Ložnice
Spánek jako důležitá součást života: Proč byste měli chodit spát brzy?
Průměrný člověk stráví spánkem až jednu třetinu života. Přesto se však najde spousta těch, kteří pravidelný spánek dlouhodobě zanedbávají. To však s sebou nese spoustu rizik – a to nejen těch psychických, ale i fyzických. Pokud jim chcete předejít, přečtěte si, proč byste měli chodit spát brzy.
Vaše paměť to ocení
Problém s nedostatkem spánku vám může zadělat na problémy s pamětí. Pokud si budete z dlouhodobého hlediska odpírat kvalitní a pravidelný spánek, může se stát, že si kvůli únavě nezapamatujete důležité informace z porady, zapomenete na to, co jste měli nakoupit v obchodě a celkově na vše, co si nenapíšete. Při spánku se vjemy a informace, které jste získali během dne, ukládají do paměti. Jestliže spíte málo, informace se nestihnou do paměti vstřebat, a vám tak bude trvat mnohem déle, než si něco zapamatujete.
Dobrý spánek a dobrá nálada jdou ruku v ruce
Velmi častým důvodem, proč jsou lidé nepříjemní, podráždění a bez nálady, je nedostatek spánku. Vzpomeňte si na tu spoustu maminek malých dětí, které občas rozhodí i maličkost – obvykle za tím stojí dlouhodobý nedostatek spánku. Tyto malé neshody se jim často tolerují, váš nadřízený však tak vstřícný být nemusí. Když se pak v práci budete snažit s kolegy a nadřízenými (nebo klienty) komunikovat sebelíp, vaše tělo bude mluvit za vás. Všechno to zívání, mrkání, začervenalé oči a třes těla budou všem vypovídat o tom, že si odpíráte pravidelný odpočinek. Nevyspalé osoby pak mohou mít sklony k potížím s psychikou (depresím či úzkostem).
Únava může napáchat mnoho škod
Větší množství nehod se stává lidem, kteří jsou unavení a nevyspalí. Je to zejména kvůli tomu, že unavený člověk na vše reaguje pomaleji než člověk, který je vyspalý. Jedná se nejen o možnost nebezpečného mikrospánku, který na vás přijde z ničeho nic, ale i riziko, které s sebou nese vaše práce, pokud probíhá v nebezpečném prostředí – takové setkání s vysokozdvižným vozíkem není nic bezpečného. Pravidelným spánkem těmto problémům zamezíte. Například američtí vědci z Harvard Medical School zjistili, že únava každý rok zapříčiní až 274 000 pracovních úrazů v Americe.
Váš úsudek může být ovlivněn
Dle výzkumu časopisu Sleep mají nevyspalí lidé menší schopnost činění správných morálních rozhodnutí. Naopak mají sklony dělat ta špatná. A to nejen v pracovním, ale také v osobním životě. A když už se rozhodnete správně, bude vám to trvat mnohem déle, než kdybyste byli odpočatí. Lidé, kteří spí pravidelně a dostatečně dlouho, jsou také mnohem produktivnější než ti, kteří spánku moc nedají. Jistě nechcete být u mnohých aktivit přítomni pouze fyzicky, nikoliv psychicky.
Budete zdravější
Zanedbáváte svůj spánek dlouhodobě? Pak se nemůžete divit tomu, že se vám sníží vaše imunita. Potom vám bude stačit projít kolem někoho nemocného a během chvíle budete muset k lékaři s nepříjemnou chřipkou i vy. Dále pak mají osoby s vysokou absencí spánku vyšší sklony k obezitě, diabetu, srdečním onemocněním či vysokému krevnímu tlaku.
Sledujte kvalitu LED zdrojů, poradíme vám jak
Budete lépe zvládat stres
Stačí pár hodin spánku týdně navíc a budete se cítit jako znovuzrození. Naopak – stačí pár hodin spánku za týden méně a stane se z vás uzlíček nervů. Během spánku se vám ukládají myšlenky a informace do paměti, navíc si odpočinete a bude se vám snáze vyrovnávat se stresujícími situacemi. Když tomu tak nebude, vaše schopnost vyrovnat se s negativními zážitky se sníží.
Kdy byste měli chodit spát?
Jednoznačná odpověď na otázku, kdy byste měli chodit spát, neexistuje. Každý z nás má jiné potřeby. Myslete však na to, že byste se neměli přepínat. Proto ulehněte nejlépe ve chvíli, kdy se začnete cítit unaveni. Noční sovy rády usínají pozdě a stejně tak vstávají. Jiní vstávají brzo a stejně tak brzo jdou spát. Vždy se však snažte chodit spát ve stejnou hodinu, vaše tělo si zvykne a ocení to. Pokud budete jeden den vstávat v pět a další v deset, dáte svému organismu zabrat. Každá hodina spánku se počítá – zejména ty před půlnocí.
Fotogalerie:
Jaký je rozdíl mezi klasickou a kontinentální postelí?
You must be logged in to post a comment Login