Nezařazené

Špatně se vám usíná? Možná je na vině vaše ložnice

Od   | 

Půlnoc se už pomalu přehoupla a vy stále nemůžete usnout? Možná za to mohou stres nebo starosti. Možná vám však v klidném usnutí brání samotná ložnice. Jak by tedy správně mělo prostředí pro spánek vypadat? A čemu se v ložnici vyhnout?

Neuklizená a špatně zorganizovaná ložnice může být zdrojem stresu a nespavosti. Zdroj: Unsplash

Ložnice by měla být chrámem klidu a odpočinku. Mnoho lidí si to však neuvědomuje a zahlcuje ji zbytečnými věcmi. Přitom v této místnosti trávíme až třetinu života a měli bychom si na jejím vzhledu dát záležet. Co to konkrétně znamená? Podívejte se na následující prověřené tipy.

Pohodlná postel je základ

Hned první věcí, která dokáže znepříjemnit usínání, je nepohodlná postel. Pamatujte, že do ložnice nepatří multifunkční rozkládací pohovky ani stará postel s rozbitým roštem. Stejně je tomu v případě matrací, které je dobré alespoň jednou za šest let vyměnit.

Kromě toho, že by postel měla být pohodlná a přizpůsobená vašim požadavkům na výšku a tvrdost, měla by také mít dostatečně velké čelo, o které se můžete opřít. Mimo to nezapomeňte postel vždy umístit ke zdi. Její orientace do prostoru totiž narušuje pocit bezpečí. Podle Feng Shui navíc myslete na to, že by její čelo nikdy nemělo být pod oknem nebo na straně, kde jsou dveře. Kromě to by se nad postelí neměly nacházet police, trámy nebo velké lustry.

Postel má být kvalitní a poskytovat dostatečnou oporu i pohodlí. Zdroj: Dorelan

Ložní prádlo měňte pravidelně

Znáte ten pocit, když ulehnete do čistých a voňavých peřin? Pak si ho dopřávejte pravidelně. Povlečení by navíc vždy mělo být z kvalitních a přírodních materiálů.

Povlečení, které navodí příjemný pocit relaxace nesmí chybět. Zdroj: Matějovský

Pryč s nepořádkem

Pokud se snažíte usnout, je třeba, aby váš mozek nebyl stresován nepříjemnými vjemy. K tomu, aby ložnice nepůsobila uklidňujícím dojmem, stačí, když v ní není uklizeno. Vyvarujte se pohozenému oblečení, otevřeným policím a skříňkám s přebytkem předmětů nebo knih. Pravidelně odstraňujte provozní nepořádek. Uklizeno by také mělo být uvnitř skříní a pod postelí. I když totiž není nepořádek zrovna vidět, ovlivňuje správné proudění energie v prostoru.

Uvolněte prostor

Ložnice není sklad nábytku. Stoly, židle, velké množství komod nebo otevřené organizéry oblečení sem proto rozhodně nepatří. Stačí uzavřená šatní skříň, postel, noční stolky a pak už jen věci, které skutečně potřebujete. Jakmile ale začnete ložnici reorganizovat, nezapomeňte na to, že je také důležitá symetrie. Pokud tedy nepoužíváte druhý noční stolek, rozhodně ho nevyhazujte. Sudé počty jsou v ložnici důležité pro potřebnou harmonii.

Postel nezapomeňte každé ráno ustlat a povlečení pravidelně prát. Zdroj: Matějovský

Vsaďte na symetrii a geometrii

Ložnice by nikdy neměla být organizovaná nahodile. Nábytek by na sebe měl navazovat barvou i stylem. Pokud se rozhodnete doplnit nějaký z nočních stolků o dekoraci nebo lampu, nezapomeňte je umístit i na stolek druhý.

Vymalujte místnost

Veselé a syté barvy ponechte prostoru, který má stimulovat energii. Tím ložnice rozhodně není. Vymalujte proto pomocí jemných, neutrálních nebo zemitých barev. I když máte pocit, že vás barva nemůže stresovat, věřte, že se vám bude rozhodně lépe usínat v béžové než oranžové ložnici. Pokud se rozhodnete pro tapety, nevolte příliš divoký design. Jemné abstraktní nebo květinové vzory budou rozhodně lepší volbou.

Tlumená zelená navodí blízký pocit přírody. Rozhodně do ložnice patří. Zdroj: Primalex

Obrazy ano, zrcadla ne

Se symetrií a harmonií mohou pomoci také obrazy. Zvolit můžete navíc takové motivy, které uvolní vaši mysl a budou na vás působit uklidňujícím dojmem. Ideální jsou abstraktní díla v jemných barvách a tvarech. Pozor ale na zrcadla. Ta do ložnice rozhodně nepatří.

Obrazy pomohou docílit potřebné symetrie a prostor zútulní. Zdroj: Canstockphoto

Pečlivě volte materiály

Přírodní materiály navozují pocit útulnosti a bezpečí. Ideální je proto dřevo a přírodní textilie, které prostoru dodají potřebnou měkkost. Nebojte se hrát s detaily, kterými jsou dekorativní polštářky, koberce, plédy, závěsy nebo dokonce nebesa nad postel.

Dopřejte si kvalitní závěsy a záclony. Zdroj: Atelier Orsei

Zavřete dveře práci a rozptylování

Přijdete do práce a hromada nevyřešených papíru ve vás vyvolá stres? To samé se děje i u vás doma! Pokud máte v ložnici pracovnu, neustále tak svůj mozek podvědomě zaměstnáváte starostmi a povinnostmi. Kancelář do ložnice rozhodně nepatří. Pokud však nemáte jinou možnost, vždy ji před spaním ukliďte a na stole nenechávejte žádné nevzhledné hromady papírů nebo nevyřešených účtů.

Stejně je tomu v případě zábavy. Ložnice by neměla sloužit jako kino nebo fitko. Odstraňte odtud nejen všechny cvičební pomůcky a stroje, ale také televizi a počítač. Klidné usínání bez stresu může naopak navodit kniha nebo relaxační hudba. Pokud se před spaním rozhodnete pro četbu, nevolte oslňující bílé světlo. Teplá, žlutá a tlumená zář váš mozek na spánek připraví rozhodně lépe.

Zvolte svítidla s teplou barvou světla a dopřejte si v ložnici více druhů lamp. Zdroj: AULIX lighting

Doplňte místnost o rostliny

Na trhu je celá řada bylinných preparátů, které slibují úlevu od nespavosti. Kromě nich si však můžete do ložnice pořídit přímo rostliny, které vám dopomohou k lepšímu usínání. Skvělým doplňkem je tak levandule, tchynin jazyk, lilie, aloe vera nebo třeba palma areková. Zatímco některé budou uvolňovat uklidňující vůni, jiné rostliny se zase postarají o vyčištění vzduchu.

Zdroj: Apartment Therapy, Good Housekeeping, Planteria Group, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login