Nezařazené

Kdy správně orat zahradu a čím?

Od   | 

Na podzim je ten pravý čas na to, aby vaše pole a záhony prokypřila blahodárná orba. Ta vaší půdu nejenže obrátí a promísí, ale také zbaví plevelů. Jak si tuto práci co nejvíce usnadnit?

Jak zrýt zahradu?

Místo tradičního okopávání zkuste použít techniku, která vám ušetří spoustu práce. Na menší pozemek je vhodné použít motorový kultivátor. Pokud máte větší pozemek je už vhodné použít pluh zapřažený za malotraktor. Za krátký čas tak snadno vytvoříte zoranou plochu (i větší rozlohy), a to bez velké fyzické námahy. 

Jak správně orat s pluhem?

Stalo se vám, že váš traktor nepracoval tak, jak jste si představovali? Nevzdávejte se a získejte ze svého stroje maximum. Pokud po svém pozemku neproháníte traktor domácí výroby, nýbrž značkový stroj, postačí, když vsadíte na několik jednoduchých zákonitostí. Nakonec budete spokojeni vy i vaše budoucí úroda.

Pravidla pro správnou orbu:

  • Orejte, pokud je to možné, vždy po delší ose pozemku, abyste se nemuseli často otáčet na souvrati. 
  • Pluh důkladně očistěte. Důležité jsou vyleštěné slupice a žádná rez ani nečistoty.
  • Používejte oboustranný pluh. Půda se bude klopit k jedné straně, aniž by tvořila hluboké rýhy a vysoké sklady.
  • Pluh přesně seřiďte pomocí šroubů tak, aby zaklápěl brázdy.
  • Radlice musí při orbě svírat se zemí pravý úhel (i když se stroj naklání ke straně).  
  • Je možné, že nastavení po stranách budete seřizovat i během práce.
  • Přední krojidlo – pracujte s naostřeným břitem a špičku krojidla nastavte výše než samotný pluh, a to o přibližně 3 cm.
  • Při orbě ve svahu má zemina sklon se samovolně posunovat dolů. Proto v těchto místech orejte po vrstevnici a vyoranou zeminu naklápějte zpět ke svahu.

Jak vypadá správně vyoraná brázda

Pečlivě vyoranou brázdu poznáte podle toho, že je ze strany neobdělaného pozemku hladká a ostrá. Pokud jste pluh neseřídili správně, mohl vyjíždět ke straně nebo z brázdy. Taková brázda bude spíše šikmá a roztřepená. 

Jak orat hluboko

  • Mělce až středně – (18–25 cm dle tyou půdy) vhodné pod obilniny, olejniny, luskoviny a některé druhy zeleniny. 
  • Hluboce – (více než 30 cm) vhodné pod okopaniny, pro cukrovku, mrkev, petržel.
  • Velmi hluboce – (více než 30 cm) v humózních půdách – dnes se již neprovádí. 
  • Rigolovací orba – (40–70 cm) vhodné při zakládání trvalých kultur (chmelnice, ovocné sady, vinice). 

Jak nastavit radlice u pluhu

S pluhem vám to půjde jedna radost, když správně nastavíte radlice. Do stroje při orbě netlačte, jen ho směrujte. U kvalitních strojů oceníte možnost naklopení řídítek, díky nimž nebudete muset chodit ve vyorané brázdě. Při takové práci můžete chodit za strojem s použitím pouze jedné ruky. 

Radlice by měla mít správné zahloubení. Pokud se nenastaví správně, budete muset pluh neustále nadzvedávat, což pro vás bude velmi náročné. Řešení hledejte ve správném vyvážení zařízení – u řádného seřízení nastavovacího tělesa.

Jak vyvážit pluh

Postavte stroj na rovnou plochu a začněte s vyvažováním. Proveďte jej pomocí velkých a malých posuvných závaží umístěných na tyči – na čele stroje. Pomocí posunu jednotlivých závaží můžete upravit těžittě tak, aby byl stroj v rovnováze v ose směru jízdy (i při lehkém nadzvednutí řídítek). 

Otáčení pluhu – nedřete se zbytečně

Otočení pluhu se neprovádí smykem, taháním, zvedáním ani jinými namáhavými pohyby. Pro snadné otáčení najdete na obou kolech funkci volnoběhu – jedno kolo se zpevní a druhé se kolem něj otočí volnoběhem vpřed. Až se octnete na konci pole, tak se strojem vyjeďte z brázdy, popojeďte o metr vpřed a zařaďte zpětný chod. Jen lehce přidejte plyn a malotraktor se sám a lehce otočí do požadovaného směru.

Pojistěte si i proti tomu, aby se zařízení nerozjelo někam, kam si nepřejete. Zasuňte do převodové skříně aretační kolík řazení a tím zablokujte všechny převodové stupně kromě jedničky, neutrálu a zpětného chodu. 

Orba na zahradě – co dělat na závěr

 Až budete mít zoráno, zarovnejte ještě okraje zorané plochy. Když zem oddělíte od okrajů, zamezíte prorůstání trav a plevele. 

Na podzim můžete pozemek nechat v hrubé brázdě. Bude to mít výhodu. Přes zimu se působením vody a mrazu rozpadnou hroudy a nevyrostou zaklopené plevele. 

Jak přihnojit orbu

Součástí vašeho podzimního orání může být přidání organického hnojiva (hnůj či zelené hnojení). To nevhazujte na dno brázdy, ale na její bok. Díky tomu se hmota rovnoměrně rozvrství po celé hloubce brázdy.

Věříme, že byl pro vás článek praktickým průvodcem pro podzimní završení sezóny na vaší zahradě či poli.


You must be logged in to post a comment Login