Koupelny

Teplota v sušičce aneb jak pečovat o prádlo při sušení

Od   | 

O oblečení a prádlo je důležité pečovat správně. A to nejen při praní, ale i při sušení. Chcete je udržet co nejdéle v perfektním stavu? Myslete na nastavení správné teploty a nezapomeňte se správně starat i o ni.

Správné nastavení programu a teploty je nesmírně důležité. Zdroj: Candy

Bez sušičky na prádlo si řada domácností dnes takřka neumí představit svůj každodenní provoz. Je ideální zejména tam, kde není místa na zbyt a prádlo na věšáku by překáželo a samozřejmě se hodí do početných rodin. Tam je totiž stále co sušit. Pokud nechcete mít brzy prádlo poškozené a každou chvíli nakupovat nové, držte se následujících rad.

Máte sušičku správně nastavenou?

Sušičky prádla mají v nabídce různé programy a cykly. Především ty moderní nabízí širokou škálu možností, jak sušit různé druhy oblečení. Nepřeskakujte čtení návodu, a než spotřebič poprvé použijete, přečtěte si ho. Bývají tam tabulky s vhodnými programy pro různé druhy tkanin. Druhý důležitý bod je tedy čtení etiket na oblečení. Každý kousek vytřepejte, než ho do sušičky dáte, ať se sníží doba schnutí.

 

Jakou vybrat chladničku?

 

Jak na správnou teplotu v sušičce?

Jelikož sušička využívá k sušení prádla teplo, je správně zvolená teplota alfou a omegou úspěchu. Je snadné používat na každou várku normální nastavení, ale můžete postupně poškodit látky. Vysoké teploty jsou vhodné pro ručníky a pevné bavlněné prádlo. Pro lehkou bavlnu, jako jsou například trička, použijte nastavení na střední teplotu přibližně na 55 °C. Existuje celá řada materiálů, které se musí sušit na nízkou teplotu, aby nedošlo k jejich poškození. Jde například o akryl, kašmír, vlnu či len. Také pružné látky mají raději méně tepla, patří sem například sportovní oblečení a některé druhy ložního prádla.

Ručníky můžeme do sušičky dávat, ale nesmí se přesušit. Zdroj: Matějovský

Nepřeplňujte sušičku prádlem

Tím, že nacpete sušičku k prasknutí, rozhodně žádný čas neušetříte, i když to tak možná vypadá. Účinek je totiž přesně opačný. Prádlo v sušičce se na sebe mačká, a tím pádem se mačkají i vlákna. Nejen, že sušení bude trvat déle, protože teplý vzduch nemůže pořádně proudit, ale navíc dochází k mačkání a vy se nevyhnete ani žehlení. Navíc výsledek nebude stoprocentní.

Která pračka ve slim verzi vypere a usuší 10 kg prádla?

Neskladujte usušené prádlo dlouho v sušičce

Prádlo po usušení co nejrychleji vyndejte a složte. Čím déle ho necháte v sušičce, tím více bude zmačkané a může i zatuchnout a nevábně vonět. Navíc je čerstvě vysušené prádlo ještě teplé a případné nerovnosti snadno vyhladíte rukou.

Když zapomenete prádlo v sušičce, hodí se program na osvěžení prádla párou. Zdroj: Haier

 Chcete svěží vůni prádla?

Milujete vůni čerstvě vysušeného prádla? Žádný problém. I ze sušičky může oblečení hezky vonět. Dnes jsou na trhu dostupné různé produkty jako například ubrousky do sušiček, míčky apod. Ty hodíte do bubnu s prádlem a po usušení se můžete těšit na krásnou, vůni. Někdo používá i éterické oleje. Naopak není vhodné používat při praní aviváž, která může sušičku poškodit.

O spotřebič pravidelně pečujte. Čistý filtr zaručí dlouhou životnost, rychlejší sušení prádla a svěží oblečení. Zdroj: Candy

Sušička už není žrout energie

Mnoho lidí si sušičku nechce pořídit, že to bude žrout energie a zničí oblečení. Dnes už to tak ale není. Dají se koupit spotřebiče ve vysoké úsporné třídě, které spotřebují mnohem méně energie. Vodu ze sušičky navíc můžete využít k různým účelům. Často s ní lidé splachují toaletu nebo zalévají rostliny. To se ovšem nedá tak úplně doporučit, protože voda může obsahovat vlákna z textilií.

Zdroj: Candy, Hoover, Rady pro začínající hospodyňky

 

Proč si pořídit tepelné čerpadlo?

 

 


You must be logged in to post a comment Login