Zahrada
Stavba zahradního domku: Kdy lze stavět bez povolení a jak daleko může být od hranice pozemku?
Zahradní domky mohou sloužit nejen jako úložný prostor pro zahradní nářadí, techniku a jiné nezbytnosti. Někteří je staví s tím, že v nich budou moci například přátelé přespávat, případně to bude jejich výminek na důchod. Víte, kdy je pro ně zapotřebí řešit stavební povolení a kdy stavbu nemusíte ani ohlašovat?
Zejména v dřívějších dobách, kdy cestování nebylo možné, lidé trávili čas v zahrádkářských koloniích, kde kromě jiného měli i zahradní domek, ve kterém i přespávali. Oproti tomu dnešní zahradní domky se v převážné většině staví opravdu pouze pro uschování nářadí, avšak najdou se i tací, kteří domek chtějí využívat rekreačně. Někteří zahradní domek chtějí postavit pro děti jako soukromou hernu. V každém případě je nutné vědět, kdy povolení od stavebního úřadu potřebujeme a kdy nikoliv.
Proč betonovou stěrku na podlahu a kam pro ni?
Co říká zákon?
Ve stavebním zákonu se dočteme, že povolení od stavebního úřadu není potřeba v případě, že se jedná o zastavěnou plochu s velikostí maximálně 25 metrů čtverečních a s výškou do 5 metrů. Tato stavba může mít pouze jedno nadzemní podlaží, a pokud uvažujeme o sklepu, neměl by přesahovat 3 metry čtvereční. Zároveň stavba musí být realizována na pozemku, kde je vystavěný rodinný dům a kde pozemek dokáže vsáknout dešťovou vodu minimálně z 50% z plochy rodinného domu. Jestliže tyto podmínky splníte, můžete se vrhnout na realizaci bez zbytečného papírování.
Kde použít betonovou stěrku v kuchyni a kam pro ni?
Pozor na to, za jakým účelem objekt stavíte
Pokud se rozhodnete stavbu využívat pro nářadí, nebo maximálně v domku občas přespíte a nepřesáhnete velikost, povolení nepotřebujete. Pokud ale v objektu chcete začít podnikat, bude povolení nutné, i pokud stavba nepřesáhne 25 metrů čtverečních. Kromě velikosti stavby je tak potřeba vzít v potaz i účel.
Jak daleko od hranice pozemku
Zahradní domek by měl být situován minimálně dva metry od hranice sousedního pozemku a také tam, kde je možnost vsakování dešťové vody. Pokud však disponujete malým pozemkem, kde nedodržíte určitou vzdálenost, bude vhodné se nejprve domluvit se sousedy a poté zažádat stavební úřad o udělení výjimky ohledně odstupové vzdálenosti. Stavba by nikdy neměla zasahovat do sousedova majetku, neměla by mu stínit, ani ho jinak omezovat.
Trendy jsou bezzárubňové interiérové dveře
Zdroj info: Stavební zákon, Občanský zákoník
Fotogalerie:
Markýzu, nebo pergolu? Co je pro vás lepší?
You must be logged in to post a comment Login