Rady a tipy
Topná sezona pomalu začíná. Jak se na ní připravit a co nejvíc ušetřit bez ztráty pohodlí?
Podzim naplno kraluje a zima se nezadržitelně blíží. Spolu s ochlazením pomalu začínáme vytápět domovy a je důležité se dobře připravit. Jinak by se mohlo snadno stát, že v chladných dnech zůstanete bez tepla. Dobrá příprava má význam také finanční, zvlášť v době, kdy ceny energií stoupají neustále vzhůru. Na co nezapomenout, než začnete s topením a jak efektivně snížit náklady na vytápění bez velkých investic?
Zkontrolujte před topnou sezonou kotel
Vždy, než začnete topit, měli byste nechat zkontrolovat kotel servisním odborníkem, zejména jde-li o plynové kotle. Je to důležité kvůli bezpečnosti a zároveň můžete pravidelnou údržbou prodloužit životnost kotel a snižovat náklady. Plynový kotel, který špatně spaluje, spotřebuje víc plynu. Provoz plynového kotle není úplně bez rizika, proto pravidelné servisní nezanedbávejte, i když nejsou povinné. Technik zkontroluje funkčnost zařízení, vyčistí ho a může vyměnit některé opotřebované díly. Za servisní prohlídku zaplatíte v průměru od 300 Kč do 800 Kč.
Mimo servisní prohlídky existuje ještě revizní prohlídka, která se dělá jednou za tři roky a je povinná. Technik provádí kontrolu umístění hlavního uzávěru plynu, jeho těsnost a funkčnost. Dále kontroluje uzávěru větví stoupacích vedení, regulátorů, plynoměrů, uzávěrů a hořáků spotřebičů na plyn. Také zkontroluje umístění a stav domovního plynovodu, těsnost rozebíratelných spojů a pomocí detekčního zařízení provede kontrolu, zda někde neuniká oxid uhelnatý. Cena této kontroly vyjde v průměru od 500 Kč do 1100 Kč, ale někteří poskytovatelé energií ji nabízejí zdarma jako součást svých služeb.
Jednou za tři roky je nutné provést kontrolu kotlů na tuhá paliva, jak ukládá zákon o ochraně ovzduší. Také je zapotřebí obhlídnout komín a celkově spalinové cesty, otopná tělesa, zda někde nekorodují a neprotékají, podlahové topení apod.
Odvzdušněte radiátory
Neodvzdušněné radiátory netopí tolik, jak by měly. Než začnete topit, určitě je přebytečného vzduchu zbavte, jinak se snadno stane, že kotel jede na plný výkon a radiátory jsou sotva vlažné. Pokud s tím nechcete mít už starosti, je vhodným řešením použití samoodvzdušňovacích ventilů, které vám tuto činnost pro příště ušetří a není to velká investice. Vhodná je také kontrola množství vody v otopné soustavě, aby byl v topení dostatečný tlak. Při odvzdušňování topení postupujte tak, že povolíte odvzdušňovací ventil, aby přebytečný vzduch mohl unikat. Je to takový typický syčivý zvuk a šplouchavé zvuky v radiátorech. Nezapomeňte si vzít k ruce nějakou nádobu, protože jakmile vypustíte všechen vzduch, začne téct voda. Pak ventil znovu uzavřete.
Hlídejte správnou teplotu
Termostat, který umožňuje regulaci teploty v každé místnosti, je skvělým pomocníkem. Za každý stupeň navíc totiž zaplatíte cca o 6 % procent více. Když máte v každé místnosti nastavenou správnou teplotu, můžete naopak výrazně ušetřit. Nejtepleji má být v koupelně, zhruba 24 °C. V obývacím pokoji kolem 20 °C, v pokojích na psaní 16 až 18 °C a ve spíži kolem 12 až 15 °C. Rozdílné teploty nastavte i v čase, kdy jste v práci. Rozhodně ale topení úplně nevypínejte. Opětovné vyhřátí bytu se vám může hodně prodražit. Místnosti nikdy nepřetápějte. Nejen, že zaplatíte za teplo až příliš, ale zároveň škodíte i sami sobě a snižujete svou odolnost. Raději zvyšte aktivně pocit tepla třeba tím, že budete pravidelně sportovat a chodit do sauny.
Když doma přetopíte a hned nato větráte, a tak stále dokola, snadno utratíte za topení majlant. Příjemnou teplotu přitom mnohem snáze nastavíte s pomocí termostatických ventilů. Ty dokážou snížit náklady až o 8 %. Jejich instalaci budete muset pravděpodobně nechat až na příští rok, pokud neseženete někoho okamžitě, ale určitě se to vyplatí.
Vylepšete okna
Na výměnu oken za lépe těsnící je už teď pravděpodobně pozdě, ale právě jimi z domu či bytu utíká nejvíc energie. Investice do moderních oken s izolačními skly je určitě dobrá, ovšem ne pro každého reálná. Levnější variantou je izolační folie na stávajících oknech. Ceny folií se pohybují kolem 500 Kč m2. Opravte také oprýskaný lak nebo poškozený tmel na rámech a zajistěte vhodné utěsnění oken. To dokáže zvýšit teplotu až o 2 °C. Klidně můžete použít polštář, robustnější závěsy, kvalitní rolety a dobré jsou i venkovní žaluzie, ale zde je opět problém s tím, že stojí hodně peněz a musí je instalovat specializovaná firma, což nejde hned.
Účinnost topení můžete zvýšit drobnými úpravami interiéru. Záclony a závěsy nesmí překrývat radiátory. Nestavte před ně žádný nábytek. Velmi dobrou službu udělají odrazné panely či folie na stěně za radiátory, protože odráží teplo zpět do místnosti, aniž by zbytečně unikalo do stěny.
Využijte vítr a slunce
V letních měsících se pomocí větráku chladíte, v zimě vás zase může zahřát. Jak? Umístěte ho poblíž topení a jeho vrtule rozvíří teplý vzduch všude po místnosti. Hned bude tepleji. Zavírejte dveře mezi jednotlivými místnostmi, aby teplo nikam neutíkalo a kdykoliv je slunečno, vytáhněte žaluzie a stáhněte závěsy, aby mohlo do místnosti krásně svítit a ohřát ji.
Co ještě můžete udělat, abyste ušetřili za topení?
- Zateplete fasádu domu, protože mezi stěnami může uniknout až 25 % tepla.
- Větrejte krátce s naplno otevřenými okny.
- Větrejte často, aby nedocházelo ke zvyšování relativních vlhkosti vzduchu a tvorbě plísní.
- Pravidelně čistěte radiátory.
- Pořiďte si moderní a úsporné topení.
Češi jsou zimomřiví a obecně mají tendence topit víc, než topí okolní země. Někdy přitom stačí jen malá změna. Nemusíte zvyšovat topení, když je vám chladněji. Stačí nazout bačkory, obléknout tepláky a mikinu a možná začít i s otužováním. Uděláte něco pro své zdraví a později vás příjemně překvapí i faktura.
Fotogalerie
Více k inteligentním hlavicím v našem svižném videu:
You must be logged in to post a comment Login