Zahrada
Suchomilné trvalky můžete vysadit i na nejslunnější místo: Které to jsou?
Sucho si poslední roky s námi hraje i v našem prostředí, a proto je stále větší poptávka po suchomilných trvalkách, které se hodí i na slunné stanoviště. Není totiž nic hezčího, než se během největšího horka kochat rozkvetlou zahradou.
Suchomilné trvalky poznáme podle malých, šedostříbrných listů a většina z nich narůstá do střední výšky. Odborně je nazýváme jako xerotermní rostliny, kdy je každý druh naprosto odlišný, ale společné mají hlavně to, že jim nevadí sucho.
Informace o suchomilných trvalkách
- Většina suchomilných trvalek je zvyklá na zvětralé, matečné horniny. Pokud je doma zasadíme do nádherné půdy, která obsahuje i velké procento kompostu, nebo rašeliny, mohou nám trvalky růst jinak, než bychom chtěli. V tomto případě mohou vyrůst mnohem výš a mohou se začít silně přesévat. Výživný substrát navíc přes zimu udržuje spoustu vody a suchomilné trvalky pak hnijí.
- Rozhodně zapomeňte na přípravky pro růst a hnojení. Tyto výrobky v zemi uchovávají vlhkost, kterou trvalky nesnáší.
- Suchomilné rostliny mají rádi zamulčovací vrstvu materiálu jako je štěrk, nebo písek.
- Téměř všechny suchomilné trvalky kvetou od červa do poloviny července. Pokud tedy na konci léta nechceme mít chudou skalku, je nutné záhony doplnit takovými rostlinami, které kvetou déle.
POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ
Naše domácí krásky
Z našich druhů patří mezi suchomilné trvalky mateřídouška, kterou můžete vysadit opravdu kamkoliv. Nádherně kvete, voní a vyplnit s ní lze i mezery v chodníku. Pěkně vypadá i sasanka lesní, nebo ožanka kalamandra. Pokud milujete nádherné květy, pak sáhněte po třemdavě bílé, nebo po šalvěji luční. V záhonu vytvoří nádhernou souhru barev a snesou i dlouhodobé sucho. Také na rostliny se vzpřímeným vzrůstem nesmíme zapomínat. Hodí se například sápa hlíznatá, nebo tužebník obecný.
Stepní trvalky
Pro slunné s suché stanoviště se hodí například stepní trvalky mezi kterými jsou nízké rostliny, nebo trávničky. Zajímavě vypadá pelyněk, který v létě tvoří nízké kvetoucí keříky. Delší sucho nevadí některým astrám, jako je hvězdnice chlumní, která kvete o něco později. Do záhonu přidejte i hvozdík, který miluje slunné stanoviště a propustnou půdu. Kvete brzy z jara nádhernými barvami. Zapomenout nesmíme ani na bělotrn, který je vysoký zhruba 1 metr a po odkvětu se často sušší například pro zimní dekorace.
Trvalky milující slunce
Slunce a sucho miluje hlaváček jarní, který kvete sytě žlutou barvou už zkraje jara. Důležité je vědět, že je jedovatý a nedaří se mu v kyselé půdě. Na silné slunce je zvyklý i rožec plstnatý, který se chlubí drobnými kvítky a rychle se po záhonu rozrůstá.
Pokud potřebujete obsadit slunné místo, ale i polostín, vyzkoušejte kříženec kakostu. Dorůstá se asi 30 centimetrů a kvete od začátku června do konce července. Oko pohladí i plazivé plamenky, které vyrostou maximálně do 10 centimetrů a využít je můžeme jak do skalky, tak kolem chodníků.
Vsaďte na exotiku
Také některým exotickým druhům rostlin se v našem suchu může dařit. Příkladem jsou kvetoucí kaktusy, které vydrží i přes zimu a kvetou žlutě. Do záhonu můžete zkusit vysadit i opuncii, která se skvěle rozrůstá, ale nesnáší velmi vlhkou půdu v zimě.
Fotogalerie:
Inteligentní svítidla – S aplikací WiZ vytvoříte atmosféru přesně podle svého gusta
You must be logged in to post a comment Login