Inspirace

Styl v interiéru odráží osobnost člověka. Jaký je ten váš?

Od   | 

Stylů v interiéru je dost a není lehké se v nich vyznat, natož vědět, který je ten pravý, vyjadřující osobnost majitele bytu. Znáte ten svůj? Tíhnete raději k současným trendům nebo jste milovníci tradic? Ve skutečnosti budete nejspíš mixem několika stylů, je ale důležité vědět, které to jsou, abyste se u sebe doma cítili dobře.

Kromě stylu je důležité také pohodlí. Vyberte sedací soupravu, ze které se vám nebude chtít vstávat. Zdroj: Home Style

Ladit domov podle svého vkusu má být zábava a ne utrpení. Právě proto je důležitá řádná příprava. Pokud chcete perfektní výsledek, rozmyslete si, jak má váš domov vypadat. Sepište si na papír, co se vám líbí a co byste nikdy nechtěli. Projděte si jednotlivé styly, abyste si ujasnili, kam směřujete. Pro skvělý výsledek musí být vybraný styl (nebo kombinace několika) vidět v každém pokoji. Představte si, jaký nábytek byste chtěli mít v jednotlivých místnostech, a kam byste dali dekorace. Nedívejte se při výběru na ostatní. Doma se musíte cítit dobře vy a vaše rodina. Není ani nutné, abyste si vybrali jeden jednotný styl a toho se museli držet. Cílem není někam se zaškatulkovat, ale mít představu o tom, v čem se vám bude dobře žít. Jste duší romantik, milujete Francii a přímořské státy? Pak jste ideální adept na romantický styl, vintage nebo Provence. Toužíte po návratu do minulosti? Zkuste retro a venkovský vzhled. Nechcete doma mít žádné zbytečnosti? Volte jednoznačně minimalismus. Seznamte se ve stručnosti s jednotlivými styly a vyberte ten svůj.

Trendy jsou římské rolety

Skandinávský styl

Čistý, jednoduchý a lehce udržovatelný. U nás patří k nejoblíbenějším vůbec.  Hodí se do menších prostor, oblíbené jsou přírodní materiály, pastelové barvy a jednoduchý a praktický interiér. Velký důraz je kladen na použití přírodního dřeva a materiálů. Nechybí místo pro doplňky a dekorace, jen v menším množství. Vybírejte ty, které vám přináší radost a zároveň i užitek. Mohou sloužit k příjemnému posezení, tvořit útulný rodinný domov a navozovat večerní pohodu. Využijte svíčky, měkké textilie v přírodních barvách, vázu s voňavou květinou.

Skandinávie rozhodně není chladná. Naopak. Je vzdušná, milá a hřejivá. Zdroj: Westwing

Industriální styl

Vznikl na konci 19. století v Anglii. Inspiroval se především klasickými továrními halami a průmyslovými provozy. Z toho vyplývá, že podstatou domovů jsou různé kovové prvky, plechové skříňky, které si jistě pamatuje ze šaten továren, betonové podlahy a viditelné cihly, dřevo či potrubí ve zdech. Hodí se do mezonetových bytů, půdních vestaveb a různých zajímavých staveb. Ne do dřevěné chaloupky. Pamatujte na to, že prostor by měl být skutečně autentický.

Bydlení připomínající halu továrny, ale v elegantnějším hávu, i to je industriální styl.. Zdroj: Zalc Arquitetura

Nejčastější způsoby zavěšení záclon a závěsů

Minimalismus

Minimalismus miluje jemné linie, čistotu a pouze účelné zařízení bez zbytečností. Důležitá je bílá barva a dokonale materiály. Zde je funkčnost důležitější než dekorativnost. Pokud milujete, když kolem sebe máte prostor, nesnášíte nejrůznější ozdoby od porcelánových sošek až po hromadu polštářů na gauči, je to to pravé pro vás. Nikde nesmí být nic navíc. Hodí se do městských bytů.

Jednoduché linie a jen nejdůležitější nábytek – to je interiér v minimalistickém duchu. Zdroj: Flussocreativo Design Studio

Vintage styl

Všichni, kdo chtějí kvalitu a zároveň touží potom, aby jejich byt měl příběh, chtějí mít doma vintage. Má totiž svou duši a nahlíží do minulosti. Obvykle takto není zařízen celý pokoj, ale spíše jde o inspiraci, kdy zařadíte pár prvků a doplňků. A co se hodí? Cokoliv vyrobeného v padesátých a šedesátých letech nebo i dříve. Čím starší, tím lepší. Takové věci totiž zrají jako víno a patina, viditelný zub času a klidně i sem tam nějaká nedokonalost jsou zásadní. Projděte různé bazary s nábytkem, prohledejte půdy všech z rodiny a známých a hledejte. Ne vše do vašeho domova patří. Nezapomeňte, že vintage není jen nábytek, ale celkový způsob života.

Dřevo kombinujte s nerezem. Stačí v menší míře, třeba skříňku pro vestavnou troubu.

