Rady a tipy

Stavíme dům: Na čem lze ušetřit a kde se to naopak nevyplatí?

Od   | 

Bydlet ve svém s sebou přináší rozhodně více kladů než záporů. Pokud plánujete výstavbu vlastního domu, možná stojíte před otázkou, na jakých věcech můžete ušetřit. Ne vždy se šetřit vyplatí. V případě výstavby domu to však jde a my vám dnes přineseme hned několik tipů, jak na to.

Stačí změnit pár detailů a při stavbě domu můžete ušetřit statisíce. Zdroj: Pixabay

Vyberte vhodné místo

Pokud chcete ušetřit od úplného začátku, pak je dobré si najít pozemek mimo město. Obecně platí, že čím blíže nějakému městu se pozemek nachází, tím dražší bude. Kromě polohy se soustřeďte také na jeho velikost. Čím větší pozemek, tím více práce a peněz na údržbu budete potřebovat. Na druhou stranu se neuskromňujte až příliš. Ideální velikost pozemku je okolo 600 až 800 m2.

Vsaďte na jednoduchý tvar

V jednoduchosti je krása. A to platí i při výstavbě domu. Pokud chcete ušetřit, zvolte obdélníkový nebo čtvercový půdorys domu a jednoduchou střechu. Pamatujte, že čím víc výklenků, zákoutí a atypických tvarů, tím víc se náklady na výstavbu domu navýší.

Které tepelné čerpadlo vybrat a proč?

 

Zvažte velikost domu

Abyste měli představu o cenně domu, je dobré se odrazit od jeho velikosti. Počet metrů čtverečních stačí vynásobit cenou a hned budete mít představu o celkových nákladech. Náklady na výstavbu jednoho čtverečního metru se například v roce 2022 pohybovaly v rozmezí 35 až 45 000 za m2. Obecně se uvádí, že pro pohodlí celé rodiny postačí rodinný dům o velikosti 100 až 150 m2.

Čím víc atypický bude tvar domu, tím více se navýší náklady na jeho výstavbu. Klasický obdélníkový půdorys je proto nejlepší volbou. Zdroj: Pixabay

Investujte do pasivity

Vstupní investice v případě pasivních domů mohou být vyšší, nicméně díky úsporám se vám počáteční vklad rychle vrátí. Navíc nezapomeňte, že díky programu Nová zelená úsporám můžete snadno zažádat o dotaci. To vám umožní snadnější vytápění domu i hospodaření s vodou. Nízkoenergetické domy jsou proto ideální investicí.

Dveře o vás vypoví mnohé. Jaké vybrat?

 

Zapojte se do stavby

Jestli se rozhodnete pro stavbu na klíč, nebo stavbu svépomocí, to už záleží jen na vás. Obě varianty mají svá pro a proti. V prvním případě se někdo o vše postará za vás a budete mít přehled o financích. Tato varianta je však nákladnější než stavba svépomocí. Na té můžete ušetřit až 20 % nákladů. Zaplatíte však spoustou času a starostmi. Pokud se však přesto rozhodnete stavět sami, sledujte ceny materiálu a pouštějte se pouze do věcí, se kterými máte zkušenost. V opačném případě se mohou následné opravy velmi prodražit.

Když přiložíte ruku k dílu, můžete ušetřit až 20 % nákladů. Zdroj: Pixabay

Přehodnoťte, co je skutečně důležité

Dům by měl splňovat všechny naše potřeby. Někdy však stačí se trochu uskromnit a náklady na něj začnou rychle klesat. V případě oken se vyplatí volit klasický obdélníkový tvar. Oblouky a všelijaká lomení cenu prudce navyšují. Pokud uvažujete o budování balkónu, raději se zaměřte na vystavění hezké terasy. Balkón totiž také navýší náklady. Kromě toho se v prvních krocích soustřeďte na to, co skutečně potřebujete pro život. Pokud toužíte po garáži, bazénu nebo zahradním domku, určitě se svých snů nevzdávejte. Odložte je ale na později. Pamatujte, že je důležité nejprve vybudovat to nejdůležitější. Přistavovat a rozšiřovat můžete své bydlení i za pár let.

Hledejte místní firmy a dodavatele

Pokud si budete najímat externí firmy nebo dodavatele, vždy se poohlédněte po někom z okolí. I když totiž konkurenční firma může působit levněji, nikdy nezapomeňte započítat náklady na dopravu.

Kde se šetřit nevyplatí?

Ne vždy se zkracování rozpočtu vyplácí. Existuje totiž několik položek, na kterých byste v žádném případě šetřit neměli. Patří zde:

  • Pracovní síla: Neškolení řemeslníci mohou napáchat víc škody než užitku. Opravy špatných postupů se pak mohou šplhat velmi vysoko a proděláte víc, než ušetříte.
  • Stavební materiály: Vyberte si ověřenou dodavatelskou firmu a nehledejte vždy zbytečně levnější varianty. Například v případě méně kvalitního zateplení domu sice ušetříte, ale dům může být náchylnější na vlhkost, plísně, případně mít větší tepelné ztráty. A to vám peníze rozhodně neušetří.
  • Stavební dozor a projekt: Čím preciznější bude váš projekt, tím hladší bude celá stavba. Zkušený a ověřený stavební dozor vám také ušetří mnoho starostí a peněz.
  • Dřevo: Ať už jde o dřevo nebo OSB desky, zkoumejte jejich původ. Dřevo, které neprošlo správnou technologickou úpravou, může stavbu negativně ovlivnit. Pamatujte, že nesprávně vysušené dřevo neustále pracuje a mění svůj tvar. Berte ho proto jen od ověřených dodavatelů.

Zdroj: National Association of Home Builders, Nová zelená úsporám

 

Kam pro krby a krbová kamna?

 

 


You must be logged in to post a comment Login