Rady a tipy
Jak správně i elegantně třídit odpad? Uchovejme planetu i pro další generace!
Recyklovat lze až 40% odpadu, který lidstvo vyprodukuje. Jen Česká republika nese tíhu 2 milionů tun odpadu ročně. Přesto, že se na toto téma vede spoustu diskuzí, stále nepatříme mezi tu část populace, která by dostatečně třídila odpad. Z toho důvodu by měl začít každý u sebe a snažit se vytvořit planetu, ve které budou moci žít další a další generace.
I v malém bytě jde třídit!
Třídit odpad musíme začít doma, jedině tak se vyhneme nesmyslného stání před kontejnery a rozhazování jednotlivých odpadků do příslušné popelnice. A jak to dělat v malém bytě, kde není místa nazbyt? Ideální je systém košů, do kterých už rovnou vyhazujeme příslušné odpadky. Nejběžnější je jejich umístění pod dřezem. V malých kuchyních není dostatek místa, a tak je vhodnější umístit koše venku. Aby nepůsobily rušivě, pořiďte si typ, který bude ozdobou vašeho domova. Mohou to být praktické tašky, speciální nádoby na tříděný odpad, plastové boxy na kolečkách nebo volně stojící solitéry.
Vybírejte ostražitě
Pokud budete třídit poctivě a dlouhodobě, pak je vhodné se při výběru koše zaměřit na několik detailů. Nejprve zvolte dostatečný počet nádob, chybět by rozhodně neměl koš na plast, papír a směsný odpad. Máte-li dostatek místa, pak může přibýt ještě koš na tetra pak a sklo. Podstatný je i jejich objem. Zejména plasty zaberou skutečně hodně místa a budete-li třídit opravdu poctivě, zjistíte, že koš na směsný odpad nemusí být zas až tak velký. Při výběru dbejte i na snadnou vyjímatelnost a údržbu. S koši budete často manipulovat (vyndavat i zandávat) a budete je vymývat, tak ať práce jde hezky od ruky.
Pomocník při vaření
Během vaření často odhazujeme odpadky rovnou do koše. Při otevírání skříňky saháme špinavýma rukama na dvířka a to samozřejmě vede k jejímu zašpinění. Ideálním pomocníkem v tomto boji se stalo elektrické otevření zásuvky. Kolenem se stačí dotknou skříňky a koš sám vyjede.
Jak správně třídit
Modré kontejnery
Modré kontejnery jsou určeny pro papírový odpad. Již ve škole se pořádaly sběry papíru a děti soutěžily, kdo přinese více. Ale co do kontejneru na papír skutečně patří? Rozhodně sem vyhazujte noviny, prospekty a časopisy. Staré sešity a počmárané bloky? Šup sem s tím! Vyhodit sem můžete i katalogy, knihy, telefonní seznamy, kancelářský papír, veškeré krabice od spotřebičů nebo bot, balicí papír z Vánoc, dopisy, pohlednice, účtenky, ale i obálky. Důležité je ovšem vědět, že krabice a objemnější odpad by měl být rozložené nebo sešlápnuté, aby zabíraly co nejméně místa. Vše, co patří do papíru, by mělo být označeno recyklačním kódem a symbolem PAP, 20, 21, nebo 22.
Mnozí lidé do modrého kontejneru vyhazují i například samolepky, foto papíry, zalaminované dokumenty, papírové utěrky, dětské pleny, hygienické vložky, ale i papírové obaly od nápojů. Tyto odpadky však do papíru nepatří a je velmi důležité, brát na to zřetel.
A protože na každý kus papíru je potřeba kus stromu, je ideální papír recyklovat, a ulevit tak alespoň trochu přírodě. Papír se před recyklací musí roztřídit, očistit od barev a čistá hmota, která zbude, se rozpustí ve vodě a během několika složitých procesů se z ní opět vyrábí papír. Úplně nejlepší by samozřejmě bylo omezit spotřebu papíru, jelikož recyklace jednoho papíru zkrátka nelze opakovat do nekonečna.
Žluté kontejnery
Žlutý kontejner je určený pro plastové odpadky. Právě plast je pro lidstvo největší strašák, protože ve volné přírodě se rozkládá až stovky let. Do tohoto kontejneru vyhazujte PET lahve, plastové lahve od nápojů a od mléka, kelímky od jogurtů, pomazánek, másel, nebo kosmetiky, igelitové tašky z obchodů včetně sáčků, bílý a tmavý polystyren, obaly od CD a DVD, nebo například textil, který je vyrobený ze 100% polyesteru. Pokud si nejste jisti, jestli obal, který právě držíte v ruce patří do plastu, měl by být označený symbolem a kódem PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 3, 4, 5, nebo 6. Plasty od kosmetiky, pochutin, nebo nápojů byste měli předtím však vymýt vodou.
I do plastu hází lidé odpadky, které plast vůbec nejsou. Nejčastěji se jedná o gumy, lina, stavební polyester, PVC, pneumatiky a zejména nebezpečné obaly od chemikálií.
Bílé a zelené kontejnery
Bílé a zelené kontejnery jsou určeny pro sklo. Jedná se o odpad, který lze recyklovat stále dokola a nic se s ním nestane. Je třeba ale rozlišovat barvu skla. Co ale rozhodně do těchto kontejnerů nepatří? Jedná se především o zrcadla, skla z aut, varná skla, porcelán nebo displeje z elektronických zařízení.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login