Ve stylu vintage se objevují zejména kvalitní a tradiční materiály. Zdroj: Decoland

Provensálský styl

Francouzský venkov je spojen se sluncem, teplem, různými vůněmi a dokonalou pohodou. A právě tu se mnoho lidí snaží přivést do svého domova s pomocí provensálského stylu. Typický je nábytek z masivního, běleného nebo lakovaného dřeva. Nesmí chybět prošívané tkaniny s oblíbenými květinovými vzory a všudypřítomná levandule. Nemusíte se bát k němu zakomponovat vintage styl. Starožitným nábytkem chybu neuděláte. Nejoblíbenější barvou je fialová jako levandule, ale využít můžete ještě další pastelové odstíny (bledě modrá a bílá). Z materiálů se používá především dřevo, kámen, proutí a železo.

Bílá je základem pro styl Provence, dále zvolte vhodný typ nábytku. Zdroj: Canstockphoto

Venkovský styl

Místo, kam můžete utéct před ruchem velkoměsta, vám přinese venkovský styl. Zde můžete odpočívat, relaxovat, žít. Pokud chcete docílit přesného dojmu, použijte autentické prvky jako staré komody, kamenné dlaždice a různé vzory. Dá se ale dobře zkombinovat i s moderní domácností. Venkovský styl se drží přírodních odstínů. Nebojte se bílé, béžové, světle šedé a krémové. Zakomponujte do bytu staré vintage kousky, které můžete zrenovovat a natřít. Zdůrazněte dřevěné rámy, opravte původní parkety, pokud je potřeba. Nezapomeňte doladit celý dojem pomocí květinových motivů a geometrických vzorů. Tento styl je ideální pro všechny, kdo milují přírodu a hodí se hlavně pro ty, kdo bydlí na venkově nebo mají někde chatu na samotě.

Venkovský styl se vyznačuje mj. i nábytkem z dané oblasti, tento je původní a pochází z roku 1850 z Liptova. Zdroj: Lenka Zahradníková

Retro styl

Retro styl je zase zpátky, plný barev a vzorů. Mnoho lidí nechce žít obklopeno jen jednou barvou kolem sebe, ale touží po veselosti pestrých barev. Právě proto chtějí získat osobitost a charakter pomocí retra. Zakomponujte vše, co jste kdy v minulosti měli rádi a zavzpomínejte na své dětství. Retro je směsicí stylů v interiéru v 50. – 70. letech. Starší věci už jednoznačně patří pod vintage. Tyto dva styly se často vzájemně v interiéru doplňují a kombinují. Celkově se retro styl dobře kombinuje s jinými, protože je hravé, barevné a nebojí se, na první pohled šílených, kombinací. Z materiálů je oblíbený plyš, samet a mezi nejpoužívanější materiály patří plast. Pokud chcete být jedinečný, milujete textury a chcete mít doma veselo? Zkuste jedinečný retro styl.

Staré časy jsou zpět, minimálně v interiérech. Milujete je? Pořiďte si domů nějaký retro kousek. Zdroj: The Room Studio

Art deco

Z kombinace retra a vintage stylu vzešlo art deco. V tomto interiéru najdete různé geometrické prvky, které zastupují modernu a nechybí ani dostatek luxusu. Art deco ukazuje krásu 20. a 30. let minulého století. Znáte film Velký Gatsby a patří k vašim oblíbeným? Tam jste mohli tento styl hltat plnými doušky. Jeho hlavním prvkem jsou bohaté a syté barvy, například kombinace bílé a černé s výraznými akcenty ve fialové, zelené, žluté nebo modré. Na uměleckých dílech, na tapetách, na podlaze, na nábytku apod. najdete nejrůznější geometrické vzory (kosočtverce, paprsky, trojúhelníky, chevron a tvar diamantu). Základem jsou luxusní materiály z exotického dřeva, drahých kamenů, sametu či vzácných kožešin. I když se nechcete vzdávat zdobení, nepřehánějte to. Vybírejte nábytek a dekorace v barvách, jako je vínová, tyrkysová, starorůžová, tmavě fialová, antracitová.

Art deco je vhodné pro všechny, kdo chtějí kombinovat staré s novým. Zdroj: Bonaldo

Hygge styl

Hygge styl je typický hlavně ve skandinávských zemích a řídí se pouze jednou zásadou. Doma mějte jen to, co vás činí šťastnými a zbytek patří pryč. Každý potřebuje kolem sebe útulné a příjemné prostředí. Hygge ale není jen součást interiéru, klade velký důraz na život a životní pohodu. Dánové, například, neberou hygge jako styl, ale jako filozofii, kterou se učí už od dětství. Svůj domov vybavují a dekorují tak, aby zde byli šťastní. Z barev ho charakterizuje bílá, béžová, krémová, hnědá a šedá. Základem jsou přírodní materiály, neutrální barvy a doplňky, nejrůznější textilie a svíčky.

Domov plný štěstí, přesně tak by se dal charakterizovat hygge styl. Zdroj: Pixabay

Náš tip

Jak přijít na to, který styl v interiéru by se vám líbil? Zkuste přemýšlet nad tím, jaké oblečení rádi nosíte. Dáváte přednost eleganci a luxusu před sportovními a ležérními kousky? Chcete nosit ultra moderní oblečení nebo si klidně vezmete svetr po babičce? Jaké barvy vyhledáváte? Milujte zlaté a stříbrné šperky, nebo se raději omotáte náramky z korálků? Inspirujte se svým šatníkem, který hodně vypovídá o vaší osobnosti a najdete i svůj interiérový styl. 

Fotogalerie

 

Černé kliky dveřím sluší

 

 


You must be logged in to post a comment Login