Rady a tipy
Jak správně topit v krbu a krbových kamnech, abyste je nezničili a maximálně využili jejich potenciál
Topná sezona už začala a v nejednom domečku zaplápolají v krbu nebo krbových kamnech i červeno-žluté plameny. Abychom docílili maximální výhřevnosti, nespálili zbytečně moc dřeva a neničili vnitřní vybavení, je dobré dodržovat několik zásad.
Čím topit
Na topení používejte jen dobře proschlé dřevo, které má velkou výhřevnost. Čerstvé a vlhké dřevo hoří špatně, kouří, produkuje hodně dehtu, zanáší kamna i komín a špiní sklo. Mělo by vysychat alespoň dva roky, než se s ním začne topit. Kdo není přílišným milovníkem topení dřevem, může zkusit oblíbené dřevěné pelety nebo brikety vyrobené z dřevní či rostlinné biomasy. No a opomenout nesmíme uhlí, a především uhelné brikety.
A jaké dřevo přikládat do krbových kamen, abyste si opravdu užívali to pravé teplíčko? Nejlepší je dub, buk a habr. Pomalu hoří a hodně hřejí. Topol a lípa se spálí mnohem rychleji, a tím pádem nemají tak velkou výhřevnost. Na podpal se výborně hodí bříza a smrk. Pokud chcete, aby se z krbu linula příjemná vůně, použijte dřevo z ovocných stromů.
Jak nezničit kamna
Začneme-li topit a kouří-li se nám z kamen, pak je to tím, že pouštíme více vzduchu, než může odejít. Proto musíme přívod vzduchu omezit. Po chvíli se zahřeje komín a teplý vzduch začne stoupat a komín začne mít větší tah. Poté můžeme přidat i na přívodu vzduchu. Ale pozor na přehřívání kamen. Správně by se měly používat masivní kusy dřeva, které hoří postupně. Malá prkénka hoří v celém objemu najednou. Tím se kamna rozpálí a může se přepálit rošt, zničit šamotová výstelka apod. Při přidávání do kamen otevírejte dvířka pomalu a na oheň přikládejte jen dobře vyschlé dřevo, které pokládejte až na žhavé uhlíky.
Krbová kamna musí vždy stát na nehořlavém podkladu, třeba na skleněné nebo kovové desce, případně dlažbě. Vybraná krytina by měla přesahovat půdorys krbu alespoň o 55 cm do stran a vepředu, kde mohou odletovat jiskry, to musí být dokonce 110 cm. Nechráněné stavební díly nebo nábytek se mohou sálajícím teplem vznítit. Proto zajistěte odstup hořlavých materiálů (závěsy, záclony, nábytkové vybavení a jiné.) alespoň o 80 cm.
Kolem krbových kamen nemusíte neustále běhat s koštětem a zametat nepořádek. Skvěle se vám osvědčí vysavač popela, který můžete klidně používat i jinde. Některé mají také zpětný chod, který rozfouká oheň.
Za topení můžete ušetřit
- Před začátkem topné sezóny odvzdušněte topení. Příliš mnoho vzduchu v topné soustavě dokáže zvýšit spotřebu až o čtvrtinu.
- Teplo musí mít volnou cestu. Zařiďte, aby vám radiátory nic neizolovalo (dlouhé závěsy, špatně postavený nábytek).
- V případě špatné těsnosti oken, kupte nové těsnění, které stojí pár desítek korun.
- Využívejte termostat. Úspora tepla je s ním okamžitá. Když nejste doma, stačí vám teplota klidně o 2 až 3 °C nižší. Každý stupeň navíc přitom zvyšuje spotřebu až o 6 %.
- Regulujte teplo v každé místnosti zvlášť, je-li to možné. Zavírejte mezi nimi i dveře, aby se teplo nepřelévalo.
- Utírejte pravidelně prach z radiátorů, vysávejte z mezer. Nesušte na topení prádlo. Pokud máte už hodně starý kotel, zvažte jeho výměnu. Ty moderní spotřebují až o třetinu méně energie.
Správně dimenzovaná, odborně zapojená a opečovávaná krbová kamna mohou bez problémů sloužit desítky let. Vyberte model s dostatečnou zárukou a od prověřeného výrobce.
You must be logged in to post a comment Login