Rady a tipy

Správné usušení květin jako základ pro originální aranžmá

Od   | 

Milujete květiny a mrzí vás, že během několika dnů ztratí krásu a uvadnou? Skvělým řešením jsou sušené květiny, které rozveselí celý domov i několik měsíců. Zejména během dlouhé zimy si díky nim můžete zlepšit náladu. Důležité je ale zvolit nejen správné druhy květin, ale také vhodnou techniku sušení. Z usušených květin navíc můžete vytvořit originální dekoraci, kterou rozhodně neoceníte jen vy. 

Jaké květiny vybrat? 

Usušené květy vytvoří originální dekoraci v každém interiéru, ale navíc si dovedou zachovat veškerou svou krásu. Vždy ale usušenou květinu vybírejte podle toho, aby se hodila do celkového stylu domova. Do nadčasového bytu se bude hodit spíše minimalistická a jednoduchá kombinace květin. Naopak pro romantiky jsou ideální bohatější květiny, nakombinované nejrůznějšími druhy. 

Ať už se ze sušených květin rozhodnete pro kytici, nebo kvítí použijete jako základ dekorace, je důležité se právě v tomto období porozhlédnout po zahradě a loukách. Skvěle vypadá například třeslice, smilek, slaměnky, makovice, zaječí ocásek, vousatec, lesknice, kopretiny, plody mochyně, statice, ostrožky, nebo šáter. Do dekorace lze zakomponovat také bodláky, řebříček, nebo měsíčnici. Usušit pro radost můžete ale i růži. Pokud se vydáte na procházku do lesa, můžete si jako doplněk pro aranžmá přinést šišky, větvičky, nebo mech. 

Důležité je rozhodnout se, jaké květiny budeme sušit. Zdroj: Pinterest

Správné načasování 

Než vyrazíme na sběr květin, je důležité i správné načasování. Veškeré rostliny sbírejte za teplého a slunečného dne. Vlhké květiny totiž podléhají zkáze ještě předtím, než stihnou uschnout. Květiny by měly být také těsně před rozkvětem, nebo je možné je nasbírat krátce po rozkvětu. Nikdy však nesbírejte květiny, které již začínají odkvétat, protože ztrácí svoji pevnost. U některých druhů květin je možné jejich stonek podepřít drátkem.

Květiny sbírejte vždy za slunného dne. Nesmí být mokro, ani rosa.
Zdroj: Pinterest

Metody sušení květin

Nejjednodušším způsobem, jak květiny usušit, je sušení na vzduchu. Veškeré květiny očistěte a zbavte je nechtěných a přebytečných listů. Poté je svažte do jednoho svazku, ideálně gumičkou, a zavěste květy dolů a sušte je po menších pugétech ideálně v teplé, tmavé a především suché místnosti. Proces sušení na vzduchu trvá zhruba 2 – 4 týdny, někdy tato doba může být i delší.  

Sušení pomocí vzduchu patří mezi nejjednodušší variantu. Zdroj: Pinterest

Usušit květiny můžete také v klasické mikrovlnné troubě. Při volbě této metody zkraťte stonky zhruba na 2,5 – 5 centimetrů. Květiny vyztužte (ne drátkem, ten do mikrovlnky nepatří!) abyste zabránili kroucení a položte je na talíř. Pro lepší efekt do mikrovlnky vložte hrneček s vodou, který předchází spálení květin. Zároveň během sušení květin dejte pozor, aby se květy nerozpadly. Mikrovlnou troubu zapněte na cca 2 minuty a fázi usušení zkontrolujte například pomocí párátka. Pokud rostliny usušené nebudou, zahřívejte je dál po zhruba minutových intervalech. 

V mikrovlnné troubě kontrolujte, aby se květiny nerozpadly. Zdroj: Pinterest

Možná vám to přijde divné, ale květiny můžete sušit i pomocí vody. Toto sušení se však hodí spíše pro některé druhy, jako jsou hortenzie, nebo růže. Květiny pomocí vody usušíme tak, že je necháme stát ve váze s minimem množství – cca 3 – 4 centimetry vody. 

Některé druhy květin můžete sušit i v trošce vody. Zdroj: Pinterest

Pro sušení lze využít i horkovzdušnou troubu. Nastříhejte si kus kovové mřížky, která musí být tak velká, aby se na ni vešly všechny květiny. Mřížkou poté protáhněte stonky tak, aby květy zůstaly nahoře a stonky visely dolů. Troubu zahřejte na 38 – 40°C  a mřížku s květinami vložte doprostřed. Díky nízké teplotě budou květiny schnout pomalu, a proto počítejte s několikahodinovým procesem. Délka sušení se odvíjí podle jednotlivých druhů květin, které je nutné kontrolovat tak, aby se nespálily.

Pozor na sušení květin v troubě, kontrolujte je aby se nespálily. Zdroj: Pinterest

Lisování květin podle našich babiček

Lisování květin a rostlin naše babičky přímo milovaly a nyní se pomalu opět vrací do módy. K lisování je zapotřebí těžké knihy a pergamenový papír. Nejdříve si vyberte květiny, které chcete lisovat a následně je důkladně rozložte mezi dva papíry. Takto připravený papír s květinami vložte doprostřed knihy a pořádně jej zatěžkejte dalšími těžkými knihami. Lisování trvá zhruba 10 – 15 dní v závislosti na druhu květiny. 

Mezi pergamenové papíry vložte květiny a zatěžkejte knihami. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login