Doplňky do bytu
Jak správně sušit prádlo během zimy: Sušte efektivně a zamezte zbytečným plísním
Ne každý je příznivcem sušičky a raději upřednostňuje klasické věšení prádla. Nejhorším obdobím pro sušení je ale právě zima, kdy musíme prádlo sušit uvnitř, a nechtěně tak při odpařování vody mohou vznikat plísně okolo oken a v rozích místnosti. Poradíme vám, jak se těmto nepříjemnostem obloukem vyhnout.
Začněte už během praní
Nejdůležitější při sušení je správně vysušené prádlo, a to lze ovlivnit již během pracího procesu. Do pračky dejte na jeden cyklus pouze tolik prádla, kolik doporučuje pračka, aby se co nejlépe vyždímalo. Dále nastavte nejvyšší možný počet otáček pro ždímání a na samotný sušák dávejte kousky tak, aby se prádlo nemačkalo.
Kam umístit sušák
Sušák většinou umísťujeme tam, kde je nejméně vidět a kde o něj neustále nezakopáváme. Většinou ho nacházíme umístěný blízko zdi, což není dobré. Aby se prádlo rychleji a efektivněji usušilo je potřeba, aby ze všech stran proudil dostatek vzduchu a tepla. K topení ho tedy umístit klidně můžete, ale musí být okolo něj dostatek volného prostoru. Pokud pravidelně sušák umísťujeme k nábytku, nebo ke zdem, mohou začít plesnivět. Někteří z nás čas od času suší prádlo přímo na topení, ale ani to není žádná výhra. Z prádla se vypařuje voda, která může prostoru kolem topení ublížit, a navíc takto usušené prádlo můžete i nechtěně přesušit.
Větrání a odvlhčování
Sušák by také neměl stát v takové místnosti, která nemá okna, a je tím pádem nevětratelná. Pokud tedy máte koupelnu bez okna, je tato místnost k sušení prádla nejméně vhodná. Prádlo se zde nejen suší příliš dlouho, ale pomalým sušením může také plesnivět a zapáchat. Místnost se sušákem je potřeba i během zimy alespoň jednou za hodinu intenzivně provětrat, aby se vyměnil vnitřní vlhký vzduch za venkovní. Důležité je také topení, které bychom neměli přes noc, ani přes den vypínat, ale v místnosti stále udržovat dostatek tepla.
Skvělým pomocníkem při sušení během zimy jsou také odvlhčovače vzduchu, které pomohou nasávat vlhký vzduch z usušeného prádla a udržovat vzduch v místnosti ve správné kondici. Svou velikostí nebudou překážet a vejdou se i do sebemenšího bytu. Na trhu najdete cenově dostupné a výkonné výrobky, které můžete například během léta použít v koupelně bez okna.
Když už se plíseň objeví
A když už se přeci jen plíseň v bytě objeví – což není žádné překvapení, pokud během zimy prádlo sušíme uvnitř, nezoufejte. Jakmile najdete první náznak plísně v podobě tmavých teček na stěně, je potřeba začít okamžitě jednat. Plíseň vždy odstraňujte vlhkým hadříkem, který stačí namočit do vlažné vody smíchané s trochou přípravku proti plísním. Pokud máte přípravek v rozprašovači, stačí postižené místo přímo postříkat a setřít vlhkým hadrem.
Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Rádce pro chytrou hospodyňku, Kapitoly o bydlení
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login