Rady a tipy
Spálené prádlo od žehličky? Víme, jak jej můžete zachránit
I té nejzručnější hospodyni se občas něco nepovede. A obzvlášť při žehlení stačí jen pár vteřin a spálená skvrna na oblečení je na světě. Pokud ale není spálenina nijak velká, je ještě šance na záchranu.
Ačkoliv je žehlení s moderními žehličkami bezpečnější a efektivnější, než tomu bylo dříve, i tak se může stát, že si na oblečení vypálíte vzor, který jste nechtěli. Stačí jen pár vteřin a vaše oblíbené tričko může jít do koše. Nebo ne? Pokud jsou spáleniny jen lehké, je možné jejich odstranění. To však neplatí v případě, kdy máte v oblečení díru.
Jak velké jsou škody?
Pokud se vám povedlo látku u oblečení propálit naskrz, nezbývá vám nic jiného, než daný kousek vyhodit, případně jej použít jako hadr na úklid. Pokud je ale poškození mírnější, je zde šance na záchranu. Ze všeho nejdříve je tedy třeba posoudit rozsah spálené skvrny a to, o jaký druh látky se jednalo.
Jak efektivně a rychle odstranit spálenou skvrnu z oblečení?
Použijte peroxid vodíku a amoniak
Pokud jste právě žehlili svoji oblíbenou halenku a během okamžiku se na ní objevila mírně nahnědlá stopa po spálenině, můžete vyzkoušet amoniak a peroxid vodíku. Tyto chemické je třeba kápnout na tmavou část oděvu a nechat působit pár minut, klidně i hodinu – to, jak dlouho je necháte působit, záleží od intenzity spáleniny. Důležité je, abyste nenechali skvrnu zaschnout, musí být neustále vlhká. Postupem času bude skvrna postupně blednout. V tuto chvíli oblečení vyperte v pračce.
Peroxid vodíku (tříprocentní) je vhodné použít zejména v případě, kdy spálenina vznikla na bílé látce. Vyzkoušet můžete také postup, kdy spáleninu navlhčíte vodou, potřete peroxidem (použijete na to bavlněný hadřík). Poté látku vymáchejte ve studené vodě s octem (na jeden díl octa přidejte 5 dílů vody).
Použijte to, co máte běžně doma
Spálená místa můžete zkusit odstranit také s tím, co máte běžně doma. Místa potřete čistou vodou, klidně přidejte trochu citronové šťávy a posypte solí. Po chvíli můžete prádlo vyprat ve studené vodě. Pokud jsou spáleniny na oblečení čerstvé, můžete použít také syrovou cibuli. Tu je třeba rozpůlit, s polovinou pak otírejte spálenou látku. Potom oblečení namočte na pár hodin do studené vody, nakonec vymáchejte ve studené vodě.
Dalším pomocníkem z domácnosti je ocet – ten je třeba zředit s vodou v poměru 1:1. I zde je třeba látku vymáchat v čisté vodě. Posledním hrdinou z vaší kuchyně je kukuřičný škrob. Pokud budete mít spáleninu na vlněné látce, navlhčete ji vodou a posypte kukuřičným škrobem. Po půl hodině jej opatrně vykartáčujte.
Když se oblečení připálí k žehličce
Podařilo se vám vaše tričko, košili či halenku připálit k žehličce? Tímto trpí zejména tkaniny z umělých vláken – přiškvaří se k žehličce a nepustí. Stačí, když nastavíte větší teplotu a pohroma je zde. To samé platí i u potisků triček, ty se také rády lepí k žehličce.
Pokud vás postihne tento problém, řešení je jednoduché – můžete si pořídit některý ze speciálních čističů na žehličky, případně můžete využít opět suroviny ze své kuchyně. A to konkrétně ocet. A jak na to?
Svoji žehličku nechte ohřát, vezměte si plátěnou utěrku a namočte ji do octa. Vyždímejte ji. Na žehlicí prkno rozložte starý ručník a hadřík namočený v octu dejte na něj. Rozpálenou žehličkou přejíždějte přes octem napuštěný hadřík, ideálně i přes hranu prkna. Dejte si však pozor na to, aby se ocet nedostal do napařovacích otvorů.
You must be logged in to post a comment Login