Ložnice

Špatně se vám usíná a trpíte nespavostí? Zkuste udělat v ložnici tyto změny

Od   | 

Až třetina populace se potýká s poruchami spánku. Ty ale často pramení nejen z psychické či fyzické nepohody, ale také z místa, ve kterém usínáte. Než se tedy vydáte pro radu za odborníky, zkuste v ložnici změnit několik jednoduchých věcí.

Postel postavte ke stěně. Zdroj: Home Style

Ložnice je místo, které by už na první pohled mělo působit útulně a vyzývat ke klidu a odpočinku. Tato místnost by proto měla vždy sloužit výhradně ke spánku. Odstraňte tedy všechny věci, které do ní nepatří a nechte prostor čistý a odlehčený. Pokud je součástí ložnice také pracovna, vždy ji po skončení práce řádně ukliďte. I když se ráno pustíte do práce znova, na noc byste měli mít vše uklizené a schované. Nebudete tak před spaním zbytečně rozptylovat myšlenky.

 

Jak na romantickou ložnici? Poradí designéři z Ateliéru Orsei

 

Vyberte si pohodlnou postel

Pokud budeme hledat ten nejdůležitější prvek ložnice, bezesporu jím bude postel. Při jejím výběru pak myslete na to, že musí do místnosti zapadnout nejen designem, ale také velikostí a kvalitou zpracování. Přemýšlejte nejen nad její šířkou, ale také výškou a úložnými prostory. Poté nepodceňte také výběr správné matrace. Ta totiž ovlivňuje kvalitu usínání i spánku ve velké míře. Při výběru postele se proto nebojte celý proces řešit s odborníky.

Postel s masivním čelem dodá pocit bezpečí a tím se vám bude i lépe usínat. Zdroj: Natuzzi Italia

Změňte umístění postele

Některé ložnice prostor pro stěhování nábytku neposkytují. Pokud ale trpíte poruchami spánku, zkuste polohu postele změnit. Je dobré ji situovat ke zdi, nikoliv do prostoru. Na stěně, u které se čelo postele nachází, by neměla být okna ani dveře. Postel by měla být přístupná ze všech tří zbylých stran.

Postel by neměla být umístěna čelem ke dveřím.
Zdroj: JAP FUTURE

Věnujte pozornost výběru kvalitního povlečení

Když dojde na povlečení, mnoho lidí sáhne po takovém, které skvěle vypadá a svým vzorem zapadne do konceptu ložnice. Často však příliš neřeší jeho provedení a kvalitu. Povlečení s příměsí umělých vláken sice mohou vypadat hezky, nicméně správně nedýchají a nemusí být pro tělo příliš příjemné. V případě ložního prádla se proto nikdy nevyplatí šetřit. Kvalitní povlečení navíc nezmění svůj vzhled a neztratí vlastnosti ani po několika vypráních a vydrží mnoho let.

 

Proč LED patří do ložnice? Odborník z Aulix lighting vysvětluje…

 

Řekněte NE elektronice

Elektronická zařízení nás obklopují všude. Pracujeme s nimi celý den, a proto je velmi důležité jim zavřít dveře ložnice. Jejich obrazovky vyzařují takzvané modré světlo, které ovlivňuje mozek. Ačkoliv už za okny panuje tma, elektronická zařízení tělo přesvědčí, že je den a zamezí správné produkci melatoninu (hormonu spánku). V okamžik, kdy se chystáte spát, byste tato zařízení nikdy neměli mít v dosahu. Nezapínejte v ložnici počítač, televizi ani nekontrolujte mobilní telefon. Pokud se po ulehnutí únava nedostavuje, vezměte si raději knihu nebo časopis.

Nezapomeňte na správné osvětlení

Zejména v ložnici byste měli vytvořit ambientní osvětlení. Jak? Ideální je nepřímé světlo, které vytvoříte pomocí LED pásek schovaných v podhledu, nebo zvolíte lampy, jejich světlo se bude přes strop nebo stěny odrážet zpět do místnosti. Zejména ložnici sluší použití více typů svítidel, nezapomeňte tedy kromě hlavního světla použít ještě stolní i stojací lampy.

V ložnici použijte více tipů svítidel. Zdroj: AULIX lighting

Nepodceňte výběr stínicí techniky

Lidské tělo a jeho aktivita jsou ovlivněny slunečním svitem. Při jeho nedostatku začne tělo přirozeně reagovat tím, že uvolňuje melatonin, spánkový hormon, který může za naši únavu a potřebu spánku. Pokud však v ložnici nemáte řádně zatemněná okna, produkce melatoninu není taková, jaká by měla být. Jednoduchým trikem pro lepší usínání je proto optimální stínicí technika, která zajistí ideální podmínky.

Kvalitní stínicí technika se postará o potřebné zatemnění místnosti. Zdroj: Orsei

Ukliďte a vyvětrejte

Prostředí ložnice by mělo být čisté a svěží. Pokud máte v místnosti koberce a další dekorace, pusťte se do hloubkového úklidu. Kvalita ovzduší totiž ovlivňuje spánek více, než si myslíte. Před spaním pak nezapomeňte místnost vždy řádně vyvětrat.

 

 

Zvolte správné barvy

Psychologie barev ovlivňuje snad každou oblast života. Pracuje se s ní v módě, reklamě i v interiérovém designu. Barvy zkrátka působí na náš mozek a dokážou ovlivnit jeho chování. Proto nezapomínejte na výběr správných barev ani v ložnici. Podle odborníků byste měli sáhnout po bledě modré, zelené, krémových odstínech nebo zemitých tónech. Sáhnout můžete také po okrové, meruňkové nebo jemně fialové. Vyhněte se naopak červené, oranžové nebo sytě žluté. Ačkoliv jsou tyto barvy útulné, vzbuzují příliš mnoho energie, což pro usínání rozhodně nepotřebujete. Že se vám zrovna tyto barvy líbí a cítíte se v nich dobře? Pak poslouchejte své tělo. Není žádným tajemstvím, že na každého mohou barvy působit lehce odlišně.

Do ložnice zvolte tlumené tóny. Zdroj: Dorelan

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Living etc., Homes and Gardens

Fotogalerie:

 

Nepřehlédnutelné dekorativní stěrky s grafikou: Kam pro ně?

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login