řadíme ty, které disponují dvěma až čtyřmi plotýnkami, na kterých se tousty pečou a zároveň mají tvar čtverce, trojúhelníku, nebo oválu. Pokud si ale potrpíte na něčem speciálním, můžete pořídit toustovače s dětskými motivy, které jsou velmi oblíbené. Povrch plotýnek je vyráběn především z teflonu, a proto se téměř většina typů může pyšnit nepřilnavým povrchem, který uvítá každá hospodyňka. Dnešní toustovače ale nemusí sloužit pouze k zapečení chlebů. Některé dokonce disponují nerozdělenými plotýnkami, díky čemuž můžete v toustovači připravit i bagety nebo panini. Moderní modely mají i plotýnkou pro přípravu vajíček, masa, grilované zeleniny, nebo vaflí. Tyto typy naleznete na trhu pod označením 2v1, nebo 3v1.
Topinkovač
Topinka nemusí znamenat kalorickou bombu, kterou si budete vyčítat obzvlášť večer. Chleba osmahnutý ve vrstvě tuku známe každý, ale co připravit zdravou verzi? Kvalitní topinkovač vykouzlí křupavou topinku bez jediné kapky oleje. Při pořízení se zaměřte na jednoduchý design, který po použití snadno vyčistíte. Nezapomínejte i na protiskluzové nálepky, které zaručí stabilnost produktu, a samozřejmostí by měl být i dlouhý kabel, který bez problému natáhnete k zásuvce.
Výkon a velikost především
Zde platí jednoduché pravidlo, čím vyšší výkon, tím lepší. Toustovače, které mají vyšší výkon se totiž mnohem rychleji nahřejí a vy tak můžete hladové krky nakrmit ještě dříve. Obecně se tousty zapékají přibližně kolem 3-4 minut, ovšem záleží na spotřebiteli, jak moc propečené tousty má rád.
Obsluha a čištění
Většina toustovačů je jednoduchá na údržbu. Po zapojení do zásuvky se automaticky začnou nahřívat samy. Některé jsou však vybaveny speciálním vypínačem, který je třeba ještě po zapojení toustovače do elektriky zmáčknout. Jednoduše tak funguje jako pojistka pro děti.
Čištění je třeba provádět po každém pečení, protože při neodstranění nečistot a mastnoty by se na destičky při dalším použití začaly připékat. Pro čištění vždy zvolte pouze vlhký hadr nebo papírové utěrky. Rozhodně se vyhněte čištění pomocí nožů, či jiných ostrých předmětů, které by zapékací povrch pouze poškrábaly a zničily. U moderních toustovačů se dají zapékací plotny vycvaknout a jednoduše vložit do myčky.
U topinkovačů je údržba ještě snadnější, pouze vysypeme z přístroje drobky toustového chleba a je po práci.
Kam s ním?
Místo pro toustovač je důležité vybírat podle frekvence používání. Jestliže totiž zařízení budete využívat každý den, je třeba mu v kuchyni najít trvalé místo, budete pro vás velmi pohodlné. Při výběru se zaměřte také na délku kabelu a nezapomeňte na vzhled. Zvláště budete-li ho mít každý den na očích. Výrobci nabízejí výběr z nepřeberného množství barev, tvarů a celkového designu přesně podle toho, aby se hodil do vaší kuchyně.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login