Zahrada
Správný čas na vysetí květnaté louky je právě teď. Tak jej nepropásněte
Květnaté louky splňují dva nejzákladnější požadavky dnešní doby, kterými je dlouhotrvající atraktivita a téměř žádná péče. Doby anglických trávníků či přesných geometrických tvarů jsou v nedohlednu, soukromé i veřejné zeleni začíná vládnout dynamika a přírodě podobný vzhled. Pokud hledáte něco, čím byste mohli vaši zahradu obohatit, zkuste květnatou louku. Poradíme vám, jak na ni.
A co, že to vlastně je?
Jde o směs s určitým podílem travních druhů, jetelovin a dvouděložných rostlin, jejíž existence je doložena již od 13. století. Květnaté louky mají vysokou estetickou hodnotu, barevnost porostu je dlouhotrvající a během vegetačního období se střídá, tudíž nejde o žádnou statickou, unylou zeleň.
Její výhodou je zejména nízká potřeba péče, vystačíte si se dvěma až třemi seči za rok a není potřeba ani hnojit. Bude se jí dařit snad všude, dokonce čím je na stanovišti půda chudší, tím větší vám bude dělat radost. Zasít louku se nemusíte bát ani na svažitějších pozemcích, neboť zabraňuje půdní erozi. Navíc podporuje diverzitu, tedy rozmanitost, samozřejmě rostlinných, ale i živočišných druhů. Na zahradě se to bude hemžit čmeláky, včelami, motýli nebo drobnými živočichy, kteří nalézají v takových porostech útočiště. O půdu se postarají zase půdní organismy.
Založení květnaté louky zvládnete hravě
Co se týká velikosti stanoviště, na kterém chcete louku založit, je to v podstatě jedno. Ovšem lépe vynikne na větším prostoru. A nemusí jít přímo o nevyužívanou část zahrady či pozemku, klidně s ní můžete nahradit dosavadní trávník, pak už stačí udržovat v rámci vašich preferencí, takže častěji sekat intenzivněji využívané plochy a zbytek louky s jen pár našimi zásahy ponechat přírodě.
Před samotným setím plochu pořádně vyčistěte a upravte. Zbavte ji vytrvalých plevelů, nečistot, pokračujte orbou, smykováním, a nakonec stanoviště pěkně urovnejte. Pak už můžete přejít k samotnému setí, vhodné je osivo smíchat s jemným pískem, aspoň tak lépe uvidíte, kde jste seli a kolik jste spotřebovali. Množství samotného výsevku se liší, vždy záleží na směsi, můžete si vystačit se 3 g/m2, ale i s 20 g/m2. Vyseté osivo mírně zahrabejte lehčími hráběmi nebo, zejména větší plochy, uválejte mřížovým válem.
Sečení překousnou i lenoši
Dvě až tři seče jednou ročně nejsou výmyslem, ale první rok po založení je trochu náročnější. Aby došlo k potlačení plevelů, je nutné častěji realizovat takzvanou odplevelovací seč, pokaždé ještě před tím, než plevele stihnou vykvést. Takový mladý porost se seká při výšce 20 cm přibližně na 5-10 cm. Další roky už si vystačíte s pár sečemi. První sekání se provádí přibližně na konci června, další na konci července a poslední v září, vždy cca na 5 cm výšky porostu. Sekat můžete kosami, srpy či lištovou sekačkou. Vyplatí se i postupné sekání, což znamená, že si louku rozdělíte na několik částí, které sekáte v odlišných termínech, odvděčí se vám neustálým kvetením.
Fotogalerie:
Jak dobře osvětlit zahradu?
You must be logged in to post a comment Login