
Rady a tipy
Společná cesta, nebo studna se sousedy? Jak zabránit případným sporům?
Už samotný pojem „sdílený majetek“ vyvolává v mnohých z nás dojem, že dříve nebo později dojde k problémům. V převážné většině toto spoluvlastnictví vzniklo už v historii, ale co na tom? Ono samozřejmě k žádným obtížím dojít vůbec nemusí, ale co kdyby… Možná jsme schopni se domluvit v rodině (i když to je také dost s otazníkem), ale co když máme společnou například přístupovou cestu, plot nebo studnu se sousedy? Jak se zachovat, aby ke sporům se sousedy nedošlo?

Spoluvlastnictvím mohou vznikat různé konflikty.
Zdroj: Canstockphoto
Co vše může být předmětem sdíleného majetku?
- Společné přístupové cesty – většinou se jedná o příjezdové komunikace, které však nevlastní obce. V tomto případě jednu přístupovou cestu využívá více lidí, přičemž buďto má každý na cestě určitý podíl, nebo se jedná o věcné břemeno a jeden konkrétní vlastník umožňuje lidem ze sousedních domů přes jeho pozemek jezdit.
- Plot – zde jsou zamýšleny ploty, které jsou na hranici pozemků. Plot patří oběma stranám a je důležité se dohodnout, kdo ho postaví, jak bude vypadat a jak vysoký bude. Zároveň také kdo se o něj bude starat.
- Studny – občas se může stát, že například dva domy sdílejí jednu studnu. V dnešní době se jedná spíše o obce, které nemají veřejný vodovod. Pokud je tedy studna umístěna na hranici pozemků, je potřeba se dohodnout na údržbě a dalších provozních záležitostech.

Jednat se může i o společnou studnu. Zdroj: Pexels
Konflikty a jak jim předcházet
Problém může nastat, pokud není nikde přesně určeno, kdo konkrétní majetek vlastní. Například s plotem, který je postaven už dříve jinými lidmi nebo se studnou. Další konflikt může vzniknout ohledně rozdělení nákladů a údržby. Tedy pokud jeden chce daný předmět opravit a ten druhý nechce nést část nákladů. U sousedů se také může stát, že si začnou dělat naschvály a jeden omezí užívání majetku tomu druhému.
Venkovní dlažba se pokládá na terče: Jak na to?
Těmto sporům lze ale často předcházet například sepsáním písemné smlouvy, kde bude jasně definováno, jaký podíl, práva a povinnosti k danému majetku každý má. Pokud se spoluvlastnictví, nebo věcné břemeno týká cest a studen, je ideální ho nechat zanést do katastru nemovitostí. V neposlední řadě je klíčová i správná komunikace, díky které k žádným konfliktům dojít ani nemusí.
Zdroj: idnes.cz, pravo.cz
Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu?
You must be logged in to post a comment Login