Články
Teče vám voda ze sousedovy střechy nebo jeho zahrady na váš pozemek a ničí ho? Co jsou vodní imise a jak se proti nim můžete bránit?
Víte, co jsou tzv. vodní imise? Jsou to obtíže spojené s pohybem vody, které mohou vzniknout na sousedově pozemku, a ovlivňovat tak výkon vlastnického práva na sousedním pozemku. I když se jedná o nezáživné právní pojmy, vysvětlíme vám je srozumitelně a zároveň prakticky.
Definice vodních imisí
Co vlastně označuje termín „vodní imise“? Imise jako takové představují cokoliv, co vychází ze sousedova pozemku a obtěžuje vlastníka sousedního pozemku při výkonu jeho vlastnického práva. V případě vodních imisí se konkrétně jedná o vodu, která stéká ze střech, vytéká z pozemku nebo tudy pouze protéká, což může omezit výkon vlastnického práva vlastníka sousedního pozemku. Jinými slovy voda od souseda může obtěžovat vás.
Právní úprava vodních imisí
Občanský zákoník se věnuje imisím přímým a nepřímým. Přímé imise jsou způsobené záměrným jednáním vlastníka pozemku, které má přímý následek na pozemku jiném. Nepřímé imise jsou vedlejším produktem sousedovy činnosti a jsou povoleny pouze do té míry, dokud nejsou nepřiměřené místním poměrům a podstatně neomezují obvyklé užívání pozemku v daném místě.
V případě vodních imisí se většinou jedná o imise přímé, například vyústění okapu, vyvedení trativodu, přesah okapů nebo svedení vody na cizí pozemek.
Právo vlastníka a úprava pozemku
Občanský zákoník stanoví, že vlastník pozemku má právo požadovat od souseda úpravu stavby na sousedním pozemku tak, aby nezpůsobovala stékání vody, sněhu nebo ledu na jeho pozemek. Nicméně nelze požadovat úpravu, pokud voda stéká na rušený pozemek přirozeným způsobem, například v důsledku deště.
Jak navrhnou zahradní osvětlení a kam pro něj?
Pravda je taková, že vlastník není povinen činit opatření proti přírodnímu působení a stékání dešťové vody na sousední pozemek není důvodem k požadavku na úpravu. Stejně tak se princip uplatní v opačném případě – pokud soused potřebuje přítok vody, může žádat vlastníka pozemku nad ním, aby nebránil odtoku vody.
Vedle občanského zákoníku se do úpravy vodních imisí zapojuje i vodní zákon, který nedefinuje povrchové a podzemní vody jako předmět vlastnictví a zakazuje větší množství vodních imisí spojených s údržbou vodních toků.
Povinnosti vlastníků pozemků s vodními toky
Vlastníci pozemků, na kterých se nacházejí koryta vodních toků, mají povinnost udržovat břehy koryta ve stavu zajišťujícím neškodný odtok vody. Jejich odpovědnost zahrnuje odstraňování překážek a cizorodých předmětů ve vodním toku a čištění koryta.
Ochrana proti vodním imisím
Pokud se dostaneme k praktickým aspektům, měli bychom si být vědomi toho, že nakládání s vodou může vyvolat spory mezi sousedy, a to až soudní povahy. Při rekonstrukci, opravě domu nebo úpravě pozemku je proto důležité přemýšlet i o tom, kam poteče voda v případě deště, aby nedošlo k úbytku vody u souseda.
Možnosti řešení vodních imisí:
- Dohoda se sousedem: Prvním krokem by mělo být jednání se sousedem a snažení se dosáhnout dohody, která by byla přijatelná pro obě strany. Otevřená komunikace může v mnoha případech předejít dlouhým a nákladným soudním sporům.
- Mediace: V případě, že dohoda není dosažitelná, můžete zvážit možnost mediace. Mediátor vám může pomoci najít smírné a akceptovatelné řešení, které by uspokojilo obě strany.
- Právní kroky: Pokud dojde k selhání dohody a mediace, je nezbytné zvážit právní kroky. Podání žaloby by mělo být posledním krokem a mělo by být provedeno s pečlivým zvážením, zda jsou imise nezákonné a výrazně omezují vlastníkovo užívání pozemku.
Zdroj: portalobydleni.cz, frankbold.org
Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu!
You must be logged in to post a comment Login