Zahrada

Tajné tipy na zahradu, které šetří vaši peněženku

Od   | 

Každá návštěva zahradního centra řádně provětrá naše peněženky. Hnojiva, postřiky, nové rostliny, to vše je nesmírně drahé. Můžete si však poradit i jinak.

Hnojivo z droždí

Pamatujete si, jak během pandemie jednu dobu nešlo sehnat? Pak se do obchodů zase vrátilo a my jsme ho radostně nakoupily. Vše se postupně vrátilo do normálu a nás už chuť do tak častého pečení vlastního pečiva zase opustila. Vždyť přichází léto a kdo by stál neustále u rozpálené trouby, nehledě na to, že se po pečivu tloustne. Co tedy s těmi velkými zásobami? Vyrobte si to nejlepší hnojivo na muškáty, jaké můžete mít. Litr teplé vody smíchejte s kostkou droždí a nechte stát na teplém místě dva týdny. Musíte u lahve povolovat špunt podobně jako u burčáku, aby směs nevybuchla. Pak rozřeďte ještě asi 4-5 litry vody a zalévejte. Hnojivo potěší třeba právě zmíněné muškáty, ale jinak je dosti univerzální.

Droždí je dobrým pomocníkem při hnojení zahrady. Zdroj: Canstockphoto

Domácí postřik proti mšicím

Některé roky, a ten letošní není výjimkou, je tento otravný hmyz doslova všude. Kroutí mladé listy všech stromů na zahradě, decimuje růže, pivoňky, chutná mu i vinná réva. Před mšicemi není skoro nikdo v bezpečí. Chemické postřiky jsou poměrně účinné, ale také drahé a opravdu dost toxické. A některé roky byste snad museli stříkat každý týden, jakou rychlostí se mšice zas vynoří. Zahrada by pak jen těžko nesla nezávadné plody, proto v případě větší invaze zasáhněte jedenkrát silným insekticidem a pak se už snažte stav udržovat doma vyrobenými postřiky; k nejúčinnějším patří výluh z rajčatových listů spolu s trochou nastrouhaného klasického mýdla.

K nejúčinnějším domácím prostředkům proti mšicím patří výluh z rajčatových listů spolu s trochou nastrouhaného klasického mýdla. Zdroj: Pixabay

Plašte levně

Asi nechcete, aby špačci byli u vašeho vína či třešní dříve než vy; nicméně elektronické plašiče jsou poměrně neúčinné, ptáci si na ně brzy zvyknou, stejně, jako na makety dravců, které se nikdy nepohnou. Chce to něco více dynamického. Prakticky nejlépe se osvědčují stará dobrá cédéčka, která vrhají světelné efekty, v kombinaci s dvojicemi plechovek, které o sebe ve větru naráží. Jednotlivá CD či dvojice plechovek schovávejte do větví, kde obvykle sedávají skrytí dravci; na volném a přehledném místě ptáci i tento plašič časem prohlédnou.

Vyměňujte

Co je nejužitečnějším tipem před založením nové zahrady, pokud dělníci právě položili střechu vašeho nového domu, vy se stěhujete  do nového domova a na budoucí zahradě zatím chodíte přes prkna po blátě? Procházet se po okolí! A myslíme to vážně. Lze vypozorovat, že některé květiny a rostliny a ovocné stromy někde tzv. „jdou“ a jiné nikoliv, a nezáleží zdaleka jen na typu půdy, ale třeba i na větrnosti místa, stavu spodních vod atd. Některé rostliny chutnají slimákům a pokud je jich zrovna ve vaší ulici moc, nikdy vám tam nestihnou rozkvést; zato možná uvidíte, že devět z deseti sousedů má na zahradě nádherné, silné modřence, obrovské sladké ostružiny či obzvláště nádherné trsy pivoněk. Může se dokonce stát, že si tedy naladěni zakoupíte v zahradnictví ostružiny, zaručeně výnosný kultivar bez trnů, a ony bídně zhynou. To, co potřebujete, jsou právě ty kultivary rostlin, kterým se ve vaší ulici či o ulici dál bezvadně daří. Ty pak dobře porostou i u vás. Pochvalte tedy sousedům zahradu, nastudujte, jak se rostlina rozmnožuje a poproste o trs či řízek výměnou za napečenou buchtu, nebo v případě stromů se souseda zeptejte, jaká že výborná jablka to přesně pěstuje. Kromě dobrých sousedských vztahů tak získáte nejlepší poradenství pro vaši zahradu a občas i ty nejvhodnější sazenice zcela zdarma.

Buďte se sousedy zadobře a zjistěte od nich, kterým rostlinám se v dané oblasti daří. Zdroj: Canstockphoto

Zábava pro děti skoro zadarmo

Máte děti a strašně se vám líbí myšlenka, že na hodinu zmizí na zahradu a vy je budete kontrolovat velkým kuchyňským oknem od stránek oblíbené detektivky? Bezva nápad. Ke klasickým vybavením dnešních zahrad patří plastová skluzavka, plastový domek, plastová houpačka či houpací kruh a trampolína. Všechno dohromady za bratru dvacet tisíc. A přitom to děti brzy omrzí, protože všichni sousedi mají to samé a děti tyto prvky znají i ze školek, hřišť a zahrádek restaurací. Máte-li vhodný strom, kupte obyčejná lana a uvažte několik dovednostních houpaček. Můžete vyrobit klasickou z prkénka, ale pro starší děti udělejte i pouhou zavěšenou kulatinu, pro kterou si musí trochu povyskočit, nebo lano s uzly na šplhání. Vyrobte si na zahradě stezku pro chození naboso z různých materiálů. Svou zábavnou zahradu můžete, máte-li dost prostoru, završit tunelem z proutí nebo domkem na stromě z prken. A samozřejmě dnešní prodávaná plastová pískoviště jsou nejen ošklivá, ale především nehorázně malá. V jakémsi hřbetu želvy pořádný hrad s pěti tunely nevybudujete. Přitom stavba konstrukce obyčejného dřevěného pískoviště, které si rozměry přizpůsobíte, je směšně jednoduchá.

Naučte děti zahradničit, většinu to baví. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Kam (ne)jen pro zahradní osvětlení


You must be logged in to post a comment Login