Rady a tipy
Teče k vám od souseda voda a ničí váš majetek? Jak se můžete bránit?
Pojem vodní imise asi ne každý zná, přitom se může týkat vlastně kohokoliv. Imisí se rozumí něco, co nás jako vlastníka nemovitosti omezuje ze sousedovy strany. Pokud tedy hovoříme o vodní imisi, máme na mysli obtěžující vodu od souseda na našem pozemku. Voda se na náš pozemek může dostat stékáním ze střechy nebo vytékáním, či přetékáním ze sousedova pozemku. Výsledkem je obtěžující situace, kdy může být zničena naše úroda, podmáčená zahrada nebo dokonce dům.
Chlazení a vytápění pomocí jednoho systému
Jak je to podle zákona?
Ze zákona se rozdělují imise na přímé a nepřímé:
- Přímá imise – Jedná se o záměrné chování souseda, kdy nám chce jakýmkoliv způsobem uškodit. U vodních imisích to tak může být záměrné zakončení okapu na našem pozemku, nebo jinak svedená voda z pozemku souseda na ten náš.
- Nepřímá imise – O nepřímé imisi mluvíme, pokud soused neškodí záměrně, což u vodních imisí bývá pouze zřídkakdy.
Který malý dřez vybrat a kam pro něj?
Občanský zákoník říká, že „vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek.“ Úpravu stavby či pozemku nelze požadovat, stéká-li voda na rušený pozemek přirozeným způsobem, což taktéž upravuje občanský zákoník: „stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil.“
Pozor na vodní zákon
Vodní imise kromě občanského zákoníku upravuje i vodní zákon. Podle něj totiž: Nejsou povrchové a podzemní vody předmětem vlastnictví a nejsou součástí ani příslušenstvím pozemku, na němž nebo pod nímž se vyskytují
Toužíte po luxusní koupelně? Grohe Spa je pro vás tím pravým.
.
Co na to praxe?
V praxi je potřeba, aby si vlastník každého pozemku a nemovitosti zajistil takové opatření, aby se minimalizovalo riziko přímých vodních imisí na cizí pozemky. Je tedy potřeba zřídit si co nejlepší odvod dešťové vody, tj. okapy, drenáž pozemku, odvodnění pozemku ze svahu, apod. Pokud toto máte zajištěno, ale přesto vlivem počasí z vašeho pozemku steče voda na pozemek souseda, rozhodně v tomto případě následky nenesete. Je potřeba však pro minimalizaci tohoto rizika udělat maximum.
Pokud navíc vlastníte pozemek, kterým pochází koryto vodního toku, je potřeba i toto koryto maximálně udržovat. V tomto případě jste odpovědni za odklízení nechtěných překážek a předmětů, které by mohly narušit přirozený tok vody.
Řešení problémů
Pokud však máte takového souseda, od kterého vám neustále teče voda na pozemek a ani po domluvě se situace nelepší, budete se muset obrátit na příslušný úřad a celou věc řešit stížností. Úřad poté situaci prošetří a udělí sousedovi pokutu a výzvu k nápravě situace. Pokud nepomůže ani tento krok, můžete se obrátit na soud.
Zdroj: profipravo.cz, portalobydleni.cz
Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu?
You must be logged in to post a comment Login