Rady a tipy

Špatný průtok vody? Možné příčiny a jejich řešení

Od   | 

Asi každý to zná třeba z chaty nebo chalupy, případně z nějakého pobytu v dovolenkové destinaci. Horší je, když se problém z ničeho nic objeví doma. Slabý tlak a průtok vody může znepříjemnit každodenní činnosti, jako je sprchování či mytí nádobí. Zkrátka sprchovat se, když voda jen tak „camrá“, sice možná splní funkci hygienickou, pokud nahradíte kvalitu kvantitou času, o nějakém komfortu však nemůže být ani řeč.

Jednou z příčin je usazování vodního kamene. Vyčistíte ho pomocí octa. Zdroj: Canstockphoto

Kromě komfortu má ale průtok vody vliv i na efektivní fungování domácích spotřebičů, jako jsou bojler, myčka či pračka. Zlepšení průtoku vody může rovněž vést k úsporám, protože dobře fungující potrubí sníží potřebu delšího provozu spotřebičů. Jaké jsou tedy nejčastější problémy s průtokem vody a jak je lze řešit?

Diagnostika problému na prvním místě

Prvním krokem k řešení problému je zjistit, proč je průtok vody v potrubí omezený. Nejčastější příčinou může být nahromaděný vodní kámen, koroze a mechanické překážky či nečistoty. Důležitou roli hraje také stáří potrubí. Staré rozvody mohou mít menší průměr, než jaký je pro moderní domácí spotřebiče vhodný. V některých případech může být problém i na straně dodavatele vody, například nedostatečný tlak v rozvodné síti.

Prevence nánosů: Vodní kámen a jak se mu vyhnout

Vodní kámen je jednou z hlavních příčin sníženého průtoku vody. Tvrdá voda, bohatá na minerály jako je vápník a hořčík, může časem vytvořit nánosy na vnitřních stěnách potrubí. Pokud bydlíte v místě s tvrdou vodou, na pořádné problémy může být časem zaděláno. Prevencí je instalace změkčovače vody, který pomáhá snižovat koncentraci minerálů v domácí vodě. Pravidelná údržba potrubí a instalace filtrů – a také jejich pravidelná kontrola a čistění – rovněž pomohou snížit hromadění usazenin.

Barevný dřez vyčistíte pomocí octa. Do odpadu můžete nalít chemický přípravek běžně dostupný v drogerii. Zdroj: HomeInCube

Chemické čištění potrubí

Pokud již vodní kámen zaúřadoval a způsobil výrazné zúžení potrubí, je možné použít chemické prostředky pro jeho odstranění. Speciální roztoky na bázi kyseliny citronové nebo chlorovodíkové pomohou účinně odstranit usazeniny a obnovit plný průtok vody. Je však důležité dbát na bezpečnost při manipulaci s těmito prostředky a postupovat podle návodu, aby nedošlo k poškození zdraví či zhoršení stavu potrubí.

Mechanické čištění: Kdy volat odborníka?

V některých případech je potřeba pro zlepšení průtoku provést mechanické čištění potrubí, například pomocí vysokotlakého čištění nebo použití speciálních nástrojů na protažení a pročištění trubek. Tato metoda je účinná především u starších potrubních systémů, kde jsou usazeniny tvrdší nebo jsou potrubí částečně zkorodovaná. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, je lepší přivolat odborníka, který má potřebné vybavení a zkušenosti. Odborník také dovede odstranit vodní kámen pomocí magnetů.

Někdy pomůže jen výměna

V některých případech, zejména pokud jde o staré ocelové nebo litinové potrubí, může být jediným řešením zlepšení průtoku výměna celého potrubního systému. Novější materiály mají hladší vnitřní povrch, díky kterému dochází k menšímu usazování vodního kamene a jiných nečistot. Navíc mají lepší tepelně izolační vlastnosti a jsou odolnější proti korozi.

Zvýšení tlaku vody: Instalace domácí vodárny

Pokud je hlavním problémem slabý tlak vody z externí sítě, může být vhodným řešením instalace domácí vodárny nebo posilovací pumpy. Tato zařízení pomohou zvýšit tlak vody v potrubí, a zajistit tak lepší průtok i v nejvyšších patrech domu. Je však důležité, aby instalace byla provedena odborně, aby nedošlo k přetížení potrubí a jeho poškození.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Rady pro šikovné kutily, TZB-info, Dumzahrada.cz


You must be logged in to post a comment Login