Zahrada
Jak správně zazimovat jahodníky? Zajistěte si bohatou úrodu pro příští sezónu
Rostliny jahodníku jsou plodné trvalky. V chladném podnebí, kde teploty v zimních měsících klesají pod bod mrazu, se jahody obvykle vysazují jako letničky. Avšak to neznamená, že se zahradníci musí svých rostlin zbavit po jediném vegetačním období. Místo toho mohou jahodníky připravit na zimu zazimováním. Správná zimní péče o jahodníky zajistí v sezóně prosperující jahodový záhon, který neodmyslitelně patří ke každému létu.
Ať už pěstujete jahody na zahradě, na vyvýšených záhonech nebo v květináčích, způsob, jakým je letos na podzim uložíte ke spánku, může skutečně ovlivnit vaši úrodu v příštím vegetačním období. Jsou vaše jahody rané, pozdní nebo stáleplodící? Pěstujete je v zemi v tradičním zahradním prostředí, na vyvýšeném záhonu nebo v nádobách? Jak uvidíte níže, vaše odpovědi na tyto jednoduché otázky budou přesně diktovat, jak se o své rostliny nyní starat.
Jahodníky umístěné na záhonu
Rané, polorané a pozdní odrůdy plodí veškerou úrodu najednou, respektive ve velmi krátkém časovém úseku. Tyto odrůdy se téměř vždy vysazují na zahradách nebo na trvalých vyvýšených záhonech. Zřídka se vysazují do květináčů a truhlíků. Na rozdíl od klasických odrůd jahodníků, stáleplodící odrůdy přináší plody po celé vegetační období. Mohou růst kdekoliv – ať už v tradičním prostředí na zahradě, na vyvýšených záhonech nebo dokonce v květináčích. Vzhledem k tomu, že stáleplodící odrůdy produkují celou sezónu, nikdy se nestříhají. Ovšem i když si ponechávají své listy neporušené až do prvního mrazu, stále potřebují trochu ochrany, aby přežily přes zimu.
Tyto všechny odrůdy jahodníku je třeba mulčovat, než nastanou třeskuté zimy. Nejen, že ochrání jahodníky před vymrznutím, ale také odpuzuje konkurenční plevel. Plevel, který může krást živiny a ovlivnit úroveň produkce v příštím roce.
Pro mulčování jsou skvělými možnostmi sláma, drcené listí a jehličí. Aplikujte několik centimetrů mulče kolem a přes rostliny. Dávejte pozor, abyste je neudusali příliš hluboko. Vyhněte se použití celých spadlých listů, protože se mohou zhutnit a neumožnit přístup kyslíku rostlinám. Mulčování by mělo proběhnout na konci podzimu, než vstoupí do dormance a jejich zánik bude nevyhnutelný. Odolejte pokušení pohnojit své jahodové rostliny během podzimních měsíců. Ačkoliv to může znít jako užitečný nápad, ve skutečnosti může způsobit více škody než užitku.
Jahodníky zasazené v květináčích
Rostliny jahodníku v květináčích nedokážou ochránit své kořeny před vymrznutím bez izolační pomoci. Nádoby budou neustále zamrzat a rozmrzat, pokud je necháte bez jakákoliv ochrany. Tato neustálá změna má obvykle devastující účinky pro kořenový systém jahodníků.
Ve skutečnosti máte dvě možnosti, pokud jde o ochranu jahod v květináčích. Rostliny můžete přenést do interiéru nebo květináče zahrabat na zimu do země. Pokud umístíte své jahodníky dovnitř, dopřejte jim chladnější místnost bez topení a průvanu. Jako ideální volba se tak jeví zimní zahrada, garáž nebo spíž.
Jestliže máte zahradu nebo pouze záhon, můžete vykopat plochu o velikosti nádoby. Pak jednoduše „zasaďte“ květináč do půdy a na něj naneste několik centimetrů mulče. To jim poskytne stejný typ ochrany jako rostlinám jahodníků, které jsou v zemi.
TIP: Je to vlastně skvělý způsob, jak ochránit všechny trvalky, které by za normálních okolností nepřežily zimní teploty.
Zdroj: Naše Zahrada, Zahrádkář, Abeceda zahrady
You must be logged in to post a comment Login