Rady a tipy

Jak správně prát, aby prádlo mělo bezvadnou barvu i původní tvar

Od   | 

To, že jste si pořídili kvalitní pračku, ještě neznamená, že budete mít opravdu dobře vyprané prádlo. Jak na to, aby bylo nejen zářivě čisté, ale zároveň zachovávalo svůj tvar i barvu a vypadalo stále jako nové?

Pro pračku si můžete najít místo i v kuchyni. Zdroj: Candy

Základem je správné třídění

Mezi nejdůležitější úkol patří správné roztřídění prádla. Ne vždy máme tolik kousků prádla, abychom mohli prát zvlášť modré, zelené, či hnědé prádlo. Pokud ovšem ano, máme vyhráno. Důležité je však poskládat k sobě takové barvy prádla, které jsou si nejpodobnější. Jedině tak neztratí svou barvu a zároveň neobarví ostatní kousky prádla. Bílé a černé prádlo perte vždy zvlášť. Barevné se snažte roztřídit na prádlo do červené, či růžové barvy, ke které můžete přidat i oranžovou, vínovou, nebo hnědou. Dále si dejte na stranu prádlo modré se zeleným, ke kterému lze přihodit šedé.

Důležité je také popřemýšlet nad materiály. Jiný program zvolíte na ručníky nebo povlečení a jiné na vlněné oblečení. Vždy se snažte řídit cedulkami, jimiž je opatřen každý oděv. Při praní se také snažte oddělit zvlášť spodní prádlo, které bychom měli prát na 60 °C.  Jedině tak se zbavíme veškerých bakterií. 

Prádlo vždy nejprve roztřiďte. Zdroj: Pinterest

Prací prášek, nebo gel? A jak ho vybrat?

Nevíte, jestli zvolit prací prášek, nebo gel? V posledních letech se gely dostávají před pracími prášky stále více do popředí. Vysvětlení je jednoduché – prací gely se mnohem lépe v pračce rozpustí a nepotřebují k tomu ani vysokou teplotu vody. Stalo se vám, že jste po vyprání v prášku měli na tmavém oblečení bílé stopy? Právě ty způsobuje nerozpuštěný prací prášek. Gely jsou navíc oproti pracím prášků koncentrovanější, a proto jich při praní spotřebujete mnohem méně.

Pamatujte, že vám rozhodně nebude stačit jeden gel či prací prášek na všechno oblečení a prádlo. Například prášek nebo gel na bílé prádlo používejte opravdu výhradně na ně. Díky svému složení rozjasňuje a zesvětluje látky tak, aby bílá opravdu nezešedla, a proto by barevným kouskům mohla jednoduše uškodit. Na barevné prádlo raději použijte přípravky určené pro barevné oblečení. Černé a tmavé oděvy si taky zaslouží péči a rozhodně nechceme, aby po pár vyprání vybledly. Sáhněte raději po přípravku na černé prádlo, které oživí černou. Pozor dávejte také na vlněné prádlo a jemné svetry. Poohlédněte se po přípravku speciálně na vlnu. Zabráníte tak změně tvaru i nechtěnému sražení.

Nepoužívejte jeden prací přípravek na všechno oblečení. Zdroj: Pinterest

Na zářivě bílou s kypřicím práškem

Ani s tím nejdražším přípravkem se kolikrát nezbavíme zažloutlého či zašedlého prádla. Vyzkoušejte například kypřící prášek, který je skvělý pomocník proti skvrnám a zašedlému prádlu. Na jednu pračku použijte jeden sáček a nasypte ho přímo do bubnu. Poté již perte tak, jak potřebujete. Kypřící prášek navíc změkčí vodu. K ruce si můžete vzít i citron, který díky kyselině dokáže udělat divy. Stačí namočit zašlé prádlo do umyvadla s horkou vodou, přidat na plátky nakrájený citron a nechat působit alespoň 30 minut. Poté stačí prádlo klasicky vyprat v pračce. Také bílý ocet může pomoci, a to tak, že ho nalijete místo aviváže a pračku zapnete na běžný program. 

Na zašedlé bílé prádlo pomůže kypřicí prášek. Zdroj: Pinterest

Dávkování pracího prášku a aviváže 

Při dávkování jak pracího prášku, tak aviváže se řiďte tím, co je uvedeno na obalu. Klíčové je, jak moc máme pračku naplněnou. Pokud ji nemáte vyloženě plnou, stačí ubrat trochu pracího prášku a aviváže. Pokud doma ale máte tvrdou vodu, pak dávejte takové množství, jako by se jednalo o opravdu znečištěné prádlo.

Aviváží se vyhněte, perete-li speciální materiály, jako je funkční prádlo, či moirové prádlo, protože snižuje schopnost savosti, a tím i odvodu potu. Aviváž také nepoužívejte na džíny, protože by je při reklamaci nemuseli uznat. Navíc džíny by se měly prát vždy naruby. Ostatnímu prádlu ale aviváž neublíží.

Aviváž nepatří na praní džínsů. Zdroj: Pinterest

Důležitý je také správný prací program i teplota vody

Moderní pračky mají na výběr z několika pracích programů a my často beznadějně pátráme, který zvolit. (Zdroj: Pračky – Srovnání a recenze). Vždy se řiďte podle druhu prádla, který máte uvnitř bubnu. Například pro ložní prádlo zvolte takový program, který je určen pro vysokou teplotu. Na vlněné oblečení se zase doporučuje šetrnější program, například pro praní v ruce.

Již dávno neplatí, že bychom museli používat extra vysoké teploty při praní, abychom dosáhli výsledků. Dnešní pračky si dovedou poradit i se znečištěným prádlem při teplotě 30 – 40 stupňů. Nejenže se prádlo neničí, ale zároveň šetříte peníze za energie. Vysokým teplotám se ale nevyhneme například při praní ložního prádla, které bychom měli prát na 60 stupňů. Zároveň občas potřebujeme vyprat prádlo na 90 stupňů. Ale ani takto vysoká teplota není na škodu, naopak dokáže rozpustit mastnoty uvnitř pračky, což 30 stupňový program nedokáže.

Dnešní pračky dokážou vyprat všechny nečistoty na nízké teploty. Zdroj: Candy

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login