Inspirace

Stylový podnájem: I v bytě, který vám nepatří, se můžete cítit jako doma

Od   | 

V určité životní situaci je nájemní bydlení dobré řešení. I když není byt přímo váš, neznamená to, že nemůže vypadat stylově a útulně. Na druhou stranu do majetku, který vám neříká Pane, nejspíš nechcete investovat všechny úspory. Jak na vkusné zařízení nájemního bytu s minimálním rozpočtem?

Barvu snadno vnesete do interiéru pomocí doplňků. Zdroj: Canstockphoto

Co můžete v nájemním bytě?

Je jasné, že v pronajatém bytě nemůžete nijak zásadně měnit jeho vzhled bez domluvy s majitelem. Musíte také počítat s tím, že mnoho investic se vám nikdy nevrátí. Obvykle je byt před nastěhováním nového nájemníka vymalovaný. Některé jsou již vybavené, jinde najdete jen kuchyňskou linku. Nikdy se nikam nestěhujte jen „na dobré slovo“. Nutností je nájemní smlouva. Je nejlepší, když jsou v ní zanesené konkrétní požadavky na to, jak se máte v bytě chovat. Vyhnete se pozdějším problémům. Někdo si nepřeje vrtat do stěn, jinému je to prakticky jedno. Před nastěhováním si také byt pečlivě nafoťte, především případná poškození, aby pak jejich opravu i s náklady na ní nepožadoval majitel po vás.

V bytě, o kterém víte, že v něm nebudete dlouho, si můžete dovolit i výraznější barevné kreace. Zdroj: Canstockphoto

Poznejte kvalitu LED

Zahrajte si na architekta, plánujte

Než cokoliv koupíte a dovezete domů, sestavte si plán. Uvařte si dobrou kávu či čaj, sedněte si a přemýšlejte, malujte, plánujte. Není nutné jít do úplných detailů, ale rámcovou představu o vzhledu vašeho domova byste mít měli. Vybírejte podle vkusu a samozřejmě i podle ceny. Místnosti nemají být přeplácané a příliš barevné, což se stává právě ve chvíli, kdy si neuděláte dobrý plán.

Domov musí ladit

Vyladěný interiér působí luxusně, příjemně a stylově. Ladit by měly nejen jednotlivé kousky nábytku, ale také barvy či doplňky. Vše vybírejte v jednotném stylu a nejlépe v odstínech jedné barvy, popřípadě v několika, ale v jednom odstínu, který rozdělíte sytostí. Luxusní vzhled dodají smetanové a světlé barvy. Umí místnost opticky zvětšit, což se hodí hlavně do menších bytů. Vanilkové, světle modré a bílé tóny působí čistě a elegantně.

Na stěny volte teplé odstíny barev (meruňková, světle zelená, vanilková). Můžete je i kombinovat a jednotlivé zdi odlišit. Barvy lze rozmazávat houbičkou, papírem. Vznikají efekty, které připomínají benátskou patinu. Výmalba zdí je poměrně rychlým a kreativním způsobem, jak vykouzlit útulný domov.

Investujte do zařízení, které budete moci snadno vzít do dalšího domova. Například svítidla, židle nebo odkládací stolky. Zdroj: Canstockphoto

Nejlepší nábytek je univerzální

Tato rada se hodí hlavně pro ty, kdo se stěhují častěji nebo ví, že právě v tomto bytě dlouho nezůstanou. V takovém případě investujte raději do méně robustního nábytku, který se snadno rozloží a přestěhuje. Myslete i na účelovost nábytku, aby se vám hodil i do dalšího bytu. V takovém případě jsou vhodnější modulové kousky, protože se dobře kombinují, ale můžete je nechat i samostatně.

Změřte kvalitu LED

Nový nábytek nemusí stát hromady peněz. Zajímavé kousky můžete objevit v bazarech, v různých výprodejích nebo vdechnout nový život starým kouskům jejich natřením, drobnými opravami apod. Vyrobit si praktický a funkční nábytek možná zvládnete i sami. Zkuste moderní palety a staré bedničky. Jen je poskládáte k sobě a slepíte nebo přišroubujete. Víte o tom, že můžete koupit sedáky, které jsou rozměrem ušité, aby padly na palety? Pokud už je byt vybavený a vám daný styl úplně nevyhovuje, můžete si trochu pomoci. Na komody, noční stolky a další skříňky nechte umístit novou desku. Starší stolek hezky obnovíte spárovkou nebo překližkou. Vypadá velmi efektně. Nábytek oživí sklo (mléčné nebo černé). Nevzhlednou nebo více poničenou podlahu můžete zakrýt kusovými koberci.

Obrazy snadno prostor oživí. Zdroj: Canstockphoto

Do kuchyně a koupelny vyberte správné doplňky

Kuchyně a koupelna jsou v nájemních bytech obvykle dané a výrazné změny provádět nelze. Přesto nevěšte hlavu. I tady se dá krásně kouzlit. Správně zvolené doplňky a dekorace umí divy. Dvířka kuchyňské linky se dají změnit praktickými samolepicími tapetami, pokud se vám nelíbí nebo vypadají už hodně sešle. Zkusit můžete i nátěr apod. Na tomto se ale domluvte s majitelem, protože vzhled linky určitě změníte a nemusel by souhlasit. Pořiďte různé háčky, které se dají dát na stěnu bez vrtání. Existují také háčky na dveře, stěnu sprchového koutu a další. Do koupelny se dají pořídit praktické skříňky a do obou místností police, praktické košíky a regály.

Nemůžete vrtat do zdi? Nevadí

Když vám majitel zakáže vrtání do zdi kvůli obrazům či zrcadlům, nezoufejte. Obraz vypadá úžasně i na zemi nebo na vršku komody. Velké zrcadlo se skvěle vyjímá vedle zajímavého nábytku. Zkusit můžete nejrůznější dekorační tapety na zeď. Dnes jsou k sehnání takové, které vypadají naprosto senzačně.

Nezapomeňte na výzdobu

Detaily dotváří styl celého interiéru. Začít můžete třeba fotografiemi, které zachycují nejrůznější situace a vzpomínky. Dejte je v hezkých rámečcích na polici, udělejte nástěnku ze sítě zavěšené na zeď, kam připnete fotky pomocí kolíčků nebo zkuste samolepicí rodový strom, kde jsou na jednotlivých větvích místa pro fotografie. Styl vašemu bydlení dodají také nejrůznější polštáře, dečky a přehozy.

Množství jednouchého nábytku, sedáků, pufů a podobně je vítáno. Zdroj: Canstockphoto

Minimalismus letí

Že přeplácaný byt nevypadá dobře dokazuje i čím dál oblíbenější trend – minimalismus. Kdo chce bydlet luxusně, má mít co nejmenší počet věcí. V případě zařizování bytu opravdu platí, že méně je někdy více. Narvané skříňky, poličky a stolky jsou nepraktické a nevkusné. Různorodé „lapače prachu“ jsou už dávno pasé. Svému bytu vdechnete vzdušnost a světlost pár drobnostmi, nejlépe z přírodních materiálů.

Fotogalerie:

Buďte za vodou a šetřete na vodě


You must be logged in to post a comment Login