Rady a tipy

Stanovte si správně nájem i jeho zvyšování

Od   | 

Pronájmem bytu poskytujeme nájemci službu za konkrétní obnos peněz – nájemné. Určité nájemné je většinou jasně definováno v nájemní smlouvě s tím, že se jedná o pevnou částku na jeden měsíc v roce. Existují ale případy, kdy je nájemné sjednáváno třeba čtvrtletně nebo pololetně. Jak nájemné nastavit a jak ho případně navýšit?

Stanovit si nájemné je základ pronájmu. Zdroj: Ikea

Výše nájemného

Ještě než nájemce začnete hledat, je potřeba si stanovit výši nájemného. Vždy je potřeba zvážit lokalitu bytu, jeho stav, velikost, uspořádání, technickou vybavenost, ale také vybavenost obytného domu či samotnou výbavu bytu. Rozhodující je i to, zda jsou v blízkosti školy, školky, obchody nebo dobré spojení veřejné dopravy. Často se hodnotí i umístění domu, například na samotě, ve městě, u rušné silnice nebo v blízkosti vlaků. 

 

Do podnájmu si klidně pořiďte kvalitní lampu. Až se budete stěhovat, vezmete si ji s sebou

 

Již při prohlídce s potencionálními nájemníky je nutné se bavit o konkrétní výši nájemného a případně i o jeho zvyšování v budoucnu. Pokud se na postupném zvyšování pronajímatel s nájemcem nedomluví, může pronajímatel jednou za rok nájemníkovi písemně navrhnout zvýšení částky nájemného. 

Výše nájemního se odvíjí nejen podle vybavenosti, ale i lokality bytu.
Zdroj: Pexels

Zvýšení nájemného

Jestliže se obě strany na zvýšení nájmu domluví, je nutné začít zvýšený nájem hradit nejpozději do 3 měsíců od doručení návrhu pronajímatele. V případě, kdy nájemník s navýšením nesouhlasí, musí nesouhlas pronajímateli sdělit písemně. V tomto případě se pak může pronajímatel obrátit na soud, který výši nájemného určí sám. Naprosto totožný postup nastane, pokud se nájemce dožaduje snížení nájemného. 

Zvyšování nájemného upravuje i Občanský zákoník, který bere v potaz například zlepšení bydlení, a tím pádem i lepší komfort v obytném domě. Pokud se totiž na bytovém domě provede například rekonstrukce, udělá nové zateplení nebo vylepší samotný byt, čímž se nájemci zvýší komfort bydlení, může pronajímatel nájemce požádat o zvýšení nájemného, které však nesmí být vyšší než 10% z vynaložených nákladů ročně. 

Zvýšení nájemného musíte nájemci navrhnout nejprve písemně.
Zdroj: Canstockphoto

Povinnost nájemníka

Nájemník je povinen hradit nájemné vždy na období dopředu, nebo i zpětně, pokud je tak určeno v nájemní smlouvě. Kromě nájemného musí hradit i zálohy na elektriku, plyn, vodu nebo na služby, které jsou zajišťovány pronajímatelem. Pronajímatel však nesmí po nájemníkovi vyžadovat například příspěvek na rekonstrukci nebo opravu domu, poplatek za pojištění či samotnou správu domu, ale ani žádný příspěvek do fondu oprav. Tyto příspěvky si musí platit pronajímatel nebo vlastník bytu sám. 

Fond oprav nebo příspěvek na opravu domu musí zaplatit pronajímatel.
Zdroj: Freepik

Dohodněte se na dlužném nájemném

Při sepsání nájemní smlouvy je ideální se domluvit i na dlužném nájemném. Pokud tak neučiníte, nebudete moci nájemníka vypovědět z důvodu nezaplaceného nájemného. Je tedy nezbytně nutné si všechny podmínky domluvit předem a vše detailně zanést do nájemní smlouvy. Pokud nájemce poruší smlouvu a nezaplatí včas, může si pronajímatel účtovat úrok z prodlení. Úrok stanovuje vláda a odpovídá roční výši sazby, kterou stanovuje ČNB. 

Zdroj: pravo.cz, iDnes.cz

 

Bydlet hned teď? S modulárními domy je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login