Zahrada

Sucho je pro štěrkové zahrady ideální. Poradíme, jak je snadno zřídit a co do nich vysázet

Od   | 

Je sucho a daří se rostlinám, které nepotřebují bohatou zálivku. A nevypadá to, že to za rok bude lepší. Možná naopak. A tak je asi právě čas zamyslet se nad tím, zda by nebylo výhodnější standardně založenou zahradu proměnit na štěrkovou. Nebo alespoň její část.

Štěrk je univerzální materiál, se kterým se snadno pracuje a hodí se do jakékoliv zahrady. Je jen na uživateli, kolik mu dá prostoru. Přestože může být zahrada vysypaná štěrkem celá, zpravidla se používá jen v určitých částech, které se pak spojují s trávníkem a dalšími osázenými plochami. Díky tomu získáme zahradu, která nebude působit jednotvárně, a přitom bude harmonická.

Jak založit štěrkovou zahradu

Tam kde je vlhká nebo jílovitá půda, musíme vrstvu odstranit až na hloubku rýče a zbylý povrch ještě provzdušnit vidlemi. Na takto připravené podloží nasypeme hrubý štěrk  (nebo větší kameny, cihly apod.), udusáme a položíme sem otočené drny. Teprve teď sem nasypeme vrstvu zeminy, kterou řádně upěchujeme a nahoru položíme alespoň tři centimetry štěrku. V případě, že je zemina propustná, vykopeme ji i s plevelem do hloubky přibližně osmi centimetrů a přidáme nepraný štěrk. Po jeho udusání přidáme přibližně tři centimetry oblázků. Chceme-li se zbavit prorůstání plevelů, pak je nutné na podloží připevnit geotextilii, pokud bude ve štěrku cestička, doplňme vrstvu ještě o pevnou fólii.

Nevýhody štěrkové zahrady a jak jim předcházet

Kromě hluku, který může být i celkem nakonec příjemný, je největší nevýhodou štěrkové zahrady ztráta štěrku. Ten se totiž chůzí rozlézá do stran a také na botách, případně čemkoliv čím projedeme po štěrku, se pomaličku vytrácí do zahrady a okolí. Proto je nutné štěrk dosypávat. Předejít tomu můžeme stavbou pevného obrubníku. Ten může být z betonových dílů, kostek, cihel, kamenů, jednoduše vším, co zadrží odliv kamínků. Obrubu je nutné postavit do hluboké rýhy a zafixovat do malty.

Jaké rostliny vysadit do štěrkové zahrady

Do štěrkové zahrady je výběr rostlin skutečně bohatý. Je-li pozemek do svahu, vysázíme do něj půdopkryvné rostliny např. zběhovec plazivý nebo vrbinu penízkovou, které i zamezují sesouvání půdy. Další možností jsou stále zelené rostliny vytvářející nepřehlédnutelné dominantní trsy. Patří sem například pryšec mandloňový, kostřava sivá, rozchodník prudký, zelené ostřice ad. Preferujete-li barevné květy, pak volte skalničky například kontryhel měkký, mák, ozdobný česnek, lnice alpinská aj. Květinový koberec získáte hvozdíky, huseníkem, lomikamenem, netřesky a zahradu provoní například pelyněk, rozmarýna, mateřídouška ad. Do štěrkové zahrady můžeme vysadit i bylinky. K nejčastějším patří šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule.

Rostliny sázíme standardně, jen se musíme dostat pod vrstvu štěrku a případně i pod geotextilii. Také je možnost, že rostliny zasadíme a teprve po té, nasypeme vrstvu štěrku. U rostlin, které chtějí více vody, můžeme přidat kameny, které tvoří mulčovací vrstvu a omezují vypařování vody.

Fotogalerie:

Foto: Pinterest, Pixabay a archiv

 


You must be logged in to post a comment Login