Architektura a design

Stříška nad vchodové dveře: Skleněná, nebo dřevěná?

Od   | 

Zastřešení vchodových dveří s sebou přináší komfort a mnohé výhody. Pokud ale pořízení vchodové stříšky zvažujete, možná stojíte před otázkou, jakou si vybrat. Na trhu najdete mnoho materiálů i tvarů a my vám dnes poradíme, která varianta je pro vás ideální.

Stříška nad vchodovými dveřmi musí být. Zdroj: JAP FUTURE

Vchodová stříška je střecha menších rozměrů, která primárně slouží k ochraně vchodu do domu. Může být zhotovena ze dřeva, skla, hliníku nebo betonu a dostupná je v mnoha tvarech a podobách.

Jak by měla stříška nad vchodové dveře vypadat

Pokud stojíte před otázkou, jaký tvar, velikost nebo materiály jsou pro stříšku vhodné, pak je dobré vycházet ze vzhledu samotné budovy nebo domu. Stříška by totiž měla s domem korespondovat a nenarušovat jeho vzhled. Můžete zvolit nenápadnou skleněnou variantu, nebo sedlovou konstrukci s klasickou střešní krytinou. V některých případech je také dobré zvolit stříšku s boční stěnou nebo takovou, která je držena sloupy. Vše závisí především na vašich potřebách, možnostech a množství stavebních zásahů, které plánujete udělat.

 

 

K čemu vchodová stříška slouží?

Vchodová stříška vás ochrání před deštěm i sněhem. Nemusíte se obávat vzniku kaluží před vstupními dveřmi a získáte místo, kde se vy i návštěvy můžete ukrýt před nepříznivým počasím. Když navíc zvolíte dostatečně velkou variantu, vyhnete se také nánosům sněhu nebo ledu přímo přede dveřmi. Stříška nad vchodem také ochrání vaše dveře před UV zářením.

Stříška musí mít sklon, aby voda stékala dolů. Zdroj: JAP FUTURE

Stříšky kotvené do stěny domu: Praktické a elegantní řešení

Pokud jste si ochranu vchodu nenechali vybudovat už během výstavby samotného domu, pak jsou pro vás ideálním řešením vchodové stříšky montované do obvodové zdi. Na začátek je třeba správně změřit prostor, kam chcete stříšku zavěsit. Poté si stačí vybrat z několika tvarů a materiálů.

Skleněná stříška nad vchodové dveře

Konstrukce skleněných stříšek je většinou zhotovena z oceli nebo hliníku. Tyto materiály pak umožňují, že jsou dostupné v mnoha tvarech. Mohou být obloukové, ploché, sedlové nebo pultové. Výplň konstrukce je pak zhotovena z materiálů, jako je:

  • tvrzené sklo
  • polykarbonát
  • akrylátové desky (plexisklo)

Všechny tyto materiály jsou pro vchodovou stříšku vhodné a spolu s ocelovou nebo hliníkovou konstrukcí představují stabilní a odolné řešení. Tyto materiály totiž dokáží odolávat nepřízni počasí a jsou v podstatě bezúdržbové. Kromě toho propouští skleněné stříšky dostatek světla, a vchod díky tomu není potemnělý.

Stříška může být výrazným designovým prvkem. Zdroj: Gutta

Dřevěná vchodová stříška

Dřevěné vchodové stříšky nejsou v současnosti tak časté jako skleněné nebo hliníkové. Používané jsou především u moderních dřevěných staveb, které svým vzhledem krásně doplňují.

Dřevěné stříšky jsou odolné a díky svému přírodnímu materiálu mohou být v případě přírodních staveb mnohem lépe vypadajícím řešením. Tvar těchto střech může být sedlový nebo pultový a díky svým vlastnostem je můžete doplnit o střešní krytinu. Jejich vzhled je tak možné přiblížit střeše domu, a to jak tvarově, tak materiálově.

Vezměte v úvahu, že čiré sklo bude po dešti opršené. Zdroj: JAP FUTURE

Na co si dát při výběru pozor

Stříška kryje vchod do domu. Proto je třeba, aby byla nejen dobře vypadající, ale také stabilní. Při nákupu proto dbejte na několik věcí.

Kvalita materiálu. Levné plasty mohou na první pohled vypadat dobře, jejich životnost a vlastnosti jsou však limitovány. Proto se vždy zajímejte, z čeho jsou stříška a její konstrukce zhotoveny.

Okap. Stříšku máte na to, aby vás chránila před deštěm v jeho průběhu i po skončení. Rozhodně nechcete, aby vám voda zatékala za krk, až vykročíte z domu. Vždy proto zjistěte, zda je stříška nebo konstrukce vybavena okapem, který vodu bezpečně odvede.

Správné ukotvení. Nezapomeňte, že stříška musí vydržet krupobití i nánosy sněhu. Je proto důležité, aby byla konstrukce do obvodového zdiva správně namontována. Ideální je využít služeb profesionálů.

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Stavím a bydlím

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login