Zahrada

Stavíte pergolu, terasu či plot? Vyberte si správné popínavky

Od   | 

Léto přeje drobným zahradním stavbám. A na pergoly, terasy a zídky patří popínavé rostliny. Vyberte si!

Popínavé rostliny obalí pergolu a zajistí chládek.

Léto je obdobím, kdy na zahradě kromě odpočinku budujeme a stavíme. Hodí se nám k tomu i suché počasí, sousedi na dovolené (tudíž naší stavbou neobtěžováni) a dlouhé večerní světlo. Pokud se pustíme do stavby altánu, pergoly, zastřešeného posezení nebo třeba jen zídky či paravánu, dost možná budeme řešit, jakými pnoucími rostlinami stavbičku zkrášlit a zastínit. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších do každých podmínek, plánovat osazení je totiž dobré spolu se stavbou. Ke konci léta, jakmile přejdou největší tropická vedra, můžeme rostliny i osadit, pokud si vybereme rostliny v kontejneru.

Klasika: břečťan, přísavník

Tyto popínavé rostliny najdeme v každé druhé zahradě, to však neznamená, že bychom se jim měli vyhýbat, naopak. Rostliny nejsou šaty, které bychom chtěli mít za každou cenu jedinečné, ale často bývá nejlepší volit ty, kterým se daří ve stejné půdě u sousedů. Jsou místa, která chceme mít porostlá celý rok a navíc je máme ve stínu – pak budeme zřejmě volit mezi stínomilnou variantou zimolezu a břečťany. Břečťany se dnes prodávají v mnoha kultivarech, takže už nejsme „odsouzeni“ ke klasické tmavě zelené, ale můžeme volit mnohem veselejší zelené, nažloutlé i bělavé tóny. Mnoho kultivarů má listy vzorované, což dále zvyšuje jejich atraktivitu. Velmi dobře působí kombinace těchto pestřejších kultivarů s klasicky tmavě zeleným břečťanem. Pěstování břečťanu je zcela nenáročné, vyžaduje stín a přiměřeně výživnou půdu. V největším suchu a vedru mu prospěje zálivka, v jarních a podzimních měsících většinou vůbec není třeba.

Břečťan seženete v mnoha kultivarech

Přísavníky, například přísavník pětilistý či popínavý, jsou u nás známy také jako „psí víno“. Jsou podobně nenáročné, rostou rychleji než břečťan, ale na zimu opadávají. Dobře snášejí řez. Přísavník pětilistý se trochu hůře ujímá, o mladé sazenice se tedy dobře starejte. Jakmile začnou bujně růst, už to nebude potřeba. Přísavníky se vyznačují nádhernými rudými podzimními barvami, pro které je většinou lidé pěstují.

Přísavníky jsou králi podzimních zahrad

Vyzkoušejte: Vinná réva, minikiwi

Nebojte se ani klasické vinné révy. Pokud zvolíte méně náročnou odrůdu, nebude trpět množstvím chorob, a máte-li kvalitní, slunné a teplé stanoviště, dočkáte se každoročně vlastních chutných hroznů. Dobrou odolnost proti mrazům mají například odrůda Vitra, Boskoop Glory či Krystal. Víno sázejte na slunná, teplá stanoviště, dopřejte jim oporu a v suchu hojnou zálivku, pozor však na přemokření. Víno je nejlepší sázet v dubnu, ale sazenice v kontejnerech snesou i podzimní výsadbu.

Nebojte se klasické vinné révy, jen si vyberte odolnou stolní odrůdu. Na podzim pak můžete trhat hrozny přímo z pergoly.

Pokud chcete mít z popínavek kromě dekorace i užitek, nemusíte sázet jen vinnou révu, ale možná vás zaujme i minikiwi. Je mrazuvzdorné a drobné, vitaminy nabité plody dozrají i v našich podmínkách. Jednou z nejlepších odrůd je Actinidia arguta Ananasnaya.

Na plody minikiwi si počkáte několik let, dobře ale rostlina vypadá i bez nich.

Něžná a náročná krása: Vistárie, plamének

Vistárii musíte pěstovat pět až osm let, než poprvé vykvete. Rostlinu vysazujeme na jaře. Potřebuje slunné, teplé stanoviště chráněné před severními větry, živnou půdu, ve které není příliš vápníku (hnojíme výhradně kyselými hnojivy). Potřebuje také skutečně poctivou a mohutnou oporu, protože vzrostlá poměrně hodně váží. Vybírejte roubované rostliny, kvetou dříve. Vistárie vyžaduje pravidelný řez, jinak se může svou mohutností vymknout zcela kontrole. Pozor na děti, je jedovatá.

Vistárie je nádherná, nehodí se ale všude.

Další náročnou, ale nádherou popínavku představují plaménky. Ty jsou ale opravdu „vybíravé“. Nesnesou vítr, nadzemní část chce sluníčko, kořenový krček zase vůbec ne, takže je potřeba jej stínit nízkými dřevinami či trvalkami. Půda musí být velmi výživná, hluboko zpracovaná, s dostatkem, ale ne zase přebytkem vápníku. Neměla by být jílovitá, ani moc mokrá, ani moc suchá.

Plaménky mají nádherné květy, ale jsou velmi náročné.

Nenáročné a krásné: Zimolez

Pokud vám jde z nároků plaménku hlava kolem, ale nechcete se vzdát pěkných květů, variantou pro vás bude zimolez. Pokud mu do půdy přidáte trochu kompostu a zvolíte správné stanoviště (je třeba druh od druhu zjišťovat nároky na světlo – existují druhy do stínu i na slunce), bujně vám poroste. Budete potřebovat silnou oporu, rostlina je dosti těžká.

Bílý kultivar zimolezu

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login