Zahrada
Jak správně kombinovat zeleninu na záhoně, aby úroda byla skutečně bohatá?
Také se vám zdá, že poslední roky nemáte takovou úrodu, jakou byste si za svoji péči představovali a zasloužili? Možná je to proto, že vysazujete na záhony nevhodnou kombinaci zeleniny a dalších rostlin, které se spolu zkrátka nesnesou. Poradíme vám, co s čím vysazovat, aby se růst navzájem podporoval. Dodržíte-li tato pravidla, uvidíte, že letošní úrody bude víc než dost.
Jak začít?
Před výsadbou je potřeba si uvědomit, jestli se rozhodnete pro pěstování řádkové, nebo plošné. Pokud dáte přednost řádkovému pěstování, pak je tato varianta jednodušší. Rostliny se střídají po jednom řádku. U plošného pěstování se plodiny střídají po řádcích, nicméně i v těchto řádcích dochází ke kombinaci plodin. Také si rozmyslete, co budete chtít sázet a kam je nejvhodnější rostliny umístit. Měla by to být ideálně taková místa, která další sezónu bude možné navzájem prohodit. Velmi důležité jsou také stromy a keře v těsné blízkosti záhonu. I ony mají vliv na úrodu.
Zásady pěstování
- Je důležité k sobě vysazovat rostliny mělké spolu s těmi, které koření opravdu hluboko.
- Ideální je také střídat vyšší rostliny s těmi nižšími. Díky tomu se lépe rozprostřou sluneční paprsky.
- Opakovaně nevysazujeme na stejné místo rostliny z jedné čeledi, jelikož do půdy pouštějí stejné výměšky. Toto pravidlo ale neplatí pro rajčata.
- V jedné půdě nepěstujeme stejnou rostlinu několikrát.
Ovocné stromy mohou ovlivnit úrodu
Věděli jste, že úrodu dokážou ovlivnit i ovocné stromky přímo u zeleninových záhonů? Například pod vinnou révu vysaďte hrášek a měsíček. Naopak pod ni nevysazujte ředkvičky a zelí. Pod černý rybíz je vhodné vysadit měsíček a rajčata. K maliníku se hodí opět měsíček, ale kromě toho i salát. Třešně dobře podpoří rajčata a česnek. Jabloň zase mátu, měsíček a křen.
Vhodné kombinace
- Rajčata – k rajčatům je ideální vysadit mrkev, salát, cibuli, česnek pro odpuzení nechtěných škůdců, bazalku, papriku, fazole, tymián, zelí, nebo měsíček. Rajčata se naopak příliš nesnesou s koprem.
- Okurky – k této zelenině vysaďte cibuli, celer, bazalku, papriky, salát, hrášek, nebo kopr. Naopak se vyhněte kombinaci se šalvějí.
- Cibule – k cibuli lze vysadit kopr, mrkev, rajčata a majoránku jako odpuzovač škůdců (především slimáků, mravenců a mšic), nebo salát. Nekombinujte ji však s brambory, fazolemi, pórkem nebo hrachem.
- Česnek – jako odpuzovač škůdců opět pomohou rajčata, dále k česneku vysaďte mrkev, kopr, řepu, jahody, nebo salát. Příliš se však nesnese s hrachem, fazolemi nebo chřestem.
- Cukety – vedle sebe ocení salát, hrášek, měsíček jako odpuzovač škůdců nebo kukuřici. Nesázejte k nim ale okurky, nebo košťálovou zeleninu.
- Mrkev – nebojte se ji vysadit s cibulí, rajčaty, koprem, salátem, paprikami, fazolemi, rozmarýnem, nebo petrželí. Pokud navíc přidáte česnek, bude fungovat jako odpuzovač škůdců. Naopak se vyhněte kopru.
- Celer – bez problému se snese s okurkou, rajčaty, košťálovou zeleninou, salátem, pórkem či špenátem. Raději ho ale nevysazujte k bramborám.
- Paprika – ideálně ji vysaďte s hrachem, cibulí, rajčaty, okurkami, bazalkou a naopak se vyhněte fazolím a košťálové zelenině.
- Kukuřice – výborně se hodí s fazolemi.
- Kopr – ideální kombinaci vytvoří s mrkví, okurkou, košťálovou zeleninou nebo řepou.
Jaká světla do zahrady?
Fotogalerie:
Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?
You must be logged in to post a comment Login