Koupelny
Sprchový kout walk-in vypadá skvěle. Instalaci však dobře zvažte, má totiž i svá rizika
Walk-in je otevřený sprchový kout, který se stále častěji objevuje v našich domovech. Dokáže skvěle splynout s koupelnou a zároveň lze propojit například s ložnicí. Co bychom však měli vědět, než si tento stylový sprchový kout bez dveří pořídíme?
Výhody versus nevýhody
Hlavní výhodou je skvělý, nadčasový vzhled koupelny a příznivá cena. I přesto, že by si někteří mohli myslet, že tato designová vychytávka bude potřebovat větší investici, walk-in sprchové kouty naopak nejsou tolik drahé, protože se ve finále nejedná o celý sprchový kout, ale jen o jednoduchou sprchovou zástěnu. Důležité je však vědět o některých nevýhodách. První z nich je netěsnost koutu, kdy nám voda během sprchování cáká ven. Vysvětlení je samozřejmě prosté – při absenci dveří je to zcela pochopitelné. Druhá nevýhoda odradí nejspíše ty, kteří mají rádi při sprchování teplo. V otevřeném sprchovém koutě je větší zima, pára se nemá kde udržet a rovnou odchází do prostoru. Zpravidla se sprchujeme vodou, která má teplotu zhruba 37-38 stupňů a v koupelně je přibližně 23 stupňů. Je tedy zcela jasné, že se otevřený kout nemá jak vyhřát.
Velikost walk-in sprchového koutu
Walk-in sprchový kout lze zvolit i do menších koupelen, nicméně bychom přesto měli počítat s trochu větší náročností na prostor. Běžný rozměr klasického sprchové koutu je 90 x 90 cm. Pokud se rozhodneme walk-in vměstnat ke stěně dlouhé 90 cm, s největší pravděpodobností budete mít brzy vytopenou koupelnu. Odborníci proto doporučují stěnu, která by měla mít alespoň 120 cm. Tak totiž zamezíte vodě cákat mimo kout. Důležitá je také šířka sprchového koutu, která závisí nejen na prostoru naší koupelny, ale také na náročnosti při sprchování. Minimální šířka je 75 cm. Doporučovaná šířka je však 90 – 100 cm.
Nepodceňujte materiál
Pro walk-in sprchové kouty se nejčastěji používá bezpečnostní sklo, které je silné okolo 6 -8 mm. Navíc je opravdu stabilní a pevné. Sklo je možné volit v několika provedení, jako je čiré sklo, vybroušené, matné, ale i mléčné. Odborníci zároveň nedoporučují skleněnou zástěnu kupovat u sklenáře. Deska se totiž kotví a následně silikonuje. Koupelnová vlhkost se časem dostává do spoje a po letech začíná plesnivět. To se u zástěn přímo od výrobce sprchový koutů nemůže stát. Některé walk-in sprchové kouty nabízejí široký výběr doplňků, poliček, zrcátek, či držáků, které můžeme zavěsit přímo na sklo a nebo jsou již součástí sprchové stěny. Díky tomu nemusíme doplňky vrtat přímo do obkladu a narušovat ho tak. Sladěnými doplňky pak získáme elegantní a stylový vzhled sprchového koutu. Odkládací plochu navíc lze získat také instalováním termostatické baterie integrované v poličce, případně pořízením sprchového sloupu, jehož součástí je mýdlenka.
Sprchový žlab nebo vaničku s odtokem?
Je na vás, kterému řešení dáte přednost. Zatímco sprchový žlab umožní splývat dlažbě s okolím, a výsledek tedy působí elegantněji, sprchová vanička zamezí únik vody, je-li kout špatně vyroben. A ruku na srdce, to se v dnešní době může stát raz dva. Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, podlaha uvnitř sprchového koutu by měla mít spád zhruba 2-3%. Vaničky jsou vyspádované výrobcem. Velmi důležitý je i průtok vody, která proteče za minutu. Je důležité aby voda, která přiteče do sprchového koutu měla čas i odtéct. Potřebné informace vždy najdete u daného výrobku.
Jak je to s údržbou?
Zástěny se převážně opatřují úpravou anti-plag stejně, jako u běžných sprchových koutů, která zamezuje tvorbě vodního kamene. Díky tomu se sprchový kout čistí a udržuje jednoduše. Navíc úpravu anti-plag už nemusíme nikdy obnovovat, tudíž je naprosto bezúdržbová. Do sprchového koutu je vhodné pořídit praktickou gumovou stěrku a na žlábky speciální čisticí přípravky, které běžně koupíte. Důležitá je pravidelnost čištění žlabu i sifonu.
Chcete-li se dozvědět víc, podívejte se na naše video ZDE
Fotogalerie:
Jaký zvolit sprchový žlab?
You must be logged in to post a comment Login