
Rady a tipy
Těchto 6 chyb v nájemních smlouvách vás mohou stát tisíce: Čtěte pečlivě, než podepíšete
Nájemní smlouva je nejdůležitějším dokumentem, který se zabývá vztahem mezi pronajímatelem a nájemcem a celkovým pronájmem. Bohužel se často stává, že smlouvy obsahují chyby nebo nejasná vysvětlení, což může být velký problém. Které to jsou a jak se jim vyhnout?

Pravidla nájmu musí být vždy zakotvena v nájemní smlouvě.
Zdroj: iStock
Předmět nájmu
Mezi častou chybu v nájemní smlouvě patří nesprávné určení předmětu nájmu. Ve smlouvě pak nejsou konkrétní detaily, čímž může dojít ke sporu. Vždy se na předmět nájmu soustřeďte, aby byla ve smlouvě napsána přesná adresa, velikost a specifikace prostoru, popis nájemní jednotky a jednotlivých místností, ale i vybavení. Ideální je přiložit i fotodokumentaci.

Vždy dopodrobna specifikujte, čeho se nájem týká.
Zdroj: unsplash.com
Nejasné nájemné
Nájemné musí být specifikováno konkrétně a jasně. Mnohdy totiž ve smlouvě bývá nesrozumitelná nebo zavádějící informace ohledně výše nájemného nebo jeho způsobu platby. Do nájemní smlouvy vždy zaneste přesnou výši nájemného, výši záloh, datum splatnosti, způsob platby a případně číslo účtu, na který má být platba zasílána.
Doba nájmu
Hned na začátku je potřeba vyjednat délku trvání nájmu, což je stěžejní pro obě strany. Pokud je však ve smlouvě doba nájmu definována pouze jako dočasná nebo neurčitá, může vzniknout v budoucnu opravdu problém.
Ve smlouvě vždy uvádějte opravdu přesnou délku nájmu, a to i v tom případě, že nájem plánujete na dobu neurčitou. Zde totiž musí být určeno, kdy a jakým způsobem může být nájem ukončen.
Vypovězení smlouvy
Častou chybou jsou i špatně definované podmínky pro vypovězení, a tím pádem i ukončení nájmu. Opět zde mohou vzniknout spory a konflikty. Do nájemní smlouvy vždy specifikujte jasné podmínky pro ukončení nájemního vztahu. Tedy důvody, kdy bude nájem vypovězen, ale i sankce při nedodržení podmínek.

Také nekonkrétní vypovězení smlouvy může být problémem.
Zdroj: pexels.com
Opravy a údržby bytu
Kdo zodpovídá za opravy a údržby nájemní nemovitosti? Právě i tato skutečnost musí být v nájemní smlouvě jasně definována, aby nedošlo k nedorozumění. V praxi některé běžné opravy většinou hradí nájemce a ty větší, například stavebního charakteru, naopak hradí pronajímatel. Tato ustavení by ale v nájemní smlouvě neměla nikdy chybět.
Neoprávněné pronájmy
Velká část nájemních smluv vůbec nezmiňuje situaci, zda je nájemce oprávněn část (například jeden pokoj) nemovitosti pronajmout někomu dalšímu. Problém totiž může být, kdy tento neoprávněný pronájem není v nájemní smlouvě zmíněn a nájemce nechá nemovitost užívat i někomu dalšímu.
Zejména pronajímateli se to nemusí líbit a opět může vzniknout spor. V nájemní smlouvě by tak mělo být jasně uvedeno, jestli nájemce může podnájem povolit někomu dalšímu, či nikoliv.

To, zda nájemce může pronajímat část nemovitosti někomu dalšímu, musí být také jasně stanoveno.
Zdroj: Freepik
Zdroj: dostupnyadvokat.cz, pravo.cz, idnes.cz
You must be logged in to post a comment Login