Zahrada
Stromeček pod vánočním stromkem
Připadá vám, že jeden stromek je málo? Pak ho můžete doplnit dalšími stromečky v podobě okrasných citrusů nebo bonsají. Rozsvítí váš domov a navíc, když si je po vánocích necháte, nebudete vypadat jako blázni.
Citrusy
Stromek citrusu nezapomeneme při transportu z obchodu dostatečně chránit před chladným počasím. Pokud chceme rostlinu úspěšně pěstovat, je bohužel nutné většinu plodů odstranit. V průměru by mělo připadnout 20-30 listů na jeden plod. V bytě totiž nevytvoříme stejné podmínky pro zdárný růst jako ve skleníku. Velké množství plodů by rostlinu vysílilo natolik, že bychom se dalších plodů dočkali až za několik let, pokud by rostlina vůbec přežila. Pro pěstování v bytě jsou vhodnější drobnoplodé odrůdy a remontantní (kvetou několikrát ročně) druhy citrusů. Citrusy se nejčastěji prodávají roubované či očkované, je nutné zvolit si rostlinu s vhodnou podnoží pro pěstování v bytě, zde se vyplatí poradit se zkušeným citrusářem. Rostliny přezimující v bytě hnojíme celoročně jednou za 14 dní až měsíc (dle intenzity růstu) hnojivem na citrusy, jen v zimním období snížíme dávku hnojiva na polovinu. Pokud je to možné, rostliny letníme v polostínu na balkoně či zahradě.
Rostliny umístíme buď do chladnější místnosti a na světlé místo u okna, ne na přímé slunce, nebo v zimě nasvítíme rostlinu bodovým světlem. Intenzita zalévání je závislá na teplotě pěstování. Při přezimování v chladu zálivku omezíme. Zaléváme důkladně a pak necháme zeminu vyschnout, trvalé mokro či přelévání vede k zahnívání kořenů. Citroníky lze samozřejmě pěstovat v zimních zahradách či vyhřívaných sklenících. V zimním období by se teplota měla pohybovat okolo 10 °C.
Pro pěstování v domácnosti lze doporučit Kalamondin (Citrus madurensis), který snáší dobře tvarování, a tudíž jej lze pěstovat jako bonsai, Kantonský citroník neboli Rangpur (Citrus limonia), Kumquat (Fortunella), citroník (Citrus limon), Mexický lajm (Citrus aurantifolia), který je citlivý na teplo, teplota v zimě by neměla klesnout pod 12 °C, a Chinotto (Citrus myrtifolia), který lze též tvarovat jako bonsai.
Bonsai
Tato rostlinka potřebuje pravidelnou péči především proto, že ji pěstujeme ve velmi malé a mělké misce. Bonsaje rychle vysychají a potřebují každodenní zálivku nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Pokojové bonsaje umístíme na okno směrem na západ či východ. Nejčastěji si můžeme vybírat bonsaje vytvořené z pokojových rostlin – fíkusů či tlustice, které jsou cenově přijatelné. Bonsaje přihnojujeme hnojivem na bonsaje od jara do podzimu jednou za 14 dní, v zimě jednou za měsíc, zároveň omezíme zálivku. Rostliny letníme od půlky května až do poloviny září. Teploty by neměly klesnout pod 10 °C (záleží na nárocích pěstované rostliny).
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login