Zahrada

Tipy pro správný výběr skleníku

Od   | 

Plánujete si pořídit skleník? V tom případě se vám bude hodit pár rad a informací, na co se při výběru zaměřit, aby vám skleník sloužil tak jak má a byli jste s ním maximálně spokojeni. Jakmile se začnete na trhu po skleníku poohlížet, zjistíte, že existuje nepřeberné množství tvarů, druhů, velikostí a provedení. Jak tedy na to?

Skleník umístěte na jižní stranu. Zdroj: Pixabay

Cenová relace

Ještě než se do výběru pustíte, je ideální si říci, kolik peněz do skleníku hodláte investovat. Váš výběr se totiž velmi zúží a o to lépe vyberete. Cenová relace se pohybuje v řádech tisíců, ale zakoupit lze i skleník za několik set tisíc korun. Velkou roli hraje také to, jaké příslušenství a doplňky ke skleníku zvolíte a jaké vlastnosti skleník má. 

Podle toho, jak vysoké rostliny pěstujeme, volíme buďto hranaté provedení, nebo obloukové. Zdroj: Pixabay

Tvar skleníku

Podstatný je tvar skleníku, ale mezi nejběžnější patří ty s hranatou nebo obloukovou střechou. Hranaté skleníky jsou jednodušší z pohledu montáže a také to, že výplň skleníku je dodávaná již nařezaná. Naopak ale v hranatém skleníku nemůžete pěstovat všechny rostliny, protože některé potřebují pro růst vyšší prostor, což je v tomto typu skleníku nemožné. 

Obloukový skleník má jedno velké plus a to, že je jeho konstrukce mnohem odolnější a lépe odolá například silnému větru. Také rostliny, které mají vyšší vzrůst se zde dají bez problému pěstovat. Nevýhodou je však výplň, kterou si každý zahradník musí nařezat sám z plátu, což ale není nic náročného. 

 

Jaká vybrat svítidla na zahradu?

 

Materiál konstrukce

Velkou roli hraje také výběr samotné konstrukce. Mezi nejprodávanější se však stále řadí hliníkové konstrukce a ocelové. Hliník je ideální díky své nízké hmotnosti, která uživateli umožňuje jednoduchou manipulaci i péči. Nevýhodou této lehké konstrukce je však možnost znehodnocení během větru. Je tedy nutné hliníkový profil připevnit na pevný základ, který se nehne.

Odolnější jsou více ocelové konstrukce, které bývají pozinkované a jsou velmi kvalitní. Oproti hliníku je ocel mnohem těžší, což je výhoda, jelikož se skleník nepohne ani při silnějším větru a to bez nutnosti připevňování. Pokud ještě odolnost materiálu konstrukce chcete zvýšit, je ideální ho opatřit barevnou vrstvou – nejčastěji to bývá zelená, která splyne se zahradou. 

Zvažte, zda dáte přednost ocelové nebo hliníkové konstrukci. Zdroj: Pixabay

Výplň skleníku

Bude nutné se také rozhodnout, jakou výplň do skleníku zvolit. Možností je sklo, nebo polykarbonát. Pokud se rozhodnete pro hranatý skleník, můžete použít libovolnou variantu. Pokud se však rozhodnete pro obloukový skleník, lze použít pouze polykarbonát, který lze ohýbat. 

Skleněná výplň se hojně používala v dřívějších letech, ale dnes po ni poptávka trochu klesla. Nevýhodou je totiž horší izolace a větší pravděpodobnost vzniku škod během silných vichrů nebo krup. Ke zvýšení odolnosti skleněné výplně je vhodné použít zakalení skla, což se projeví na výsledné vyšší ceně. Možností je však použít rozptylové sklo, které slunění paprsky rozprostře a ty nebudou ostře dopadat dovnitř na rostliny.  

Mnohem větší poptávka je po polykarbonátových výplních, které mají výrazně lepší izolační vlastnosti, dobře propouští světlo a zároveň sluneční paprsky neublíží rostlinkám díky opatření UV filtrem. Polykarbonát je velmi pevný a má nižší hmotnost, proto ho nejde téměř nijak poškodit. Na trhu najdeme nejrůznější tloušťku této výplně, nicméně čím větší tloušťka je, tím odolnější je skleník vůči nepříznivému počasí. Odborníci však doporučují sáhnout po 4 mm síle, která by pro naše podmínky měla být více než uspokojivá.

Také na výplň se zaměřte. Sklo je náchylnější na rozbití, zato polykarbonát více vydrží. Zdroj: Canstockphoto

Kam skleník umístit?

Projděte si důkladně zahradu a zvažte všechny možné varianty, kde by skleník mohl být umístěn. Aby se však rostlinám ve skleníku dařilo, je potřeba ho umístit tam, kde je dostatek světla. Ideální je jeho delší část situovat na jižní stranu, odkud jde více slunečních paprsků. Je proto nezbytné, aby ani kousek skleníku nebyl ve stínu, ale vždy byl po co nejdelší možnou dobu přes den na sluníčku. Přestože jsme se o odolnosti konstrukce a výplně již zmiňovali, je vhodné ho umístit také na závětrné místo.

Skleník by měl být umístěn na slunném, bezvětrném místě. Zdroj: Pixabay

Nezapomeňte na větrání

Přestože je volba příslušenství ryze na uživateli, je skleník vhodné doplnit střešními okny. Ty oceníte zejména v horkých letních dnech, kdy dochází k přehřátí. Dle libosti lze zvolit manuální, nebo automatické otevírání oken, které se samo spustí, začne-li být ve skleníku velké horko. Jakmile teplota klesne, automaticky se opět zavře. Na trhu jsou i varianty, kdy se okno otevírá na bázi roztažitelnosti vosku. Je-li venku zima vosk se smrští a okno zavře, při vysokých teplotách je tomu naopak.

Skleník je potřeba zejména v létě větrat, proto si dopřejte skleník s otevíracími okny. Zdroj: Mountfield

Fotogalerie:

 

Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?

 

 


You must be logged in to post a comment Login