Zahrada

Sudy na dešťovou vodu. Jaké jsou typy a podle čeho vybírat?

Od   | 

Každý, kdo má zahradu, ji potřebuje také zalévat. A není nic lepšího, než mít k tomu po ruce dostatek dešťové vody. Tu uchováte nejlépe v sudu na dešťovou vodu. Podle čeho vybrat, aby byl sud kvalitní a splňoval vaše požadavky?

Dešťová voda má mnoho benefitů. V první řadě vám padá z nebe, takže vás nic nestojí. Čím větší množství nashromáždíte, tím více ušetříte. Je to také ekologické. Dá se používat na zalévání, ale i na splachování záchodu, koupání či běžné mytí. Dnes se využívá čím dál víc, a tak přichází výrobci s různými sudy a nádržemi zachytávajícími při dešti vodu. Rozhodně už dávno nejde o obyčejné zrezlé nádoby na zahradě.

Dřevěné sudy jsou na pohled hezké, ale nepraktické. Rychle se poškodí. Zdroj: Pixabay

Typ sudu

Než sud zakoupíte, měli byste vědět, jaký typ budete preferovat. Existují hned dva. První jsou nadzemní nádrže, které mohou být hodně levné, menší a praktické, či velké, dražší a více na ozdobu. Ideální je, když jdou nadzemní sudy napojit na okapový svod. To ale nejde u všech. Větší mají i šroubení a dají se využít také v domácnosti. Nejčastěji lidé tyto sudy využívají k zalévání, ale jejich nevýhodou je kratší životnost vody. Po nějaké době začne zelenat, a proto jsou vhodné k sezónnímu použití. Pravidelně je musíte čistit. Nadzemní sudy bývají opatřené víkem, aby do nich nepadaly nečistoty a hmyz. Často mají ve výbavě výpustný ventil nebo hadice. Odolávají UV záření a různým povětrnostním podmínkám.

Podzemní nádrže jsou na instalaci náročnější a měli byste s nimi počítat hned při plánování stavby. Samozřejmě je lze vybudovat i později, ale stavebním úpravám se pravděpodobně nevyhnete. Mohla by vás odradit i vyšší finanční náročnost. Pomocí rozvodů můžete vyvést dešťovou vodu všude, kam potřebujete. Voda v podzemní nádrži se nekazí a není vystavena velkým teplotám. Zároveň je opatřena několika filtry. Můžete ji využívat celoročně.

Nové kuchyňské baterie: Nové filtry, ovládání atd.

 

Jaký materiál zvolit?

Nejčastěji se sudy vyrábí z polyethylenu, polypropylenu či HDP. Je nutná extrémní životnost, nezávadnost a odolnost. To se týká hlavně podzemních nádrží. U těch nadzemních, které lidé využívají především na zalévání, je výběr širší. K výrobě nadzemních sudů se hojně využívá i dřevo, i když už jejich počet postupně klesá a nahrazují ho odolnější materiály. Dřevěné sudy jsou těžší a dražší. Pokud chcete dřevěný vzhled, ale zároveň vlastnosti plastu, vyberte si imitaci přírodního materiálu. U podzemních nádrží se používá hodně beton. K jeho výhodám patří hlavně životnost. V menší míře se můžete setkat s kovovými nebo sklolaminátovými sudy.

Plechové nádrže už se téměř nepoužívají. Zdroj: Unsplash

Vyberte správnou velikost

Běžně mají lidé na zahradách různé nádoby, které mají nahrazovat nádrže na dešťovou vodu. Často si vystačí jen s vyřazeným barelem nebo nějakou větší nádobou. Speciální sudy konstruované na zachytávání deště jsou lepší a i vzhlednější variantou. Klasické sudy na dešťovou vodu lze koupit v objemu 200 litrů, 300 litrů, 500 a 1000 litrů. Ty jsou nejčastější. Koupit se dají také další objemy. Z tvarů můžete zakoupit kulatý, hranatý i atypický. Ceny se pak pohybují od pár stovek až po několik málo tisíc. Pokud vám objem časem nebude stačit, můžete koupit další a propojit je.

Kam pro svítidla do zahrady?

 

U podzemních nádrží je výběr složitější a musíte být mnohem pečlivější. Kdybyste v budoucnu chtěli připojit další, musíte počítat s dalšími stavebními pracemi. V tomto ohledu se raději poraďte s odborníky. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí od 4 do 10 000 litrů, ale dají se koupit i větší. Při výběru té vhodné se řiďte velikostí střechy:

  • 50 m2 znamená nádrž s objemem 3 m3
  • 120 m2 potřebuje nádrž o objemu 5 m3
  • 150 m2 znamená nádrž o objemu 6 m3, a tak to pokračuje dál

K sudu se hodí síťka nebo poklop, aby do něj nepadaly nečistoty. Zdroj: Pixabay

Vzhled nádrží

Vzhled sudu sice není pro jeho funkčnost podstatný, ale vzhledem k tomu, že určitě chcete mít svou zahrádku krásnou, potřebujete, aby i sud na dešťovou vodu měl nějakou estetickou hodnotu. Tedy za předpokladu, že nebudete mít sud někde schovaný. Nejčastěji se setkáte s barevným rozlišením sudů. Oblíbené jsou barvy zelená a hnědá, které dobře zapadnou do zahrady. Můžete mít klidně i bílé, modré, černé nebo žluté. Krásně působí imitace dřeva.

Mimo běžných sudů můžete mít na zahradě i atypické zachytávače na dešťovou vodu. Zdroj: Unsplash

Vhodné příslušenství k sudům

Zahradní sudy můžete koupit jen čistě jako nádobu, ale lze je obohatit i o další příslušenství. Většinou jde o různé hadice, kohouty, filtry. Někdy je nutné koupit navíc víko, pokud není součástí sudu. Kohoutek umožňuje pohodlné napouštění vody do nádoby. Ocenit můžete i podstavec. Když bude sud ve výšce, lépe naberete vodu. Sudy lze také řadit různě za sebou. Nedojde k přetečení vody v případě, kdy prší hodně. Do větších nádob se možná bude hodit čerpadlo. U podzemních nádrží je různé příslušenství nutností, jinak by ji nešlo využívat. Rozhodně potřebujete čerpadlo, filtry, sací potrubí a mnoho dalšího. Informace o tom, co budete potřebovat, vám sdělí výrobce a většinou jsou tyto věci součástí dodávky. Bez nich by vám samotná nádrž k ničemu nebyla.

S různým příslušenstvím si práci usnadníte. Zdroj: Shutterstock

Jak vybrat sud na dešťovou vodu?

Sudy můžete pořídit za cenu pár stovek korun. Bohužel levnější modely mají poměrně malou životnost a brzy se poškodí. Hranaté zase praskají ve hranách. Vybírejte podle velikosti své zahrady, potřebě vody i způsobu využití. Sudy koupíte v různých zahradních centrech i ve specializovaných prodejnách. Raději investujte do kvalitnějšího modelu a nechte si poradit.

Zdroj: Česká zahrada, České vodohospodářství

 


You must be logged in to post a comment Login