Zahrada
Strádají vaše pokojové rostliny během zimy? Vyhněte se jejich přelévání
Péče o pokojové rostliny může být náročná. Nejen, že musíte zohlednit potřeby konkrétní rostliny, ale také je třeba vzít v úvahu i vnější faktory, jako jsou sezónní změny, a to i v případě, že rostliny pěstujete uvnitř. Během zimy se možná dopouštíte jedné zásadní chyby: přelévání rostlin. Abyste zabránili nadměrnému přemokření pokojových rostlin během zimy, dodržujte následující tipy.
Nadměrné zalévání pokojových rostlin během zimy může být zásadní problém, protože rostliny vyžadují mnohem méně vody než ve vegetačním období. Nedostatek světla a nižší teploty zpomalují růst rostlin, přičemž některé přecházejí až do hibernace. Pokud je rostlina přemokřená, její kořeny se mohou podmáčet, což vede k jejich hnilobě a potenciálně k usmrcení rostliny. Přemokření je také jednou z nejčastějších příčin plesnivé půdy u pokojových rostlin.
Vyvarujte se přesazování rostlin přímo do dekorativních květináčů
Většina dekorativních květináčů nemá správné drenážní otvory, respektive žádné nemá, takže rostlina je náchylnější k přemokření. Pokud chcete použít dekorativní květináč, nejdříve rostlinu vložte do zpravidla plastového květináče s drenážními otvory. Takto přesazenou květinu umístěte do vámi oblíbeného dekorativního květináče, který má alespoň o 2 cm větší průměr, aby rostlina mohla volně dýchat. Kdyby květináče na sebe byly napěchované, dříve či později by došlo k hnilobě kořenů.
Ujistěte se, že přebytečná voda může odtéct
Základem úspěchu je správná drenáž květináče. Drenáž funguje jako vrstva oddělující vodu v podmisce nebo na dně nádoby od substrátu. Měla by umožňovat částečné nasávání vody zeminou, ne ale natolik, aby došlo k přemokření. Drenážní vrstva slouží také k snadnému odtékání přebytečné vody. Dekorativní květináč či podmisku nezapomeňte po zalití vyprázdnit, aby kořeny neseděly ve stojaté vodě. Vaše rostliny můžete popřípadě zalévat i v umyvadle, vaně nebo sprchovém koutu podle jejich množství. Přebytečná voda po chvíli sama odteče. Tato metoda je vhodná především pro ty, kteří zapomínají přebytečnou vodu z dekorativních květináčů vylévat.
Písek, perlit, jemný štěrk a keramzit jsou příklady jemnějších drenážních materiálů. Písek se obecně spíše nedoporučuje, protože je pro vodu příliš jemný a vysoce porézní. Štěrk naopak na sebe vodu vůbec nepoutá a nechává ji protéct. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a keramzit. U velkých květináčů a truhlíků se příležitostně používají i keramické střepy.
Zkontrolujte úroveň vlhkosti půdy
Před dalším zavlažováním ponořte prst do půdy, abyste zjistili, zda je již dostatečně suchá. Strčte prst až k druhému kloubu. Pokud prst zůstane suchý a téměř čistý, pak je čas na vodu. Jestliže máte ve své sbírce i sukulenty, doporučuje se je zalévat až ve chvíli, kdy půda úplně suchá. Pomoci si můžete i vlhkoměrem, který dokáže sledovat množství vody v půdě. Vlhkoměry jsou skvělé pro ty kteří zapomínají, protože displej nebo červená kontrolka včas upozorní na vhodný čas pro další zalévání.
Zdroj info: Pokojovky, Aukce rostlin, Zahrádkář
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login