Rady a tipy
Topíte dřevem? Poradíme vám, jak na správné skladování dřeva
Jen si to představte – dáte si skleničku dobrého vína, zachumláte se pod deku a sledujete praskající oheň v krbu. Pokud si chcete tento zážitek vychutnávat naplno, budete se muset naučit, jak na správné skladování dřeva – a nechat ho vyschnout. V opačném případě budete mít dům plný kouře – a to i v případě, že používáte krbová kamna.
Skladování dřeva na zemi? Nikdy víc!
Jednou z nejdůležitějších zásad je ta, abyste dřevo nikdy neskladovali přímo na zemi. V opačném případě může začít plesnivět. Pokud nemáte k dispozici dřevník, můžete pod špalky umístit obyčejné dřevěné palety. Díky tomu bude moct dřevo zespodu větrat. Jestliže chcete, aby dřevo vyschlo co nejrychleji, nepřekrývejte jej plachtou, vysychání by trvalo mnohem déle, protože by neměla kam unikat odpařená voda. Dřevo navíc může začít plesnivět.
Co se stane, když dřevo zmokne?
Ve chvíli, kdy dřevo zmokne, nasaje vlhkost a bude dlouho schnout – tak zní věta, kterou jste už jistě slyšeli. Pokud dřevo zmokne, není to až takový problém. A proč? Dřevu běžně trvá i pár let, než dokonale proschne. Pokud jednou zmokne, nepromění se v čerstvé vlhké dřevo.
Ve dřevě se totiž nacházejí dva druhy vody – první si můžete představit jako vodu povrchovou, která bude ve dřevu právě po dešti a rychle vyschne. Druhou jako vodu vázanou. Ta se nachází v buněčných stěnách a jedná se o vnitřní vlhkost dřeva. Ta vysychá déle.
K tomu, aby se zvýšila vnitřní vlhkost dřeva, byste jej museli máčet ve vodě minimálně pár týdnů. Než vlhké dřevo po dešti sklidíte do dřevníku, počkejte, až proschne.
Na slunci a v průvanu
Věděli jste, že každý druh dřeva potřebuje trochu jinou péči? Pokud je již naštípané, stačí, když pod něj položíte paletu a poskládáte do hráně. U štípaného dříví máte možností víc – můžete jej vyrovnat klidně podél fasády – v případě, že se jedná o chalupu. Ideální je návětrná strana, na kterou bude svítit slunce. Ke skladování dřeva je vhodnější štípané dřevo, které rychleji vysychá. A co víc – bude lépe hořet. Dřevo vždy skladujte pod střechou, vhodný je dřevník.
Kam pro krbová kamna?
Co je dřevník a jak vypadá?
Dřevník je prostor určený ke skladování dřeva – jeho střecha musí přesahovat přes boční stěny tak, aby dovnitř nenapršelo. Mezi střechou a dřevem by měla být co největší mezera, boční stěny jsou „děrované“, aby se ke dřevu dostalo dost vzduchu. Pod dřevem je položený rošt, kudy se ke dřevu dostane další vzduch. Dřevo by mělo být alespoň 15–20 cm nad zemí.
Jak dřevo neskladovat
Štípané dřevo nikdy neskladujte ve sklepě nebo jiných prostorách s vyšší vlhkostí. V opačném případě máte téměř jisté, že zplesniví. Každé dřevo má jinou odolnost vůči vlhkosti. Nejsnáze plesniví jantarové a bukové dřevo. Štípané dřevo skladujte kůrou dolů, pokud bude nahoře, bude se chovat stejně jako plachta.
Nezapomínejte na to, že měkká dřeva vysychají jeden rok, tvrdá roky dva. Mezi měkké dřevo patří smrk, borovice, modřín, lípa či topol. Nejdéle schne tvrdé dubové dřevo.
Zdroj: topeni.cz, drevo.cz
Fotogalerie:
V kurzu jsou tepelná čerpadla. Kam pro ně?
You must be logged in to post a comment Login