Kuchyně
Správná rozhodnutí se dějí u správného jídelního stolu
Abyste se dobře najedli potřebujete u toho i správně sedět. Vždyť krčit se u malého stolku, který je nepřiměřeně nízký, není pohodlné a nesvědčí to ani žaludku. Ať už máte jakkoliv velký byt, místo pro jídelní stůl byste vždycky měli najít.
Volba jídelního stolu samozřejmě závisí na mnoha okolnostech: početná rodina v prostorném bytě se nemusí nikterak omezovat a vybere si bytelný stůl, u něhož se odvíjí čilý rodinný ruch.
Malý prostor, velké plány
V menších domácnostech s ohledem na počet strávníků a omezené prostorové možnosti volíme některou z úsporných variant. V tomto případě je ideální použít rozkládací stůl, jehož služba přijde vhod, kdykoliv se společnost rozroste. Při jeho výběru soustředíme pozornost zejména na rozkládací mechanizmus. V zásadě rozlišujeme rozkládací mechanismy pro stoly dřevěné a rozkládací mechanizmy pro stoly s kovovou konstrukcí.
Jak se rozkládají stoly?
- Nohy jsou pevně spojeny pod stolní deskou. Na nich je připevněno kování, které umožňuje rozdělenou desku stolu od sebe roztáhnout a vložit do vzniklého prostoru další stolní desku (ručně nebo mechanicky).
- Deska stolu se vysune na jednu stranu, vzniklý prostor se doplní deskou, původně ukrytou pod stolní deskou ze strany. Nohy zůstávají na místě.
- Okraje jídelní desky jsou schované vespod, stačí je jen vytáhnout a desku tak prodloužit o požadované centimetry.
- Jídelní deska může být připevněna ke stěně, v případě potřeby se spustí a podepře nohou.
Alternativní stolování
Jsou byty, do kterých se klasický jídelní stůl zkrátka nevejde. Tehdy si můžeme doma zřídit náhradu, která sice nebude tak prostorná, avšak poskytne dostatečný komfort při stravování. Jednou z nich je takzvané snídaňové sezení, které zakončuje kuchyňskou sestavu. Deska může mít jakýkoliv tvar, avšak oproti jídelnímu stolu je menší. Pokud se z prostorových důvodů ani tato varianta nevejde do kuchyně, pak můžeme zvolit další řešení. Například desku napodobující barový pult, avšak bude umístěna do běžné výšky jídelního stolu. Ke stravování se také může využívat pracovní plocha, která je prodloužena a nenásilně přechází v prostor určený ke stolování. Ve velkých kuchyních si můžeme dovolit ostrůvek, který nejenže zastane funkci jídelního pultu, ale zároveň rozšiřuje úložné prostory.
Pohodlně se posaďte
Abyste se skutečně s chutí najedli, potřebujete rovněž pohodlně sedět. Přestože je na našem trhu rozsáhlá nabídka jídelních židlí, není pravidlem, že každý model musí být pohodlný. Pravidlo číslo jedna: při výběru se posaďte a vyzkoušejte ji. Jakmile se vám v ní dobře sedí, pak zvažte další momenty, které souvisí s domácností. Máte-li doma děti, pak jsou ideální židle, které snadno umyjete. Například z plastu, kovu nebo dřeva. Nemáte-li místa nazbyt, případně často doma vítáte návštěvy, pak přijdou vhod stohovatelné nebo skládací židle. Obě varianty se snadno skladují.
Rozměry, které se můžou hodit
Optimálně je potřeba nechat za židlí volný prostor s šíří 55 cm
Je-li za židlí stěna, pak je potřeba pro průchod ponechat 65 cm
Pro pohodlné sezení potřebuje strávník prostor s šíří alespoň 60 cm
1 Komentář
You must be logged in to post a comment Login
Pingback: Nábytek ze starého dřeva - HomeInCube