Rady a tipy
Sušení prádla přes zimu? Není to tak složité, jak možná myslíte
Zima je pro spoustu lidí strašákem už jen kvůli sušení prádla. Zejména pro domácnosti v panelácích, kde se abnormálně tvoří vlhkost, která postupuje až k plísním. Dostatečné větrání je základ, ale ruku na srdce, víte, kolik vody se vypaří během jednoho sušení prádla? Pokusíme se vám poradit, kde prádlo sušit, aby uschlo co nejdříve a vy jste předešli přiživování plesnivých zdí.
Výběr sušáku je důležitější, než si myslíte!
Zejména při sušení v bytě bychom měli popřemýšlet o vhodném sušáku na prádlo. Ten by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešla minimálně jedna vypraná várka prádla. Pro rodinu z dětmi jsou vhodné například rozkládací sušáky, které mají k dispozici opravdu velkou sušicí plochu. Vybírat můžeme i z patrových sušáků, na které můžeme rozložit více druhů oblečení a prádla. Sušáky do tvaru „V“ jsou vhodné zejména na zeď nad vanu, které jednoduše vysunete a po sušení opět zasunete. Tyto sušáky sice šetří místo, ale nemůžeme je přesunout, kam potřebujeme, a zároveň se na ně nevejde velké množství prádla. Nejoblíbenější šířka sušáku se pohybuje okolo 70 cm.
Nepodceňujte ani kvalitu a materiál sušáku a vybírejte takový typ, který bude stabilní. Vhodné jsou například z oceli, nebo kvalitního plastu. Důležité je i kvalitní provedení prutů. Klasické sušáky nabízejí 10 – 30 metrů dlouhé šňůry. Pokud vyberete dobrý sušák i pruty, měly by unést až 10 kilogramů vypraného prádla. Některé sušáky můžeme dovybavit přídavnými plochami pro oddělení ponožek, spodního prádla, či zavěšení košilí na ramínka.
Nevrstvěte! Chcete-li, aby bylo prádlo suché rychleji, musí dýchat. Oblečení na sušák věšte tak, aby mezi sebou mělo dostatek prostoru! Pokud začnete prádlo věšet i pouze z části přes sebe, zpomalujete nejen proces sušení, ale z prádla se jednoduše může vytratit svěží vůně, kterou všichni tolik milujeme.
Správné umístění plného sušáku
Vzhledem k tomu, že se z jedné vyprané várky prádla se může odpařit až 5 litrů vody, je opravdu důležité větrat. Proto se prádlo nesnažte sušit v koupelně, ve které neustále zůstává vlhký vzduch po koupání či sprchování. Rozhodně však nezkoušejte prádlo sušit ani venku, nebo na balkoně, vzhledem k teplotám okolo nuly prádlo nejenže neuschne, ale zároveň se do něj může snadno dostat plíseň. Pro sušení zvolte místnost, kde je teplo, a možnost větrání – většinou obývací pokoj, nebo ložnice.
Několik rad:
- Sušáky s mokrým prádlem neumísťujte blízko stěn, aby prádlo mohlo dýchat.
- Na pračce zvolte co nejvyšší možnost otáček, aby se z prádla vyždímalo co nejvíce vody.
- Prádlo neumísťujte před topení – zamezíte tak orosení oken a možnosti vzniku plísní.
- Nepokládejte ho ani na topení.
- Pokud musíte sušák umístit do koupelny, pořiďte větrák, který přebytek vlhkosti alespoň zčásti odvede.
- Při každodenním sušení se zamyslete, zda není vhodné koupit vysoušeč vzduchu, který vás zbaví nadměrné vlhkosti v bytě.
Není lepší sušička?
Pokud si vymezíte pouze jeden den v týdnu, kdy budete prát, začněte řešit otázku, kde najednou tolik prádla usušit. Skvělou volbou je sušička. Pokud chcete ušetřit za energii, sušte v ní opravdu pouze ty kusy prádla, které v zimě schnou mnohem déle než ostatní oblečení. Skvěle poslouží například pro osušky i ložní prádlo včetně prostěradel. Nejekologičtější volbou je sušička s tepelným čerpadlem, díky kterému dovede ušetřit více jak polovinu energie než u jiných, starších modelů.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login